ANO, své primátorky se zbavíme

31. srpna 2015, 12:00 - Petr Holec, Euro
31. srpna 2015, 12:00

První puč proti vlastní pražské primátorce Adrianě Krnáčové šéfce pražského a místopředsedkyni celostátního ANO Radmile Kleslové nevyšel. Sice nejdřív zařídila Krnáčové „nepodporu“, jak teď v ANO říkají klasickému puči, situaci ale záhy zcela otočil šéf ANO Andrej Babiš, který pro změnu nechal zbytek vedení hnutí vyslovit Krnáčové podporu. Nakonec se v noci všichni shodli, že Krnáčová v nejvyšší pražské funkci zůstane, jen u toho bude víc a taky líp mluvit.

Amatérismus Kleslové, jež chtěla sama být volební jedničkou a následně i primátorkou ANO, mnohé zaskočil. Jestli totiž v StB, jejíž legitimaci Kleslová koncem 80. let nosila, něco své kádry vždy pečlivě učili, pak poslušnost a úctu k velící hierarchii.

Jenže Kleslová svůj puč rozehrála bez vědomí i svolení svého nadřízeného Babiše, jenž před volbami správně tušil, že někdo jako ona nemůže být volební tváří strany slibující, že bude líp. Velkému generálovi tak nakonec nezbylo nic jiného než menší puč (oba se symbolicky staly pozdě večer) proti Kleslové, své dlouhodobé spolupracovnici a také kamarádce své manželky. Z nepodpory se rázem stala podpora.

Kleslová se nevzdává

Kleslová se ovšem nevzdává. V září zasedne pražské zastupitelstvo a na něm by se šéfka pražského ANO mohla pokusit zbavit zlobivého primátorského náměstka Matěje Stropnického, k čemuž má nově požehnání od Babiše. Stropnický totiž pořád neví, s kým je vlastně v koalici. S ním by ale mohla padnout i celá koalice včetně Krnáčové, jak si Kleslová už delší dobu přeje. Prahu totiž nyní řídí stará dobrá ČSSD z Prahy 10, do níž do přestupu (pouze jednou nohou) k ANO patřila i Kleslová; ona a Karel Březina s Petrem Hulinským z ČSSD jsou opravdoví vládci metropole, byť se neradi ukazují. To oni obsazují nejvíc městských firem svými lidmi, což bývá skutečný volební program.

Byla by to ironie: málokdo lpí na své funkci tak jako zelený Stropnický, nominovaný za Trojkoalici, i když novinářům často a rád píše, že se koalice „vyčerpala“. Náměstek si ve skutečnosti nic nepřeje míň než to, aby se koalice skutečně vyčerpala, protože s ní by se vyčerpal i on – a zůstal bez práce. Už brzy se ale jeho slova můžou naplnit.

Návrat TOP 09?

K moci se totiž touží vrátit „transakční“ blok TOP 09 sdružený kolem bývalého lidovce a primátorského náměstka Jiřího Nouzy. Jeho parta má však jednu podmínku: půjde do koalice jen bez Krnáčové, jež je na magistrátu něco jako vetřelec, jak by řekl Tomio Okamura; nepatří sice ke starým strukturám, jedna z nich (Kleslová) ji ale zkouší řídit. Kdo se pak primátorce může divit, že kolem sebe vidí samé „debily“?

Příští pražské zastupitelstvo by mohlo hlasovat o Stropnickém, jehož odvolání by podpořily ČSSD, ANO a také lidé kolem Nouzy plus možná i další. Pokud Trojkoalici, jež se Stropnického nedokázala zbavit tři čtvrtě roku, ještě zbyl náznak hrdosti, musela by kvůli takovému ponížení vyhlásit zradu a odejít z koalice. S pádem Stropnického i koalice by jistě padla i Krnáčová; šlo by už o druhý puč proti ní během měsíce a málokdo potřebuje na rozloučenou víc signálů.

V cestě stojí Kalousek

V cestě tomu všemu stojí Babiš a stínový šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, kteří se nemají nejradši – aspoň v televizi. I to se dá vyřešit. Krnáčové maže shody u Babiše Kleslová, zatímco z části TOP 09 by se klidně mohla stát třeba TOP 15, ostatně ohledně fantazie politika nezná meze.

Podobně jako když vietnamští trhovci prodávají televize SOMY. Ano, nebyla by to hezká podívaná, to však politika bývá málokdy. Nakonec vzpomínáte ještě na volební slogany ANO, jak v Praze vše „prostě zařídí“? Teď by své sliby naplnilo.


Další komentáře autora:

Praha jsem já (aneb Jak utopit doktora Stropnického)

Miluj svého státního lékaře a plať!

Masakr klidného vládnutí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
475 laptopů od HP obsahovalo neaktivní keylogger. Schovával se v ovladači ke klávesnici
Stáhněte si zdarma PC hru Assassin’s Creed IV: Black Flag
Tyto hodinky dostanou Android Wear Oreo a s ním i češtinu
Hry pro příležitostné hráče