Apely, které moc nezabírají

17. února 2010, 01:00 - Petr Korbel
17. února 2010, 01:00

Představme si zprávu z tisku: Slavia měla více ze hry. Její srdnatí útočníci vybojovali o dva rohové kopy více než hráči Sparty. Téměř po celý zápas představovala obrana červenobílých nepropustný val, vyznačující se úporností, skvělou prací s míčem a inteligentními rozehrávkami.

Pochválit musíme brankáře, který po sporné ruce bravurně vyrazil zdánlivě nechytatelný pokutový kop. Znovu se potvrdilo, že trenéři Slavie umějí doplňovat zkušené hráče mladými talenty. Sparta zvítězila 3:1, ale její góly byly nezajímavé. Zato ukázkové jesle a parádní klička, které předcházely gólu Slavie, vstoupí do dějin.

UFO s nimi nepřiletělo

Takovou zprávu by mohl otisknout Hlas Edenu, ale vážený celostátní deník určitě ne. Čtenář má právo předpokládat, že autorem zprávy o boji mezi Spartou a Slavií nebude fanoušek, natož funkcionář jednoho z klubů. Slušné redakce na to dbají. Recenze na román nepíše romanopisec, film nehodnotí režisér a vývoj hodnoty akcií firmy XYZ nepředpovídá její finanční ředitel.

S politikou a makroekonomikou je to složitější. Autoři politických a ekonomických komentářů nepřilétli z jiné planety. Mají své ekonomické zájmy a osobní názory, což platí i pro média veřejné služby, Českou televizi a Český rozhlas.

Vzdělaní a zámožní, ale ne moc

Každý novinář je jiný, ale jde o natolik početnou skupinu, že ji lze sociologicky zařadit. Typický žurnalista pracuje a žije v hlavním městě; na rozdíl od jiných států nemáme významná média, která by sídlila jinde. Novinářský plat bývá nadprůměrný, ale ne horentní. Průměrný český novinář je mladší než běžný volič, málokdo je totiž schopen dlouhodobě snášet ustavičný stres (přičemž se z novinářské profese snadno přestupuje do PR agentur, byznysu a státní správy). Mnozí žurnalisté jsou svobodní či rozvedení, protože kvůli nepředvídatelné pracovní době s nimi nejde vydržet. Novinařina příliš neláká hluboce věřící katolíky, neboť ti světí neděli, zatímco redaktor musí pracovat. Novinář mívá vysokoškolské vzdělání, obvykle však není docentem nebo profesorem.

Těmto charakteristikám odpovídají převažující zájmy a názory žurnalistů. Dá se předpokládat, že čtenáři a posluchači, kteří většinou nežijí v Praze, bývají starší a neberou nadprůměrný plat, to jaksi tuší. Otevřené i skryté novinářské výzvy volte toho či zastavte onoho proto mohou působit kontraproduktivně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít