Ano, limity jsme i my

15. června 2015, 12:00 - Petr Holec/Euro
15. června 2015, 12:00

Minulý týden proběhla na několika místech země reklamní akce s názvem Limity jsme my, propagující nikoli prolomení těžebních limitů nad Litvínovem, jak by se mohlo zdát, ale naopak jejich zachování. Akci svým jménem tradičně zaštítil starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt ze Strany zelených, jehož obec by při úplném prolomení limitů padla těžbě za oběť.

Je to ironie: proti prolomení limitů lidé protestovali i v místech, kde o uhlí nic nevědí. Tedy kromě toho, že jim občas přímo či nepřímo vytápí byt. Že je s celou akcí něco špatně, navíc hned poznáte, když se podíváte na její webové podporovatele. Mezi obvyklými podezřelými najdete i známé pachatele dobra jako Táňu Fischerovou nebo brněnského aktivistu/politika Matěje Hollana, snad největšího manipulátora světa.

Korunu všemu ještě nasadila televize, když k vážné diskusi o limitech pozvala kromě ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka i Martina Bursíka, někdejšího zeleného ministra životního prostředí, jenž poté založil vlastní propagační projekt LES, načež do Senátu radši kandidoval za jinou stranu. Ano, Bursík by nám určitě měl odpovědět na pár otázek, ta ohledně těžby uhlí k nim ale určitě nepatří. Spíš bych od něj rád slyšel, kdy nám zelení zaplatí za miliardové šílenství s biopalivy a fotovoltaikou?

Politické pokrytectví

Těžební limity vůbec demonstrují politické pokrytectví jako máloco. V roce 1991 je zavedla vláda Petra Pitharta, aniž by ovšem uhlí odepsala, což je pro autora dvojdomků (pro ty mladší: jeho řešení česko-slovenské otázky) příznačné. Bylo tak jen otázkou času, kdy se nám limity znovu vrátí. Což se stalo právě teď.

Problém je, že ačkoli se i v případě maximální těžby přestěhování (za výjimečně velkorysých podmínek) týká pouze několika stovek lidí, bojí se jich politici víc než všech mnohem početnějších voličských skupin dohromady. A to by se ještě zhruba polovina obyvatel Jiřetína, jenž místy připomíná vybydlené ghetto, klidně odstěhovala. Navíc se případná těžba netýká pouze těchto místních. Přímo či nepřímo uhlí živí mnohem víc lidí, byť se to z televize občas nezdá.

Toxický problém

Samozřejmě jde o velkou manipulaci. O těžbě se stále mluví v předlistopadovém kontextu, ostatně rok 1989 začal právě ekologickými demonstracemi na severu, takže ekologům připisujeme zásluhu za demokracii. Prolomení limitů se tak kvůli vlastnímu PR bojí jak premiér Bohuslav Sobotka, tak vicepremiér Andrej Babiš, kteří celý trochu toxický problém velkoryse přehrávají na Mládka, do jehož portfolia spadá. Za uhlí tak dnes veřejně bojuje jen prezident Miloš Zeman, ten ovšem o ničem nerozhoduje, takže si to může dovolit.

Mládek tak je ve schizofrenní situaci: má rozhodnout o problému, který permanentně radši odkládají všechny vlády včetně té současné. Což není žádné překvapení, když dnes vlastně ani pořádně nevíme, kdo je premiér a kdo jen vicepremiér. Takže je logické, že Sobotka radši o limitech nemluví, a to ani s vlastním ministrem. Případně o nich mluví tak, jak zrovna vyžaduje publikum. Vláda tak možná nakonec rozhodne tak, jak ve skutečnosti vůbec nechce.


Další komentáře autora:

S Milošem Zemanem přichází zákon… A končí prezident

Sobotkovy vlhké pionýrské sny

Mládí a Agrofert vpřed!

Napravo velké prázdno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít