Anketa

16. prosince 2008, 00:00 - (jbn)
16. prosince 2008, 00:00

Pomůže protikrizový balíček firmám a hospodářství?

Pomůže protikrizový balíček firmám a hospodářství?

Roman Vacho, Praha výkonný ředitel Clarion Congress Hotel Prague

Předpokládám, že ekonomická krize může v našem oboru zasáhnout spíš do individuální turistiky než do té kongresové. Výlety nebo nákupní víkendy do ciziny bývají to první, co lidé v dobách finančních problémů škrtají ze svých plánů. Co se týká nastartování ekonomiky jako celku, tak si myslím, že každé snížení daní pomůže aktivitě podniků víc než nějaké dotace do bank nebo autoprůmyslu.

Jaroslava Rezlerová, Praha generální ředitelka Manpower ČR a SR, předsedkyně výboru Asociace poskytovatelů personálních služeb Situace asi potřebuje nějaké komplexní řešení. Podle našeho aktuálního průzkumu čeká v prvním čtvrtletí příštího roku poprvé po dlouhé době víc zaměstnavatelů propouštění stávajících pracovníků než přijímání nových. Jako personální agentura tuto situaci evidujeme už nyní. V době krize se totiž firmy logicky zbavují nejdříve agenturních pracovníků. A po Novém roce přijdou na řadu asi i ostatní, stálí zaměstnanci.Z hlediska personálního manažera bych proto ocenila snížení ceny práce v České republice. Propustit je velmi jednoduché, ale stále vidíme, že získat kvalitní pracovníky je obtížné. Mezi tři nejžádanější a nejhledanější profese u nás patří řemeslník, stavební dělník a řidič.

Zbyněk Frolík, Želevčice u Slaného

majitel společnosti Linet (výrobky pro zdravotnictví)

Řekl bych, že mám tentokrát štěstí, že mé podnikání se týká zdravotnictví. To nejsou zbytné věci, které kupující jen tak lehce oželí. Vládou navržený „ozdravný“ protikrizový balíček se mi jako podnikateli líbí. Nejsem si ale vůbec jistý, zda se podaří přesvědčit sociálnědemokratické poslance, aby souhlasili. Problémem téhle krize navíc je, že jde v podstatě o krizi důvěry, nechybějí třeba suroviny, ale klesá odbyt. To se potom přenáší do horší likvidity podniků, nedostupnosti finančních i lidských zdrojů.

Petr Bednář, Zábřeh na Moravě majitel konstrukční kanceláře Tebeco

Nerad bych ty návrhy příliš komentoval, nestačil jsem se v nich zatím příliš orientovat. Jako zajímavý návrh vidím zavedení odpočtu DPH pro firmy na osobní vozy. Snížení daně z příjmů by zase jistě ovlivnilo příznivě naše hospodaření, ale těžko to vyřeší problém se získáním zákazníků nebo na druhé straně kvalitních pracovníků. U nich navíc nemám problém s jejich ohodnocením – dělají vysoce kvalifikovanou práci a za to mi skutečně stojí. Chápu ovšem, že větší podniky s velkým počtem například manuálních pracovníků pálí náklady na pracovní sílu.

Marcela Morávková, Jičín

účetní, Rollatech CZ (technické lepicí pásky)

Snížení příjmové daně, ale hlavně odvodů za pracovní sílu bychom viděli určitě rádi. To je ale jenom špička problémů. Od ledna například začne platit nový systém nemocenské a malé organizace jako my jsou postaveny před řadu změn. Mají se měnit všechny formuláře i variabilní symboly pro bankovní styk – dodnes ale nic z toho nemáme k dispozici. Musíme navíc změnit software a projít školením, z něhož jsem odcházela s depresí. Stojí to čas i peníze a jednoprocentní úleva na odvodu pojistného pro podnik s pár desítkami zaměstnanců to skutečně nezachrání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít