Anketa týdeníku Euro: Do čeho se letos vyplatí investovat? - Euro.cz

Přihlášení

Anketa týdeníku Euro: Do čeho se letos vyplatí investovat?

,

Americké prezidentské volby, Čína, brexit. To vše ovlivní v letošním roce akciové i komoditní trhy. Jakým aktivům nejvíce věří čeští investoři a analytici?

—-KAPITOLA—-

Michal Semotan, J&T Bank

 Michal Semotan

Domnívám se, že i rok 2020 může být celkově pro rizikovější aktiva, jako jsou akcie a komodity, nadále pozitivní. Ale nebude to tak jednoznačné jako letos. Trhy budou v růstu podporovat stále nízké úrokové sazby a snad i vstřícnější obchodní vztahy mezi USA a Čínou. Z dlouhodobého hlediska jsou nadále zajímavé dividendové akcie, jako například ČEZ a E. ON. Překvapit mohou i některé německé průmyslové společnosti, jako je Continental či K+S.

—-KAPITOLA—-

Martin Cakl, Patria Finance

Martin Cakl

Co se týče akcií, odhady růstu jsou relativně konzervativní. Mezi důležité faktory, nejen z pohledu růstu a poklesu cen akcií, budou patřit americké prezidentské volby, obchodní jednání s Čínou, vývoj německého průmyslu nebo brexit. Co se týká pražské burzy, dlouhodobě se nám nejvíce zamlouvají akcie Monety Money Bank. Banka se vyznačuje dobrým managementem se silným tahem na branku, transparentností k akcionářům a vysokou dividendou.

—-KAPITOLA—-

Petr Bártek, analytik ČS

 Petr Bártek

S postupným uzavíráním obchodní dohody USA-Čína a snad již brzkým dokončením brexitu by se měly oživit hlavně rozvojové trhy. U cen ropy pak lze spekulovat i na její podporu ze strany Saúdské Arábie. Ta bude chtít udržet co nejvýše ceny akcií Saudi Aramco, které dala nedávno na burzu. V Praze považujeme za zajímavé akcie Monety, ČEZ a Kofoly. Moneta přebírá spořitelnu Wüstenrot a lze zde očekávat dobré synergie na straně nákladů i výnosů. Kofola v prosinci oznámila akvizici Ondrášovky, což jí výrazně vylepší tržní pozici v Česku.

—-KAPITOLA—-

Jaroslav Šura, investor

Jaroslav Šura

Největší růstový potenciál vidím u akcií energetické společnosti ČEZ. Blížící se šestiprocentní dividenda za rok 2019 a predikovaná osmiprocentní za rok 2020, k tomu výrazné vylepšení hospodaření, relativně nízká cena akcií, pokračující masivní odstavování německých jaderných a uhelných zdrojů, to vše by mohlo a mělo mít pozitivní vliv na cenový vývoj akcií ČEZ.

—-KAPITOLA—-

Michal Šnobr, investor a analytik

 Michal Šnobr

Po určitém vyčerpání růstu akcií Avast, CETV a Monety věřím v roce 2020 v růst cen akcií ČEZ. Hlavně z důvodu, že je založen na faktorech, které management nemůže ovlivnit. Dříve či později musí akcie reflektovat rychlý růst EBITDA a čistého zisku, doprovázený růstem dividendy. Velkou nadějí této akcie je i další možný růst cen elektřiny po roce 2021 a 2022, kdy se v Německu zavřou jaderné elektrárny a dále se zvýší tlak na uzavírání hnědouhelných elektráren.

—-KAPITOLA—-

David Brzek, manažer Fio fondu domácího trhu

David Brzek

Velmi zajímavý potenciál nadále spatřuji v akciích energetické společnosti ČEZ. V letošním roce (a i letech následujících) bude společnost výrazně vylepšovat své hospodaření, když se pozitivně projeví růst cen elektrické energie. Dílčí podporou bude refinancování stávajícího dluhu, které přinese citelné nákladové úspory. Z pohledu vývoje kurzu bude podstatné, zda tato fundamentální data převáží nad obavami, které částečně panují ohledně výstavby nových jaderných bloků.

—-KAPITOLA—-

Ondrej Spodniak, Premiot Group

Ondrej Spodniak

V roce 2020 se musíme více orientovat v geopolitických otázkách a vztazích EU vs. UK a USA vs. Čína. Portfolio by mělo být velmi pružné. ECB dává zpět na stůl další balíčky opatření, jak snížit úrokové sazby. Brexit začíná být jasné téma pro Evropu pro nadcházející pětiletku. Dále pak zde máme Itálii, kde stále klesají ceny nemovitostí, a víme, že italské banky jsou také vyloučeny z pozitivních hodnocení již několik let.

Takže jak zachovat hodnotu? Vysoce konzervativně, přes reálné podkladové aktivum, nemovitosti, zlato, pohledávky, nerostné bohatství a namíchat si koktejl z reálných aktiv, které i v turbulentním čase zachovají svou hodnotu. Rozložit rizika v jasném poměru dle apetitu rizikovosti každého klienta.

—-KAPITOLA—-

Dále čtěte:

Evropští premianti. Čeští spotřebitelé i firmy splácejí své dluhy nejlépe v historii

Banky, platby, vteřiny. Posílání peněz bude rychlejší

Německo roste, Evropa také, všichni jsou v klidu. A to je problém, protože jen čekáme na další krizi. Čtěte více v komentáři Zcepenělí před hroznýšem
Pavel Páral

Diskuze