Anketa: Pociťuje vaše firma ekonomické oživení

27. září 2013, 09:17 - František Kulovaný, Zbyněk Frolík, Zbyněk Kůr, Kateřina Kadlecová
27. září 2013, 09:17

Nedávno zveřejněná statistická data ukazují, že dochází k určitému ekonomickému oživení. Pozorujete ho také v rámci svého byznysu? Věříte, že toto oživení bude mít trvalejší platnost, a chystáte se v důsledku toho zvyšovat investice do rozvoje své firmy?

František Kulovaný, člen představenstva Baest Machines & Structures

Významnější oživení v naší oblasti středně těžkého strojírenství nepociťujeme, na druhou stranu změna „nálady“ na pozitivní očekávání v budoucnosti po několika letech recese může konečně znamenat obrat k lepšímu.

František Kulovaný

Bohužel Evropa jako náš hlavní trh – a ČR i s takto skoro neznatelným růstem na úrovni statistické chyby – je stále regionem, který významně zaostává za dynamičtějším růstem ostatních ekonomik světa.

Investovali jsme rozumně navzdory krizi a investujeme nadále do zvýšení konkurenceschopnosti jak v oblasti lidských zdrojů, nových trhů, tak i do moderní výrobní technologie na výrobu nádrží a tlakových nádob z klasické i nerezové oceli včetně doprovodného programu VaV za spolufinancování EU – Inovace výroby nádrží a zásobníků.

Zbyněk Frolík, majitel společnosti Linet

Po pravdě řečeno, Linet nikdy příliš nepocítil dopady ekonomické krize. Výrazněji jen v ČR, Španělsku a I tálii. Ve svých začátcích se společnost začala intenzivněji orientovat hlavně na trhy zemí BRI C, USA a Středního východu, čímž se nám podařilo kompenzovat tehdejší pokles na evropských trzích.

Zbyněk Frolík

Z našeho pohledu tak nejde o pocit oživení, ale o dlouhodobý stav. Ten samozřejmě chceme udržet, proto aktuálně investujeme především do efektivnějších řešení pro mezinárodní obchod.

Nicméně to, zda se růstový trend makroekonomických ukazatelů udrží, záleží na mnoha faktorech. Zůstávám optimistou a věřím, že české podniky a podnikatelé mají stále ještě dobré podmínky pro úspěšný byznys v podobě relativně levné pracovní síly, z pohledu zaměstnavatele celkem vstřícného pracovního práva a talentovaných a dobře vzdělaných lidí. Zda se tento potenciál plně uplatní, ale bude mimo jiné záviset i na tom, jak rychle bude v zemi obnovena dlouhodobá politická stabilita.

Zbyněk Kůr, ředitel pro nákup Zlínstavu

Situace ve stavebnictví je špatná. Nebo spíš ještě horší, či už nejhorší? Práce je málo, a když, tak za bídné ceny. Ve finančních úvahách už používáme termíny černá nula a červená nula. Slovo zisk jsme zapomněli. Takže o nějakém rozvoji firem nemůže být řeč. Projekty typu Hladová zeď Karla IV. jsou v nedohlednu.

Zbyněk Kůr

Tuto roli by dnes mohl snad sehrát vodní koridor Dunaj–Odra–Labe. Zvlášť když je této myšlence z pochopitelných důvodů velmi nakloněna EU. Příspěvek by mohl činit až 85 procent investičních nákladů!

To by se ovšem vedení naší země muselo rozkývat dříve, než tyto prostředky nenávratně odplují na mnohem méně významnou akci Seina–Sever. Samozřejmě by to nepřineslo práci pro všechny, ale když uvážíte i navazující nepochybný rozvoj přilehlých území, jistě to stojí minimálně za vážnou úvahu.

Kateřina Kadlecová, ředitelka a spolumajitelka USSPA

Jisté oživení pozorujeme. Přistupujeme k němu zatím opatrně, přece jen do značné míry závisíme na stavebním průmyslu a ten se zatím ještě potýká s hlubokou krizí. Samozřejmě jsme velice rádi, že přicházejí první dobré zprávy, už jen proto, že ekonomika jako celek, tedy zejména spotřebitelé jako zásadní hybná síla ekonomiky, dostávají konečně příslib vylepšení situace.

Kateřina Kadlecová

Tak jako jsem přesvědčená, že do spirály krize nás na počátku uvrhly nekonečné stohy špatných zpráv a pesimistických předpovědí, věřím, že nyní nám mohou proces obnovy, růstu a důvěry pomoci nastartovat dobré zprávy a pozitivní informace, obzvlášť když jsou podloženy reálnými výsledky ekonomiky.

Do rozvoje firmy jsme investovali i v době krize. Investice průběžně plynou do oblasti vývoje, na rozdíl od řady firem jsme ani v době recese dramaticky netlumili investice do marketingu, také pracujeme na nových obchodních strategiích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít