Ano, máme vítěze

22. dubna 2014, 12:00 - Petr Weikert
22. dubna 2014, 12:00

Evropské volby drtivě vyhraje Andrej Babiš a jeho Ano 2011. Říká to alespoň čerstvý průzkum společnosti Herzmann a Data Collect a není důvod tomu nevěřit. Babiš má nejlépe poskládanou kandidátku, dokázal si také i po vstupu do sněmovny udržet přízeň voličů, preference strany dokonce navýšil. Hlavním tahákem eurovoleb nicméně nebude příběh Ano 2011. Bude to story, která se teprve rodí - nová krize v ČSSD.

Andreji Babišovi je potřeba vyseknout poklonu za marketing. Dělá to, co do téhle chvíle žádný politik nedělal. Ač v čase po volbách, stále jede v režimu předvolební kampaně. Slibuje, dělá rázná gesta, dokáže oslovit voliče. Druhou věcí samozřejmě je, jaké jeho kroky jsou (třetí sazba DPH) a s jakou motivací je dělá (výhodná zelená nafta pro zemědělské podniky, kterých sám dost vlastní).

V euforii růstu preferencí Ano je třeba si kromě Babišova neustálého střetu zájmů také připomínat jeho stále se jasněji rýsující podezření ze spolupráce s Stb, ale to všechno teprve přijde. Teď kouzlo kombinace populismu a krotitele levicových nápadů Bohuslava Sobotky ještě funguje.

A právě o Bohuslava Sobotku v příštích týdnech půjde. Babiš je vítěz a dobře to ví. Dokáže tím umlčet nejen rodící se rebelanty v řadách Ano, ale i premiéra Sobotku. Jeho role nebude jednoduchá. Už po sněmovních volbách, které mimochodem vyhrál, málem svou pozici neustál. Teď strana pod jeho vedením spadne na druhé místo s nehezkými 14,1 procenty hlasů, jak říká průzkum. Bude to jen tři procenta nad komunisty, což je pro Bohuslava Sobotku porážka i z osobního hlediska. Vždycky se počítal mezi ty, kteří v listopadu 1989 stáli u zrodu nové demokracie.

Pokud premiér po sněmovních volbách vnitrostranickou opozici, za jejího trapného přičinění, umlčel, tak musí počítat s tím, že Michal Hašek a spol. už druhou chybu neudělají. Eurovolby byly už několikrát záminkou k sestřelení předsedy. O zkušenostech z roku 2004 by mohl mluvit třeba Vladimír Špidla. Scénář se stejným výsledkem se opakoval i v případě Petra Mareše (expředseda kdysi nadějné US -DEU) a v roce 2009 Martina Bursíka. Zatím každé eurovolby přinesly konec jednoho předsedy. Kdo bude další?


Od autora čtěte také:

Zemanův distanc

Lidovecká DNA

Když se kouří z trumpety

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít