Annan požádal o miliardu dolarů

10. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
10. ledna 2005, 00:00

POMOC ASII O 977 milionů dolarů požádal minulý týden na summitu v Jakartě generální tajemník OSN Kofi Annan. Tyto peníze budou potřeba na humanitární pomoc lidem postiženým ničivou tsunami. Vystačí přitom jen na prvních šest měsíců.Celkově OSN podle Annana potřebuje ještě víc - 1,7 miliardy dolarů.

POMOC ASII O 977 milionů dolarů požádal minulý týden na summitu v Jakartě generální tajemník OSN Kofi Annan. Tyto peníze budou potřeba na humanitární pomoc lidem postiženým ničivou tsunami. Vystačí přitom jen na prvních šest měsíců.

Celkově OSN podle Annana potřebuje ještě víc - 1,7 miliardy dolarů. Již před ukončením summitu však vyspělé státy přislíbily víc než trojnásobnou částku. Panuje ale obava, zda nakonec slíbené peníze doopravdy poskytnou. Skeptické hlasy připomínají nedávné zemětřesení v Íránu. Svět už před víc než rokem slíbil této zemi miliardu dolarů. Dosud ale bylo investováno pouhých 17 milionů. Druhým sporným bodem je případné zmrazení dluhů postižených zemí. Každý rok dosahuje jen správa těchto dluhů částky, která se rovná přislíbené charitativní pomoci. N apříklad Austrálie je ale i přesto proti zmrazení splátek. Postiženým lidem prý pomůže spíš přímý peněžní dar. Dalším kontroverzním tématem je ochranářská politika vyspělých států. Britský poslanec Boris Johnson to provokativně ilustruje na dámských podprsenkách. „Pokud je jedna věc, kterou může EU udělat a která je z dlouhodobějšího pohledu důležitější než pomoc a jistě užitečnější než tři minuty ticha, pak je to vyřešit pokračující nespravedlnost vůči srílanským podprsenkám,“ tvrdí Johnson. Poukazuje tak na vysoká cla, která jsou uvalena na dovoz textilu a dalších výrobků z postižených zemí a brzdí tak jejich rozvoj. „Pokud se cítíte ctnostní ohledně pomoci, kterou dáváme, srovnejme to s objemem peněz, který bereme na clech,“ dodává. Jediné, na čem se všechny země jednoznačně shodují, je nutnost vybudovat v Indickém oceánu obdobný varovný systém, jaký již funguje v Pacifiku (viz Profit 1/2005) . Thajský ministr zahraničí Surakiart Satchiratchaj navrhuje, aby bylo centrum tohoto systému v jeho zemi. „Bylo prokázáno, že varování deset minut před příchodem pohromy může zachránit stovky životů,“ řekl Satchiratchaj. Obnova poničených zemí by měla být paradoxně pozitivním impulzem pro tamější ekonomiky. Obrovský příliv zahraničních peněz a výstavba nových budov a infrastruktury požene některá odvětví dopředu. Na burze v Indonésii tak například už začaly prudce růst akcie stavebních firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A…
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít