Anglie Jižní Ameriky

02. dubna 2012, 08:45 - Pavel Trčala
02. dubna 2012, 08:45

Chile je nejkultivovanější trh jihoamerického kontinentu. V míře korupce je na tom dokonce daleko lépe než mnohé evropské státy. Do sféry šedé ekonomiky spadá jen dvacet procent hospodářství. Jako jediná jihoamerická země je Chile členem elitní klubu vyspělých zemí OECD.

Foto: Profimedia.cz

Typický český občan zná o Chile pravděpodobně jen dvě věci. Tou první je fakt, že se český tým stal v Santiagu v roce 1962 vicemistry světa ve fotbale. Tou druhou je exportní perlička, že je Chile světově největším a zároveň nedobrovolným vývozcem psacích per do České republiky.

I když na většině seznamů zemí jsou si díky počátečnímu písmenu Chile a Czech republic velmi blízké, geograficky se jedná o dva naprosté protiklady. Nejenže Chile leží na úplně opačném konci zeměkoule, ale i její topografie je velmi rozdílná od Česka. Zatímco klimatické podmínky jsou obdobné v celé naší zemi, v Chile najdete všechny extrémy.

Je to samozřejmě dáno bezprecedentní severo-jižní délkou země v poměru k jejímu západo-východnímu rozměru. Žádná jiná země na světe se nepřibližuje těmto rozměrům. Mimochodem, v západo-východním rozměru primát drželo Československo.

Pro geografa, geologa, přírodovědce, či extrémního sportovce je Chile naprostý ráj. Ano, lyžování a surfování v jeden den není v Chile problém. Co však Chile nabízí pro byznysmana? Jak ovlivňuje tato extrémní geografie podnikatelské aktivity? Jak může náš exportér využít těchto rozdílů? Odpověď by měl hledat zejména v oblastech energetiky, dopravy, infrastruktury a životního prostředí.

Šedá je „jen“ pětina ekonomiky

V obecném hodnocení by Chile rozhodně neměla být házena do stejného pytle s ostatními zeměmi v regionu. Ne nadarmo se zemi říká Anglie Jižní Ameriky. Zatímco v jiných latinskoamerických zemích je role šedé ekonomiky téměř stejně významná jako ta oficiální, v Chile se jedná „jen” o pětinu. Podle porovnání šedých ekonomik Mezinárodním Měnovým Fondem má například Kolumbie 43 procent svého hospodářství z neformálního sektoru. V sousední Bolívií je toto číslo dokonce 58 procent. Avšak v Chile jen 20 procent. To se může zdát stále vysoké, avšak podobné například Itálii. Ve srovnání s ostatními zeměmi Jižní Ameriky naprosto nejnižší.

Nejde jen o suchá čísla, poznáte to ihned po příjezdu. Například autor tohoto článku si při své cestě prakticky všemi zeměmi Jižní Ameriky odvykl dostávat účty za platby a nákupy. Po překročení hranice v Chile však dostal pokladní doklad za první sendvič na benzinové pumpě. Je to něco, na co jste zvyklí v Evropě. Pokud si sendvič zrovna nezakládáte do účetnictví jako dietu při vašich cestovních nákladech, pravděpodobně ho vyhodíte, avšak tento jev má důležitou vypovídající hodnotu pro váš potenciální byznys v zemi.

Úspěchu přivezli Chicago Boys z Ameriky

Po druhé světové válce byla Chile zářným příkladem takzvaného developmentalismu, tedy ekonomické teorie kázající rozvojovým zemím podporu vlastních trhů s vysokými cly a necelními bariérami.

V roce 1953 Albion Patterson, který byl tehdy ředitelem Americké administrace pro mezinárodní spolupráci (nyní USAID), požádal universitu v Chicagu o výpomoc ve formě ekonomického vzdělání, které by změnilo tyto tendence. Následně odešlo z Chile studovat na University of Chicago mnoho studentů a byl také navázán výměnný program s Katolickou Universitou v Santiagu. Absolventi těchto programů, kteří často studovali přímo pod slavným ekonomem Miltonem Friedmanem, jsou nazýváni Chicago Boys. Dopad jejich ekonomického myšlení nebyl okamžitý, ale má naprosto zásadní vliv na chilské hospodářství.

Pinochet sáhnul po odložené Cihle

Výsledkem ekonomických výzkumů těchto studentů byl pětisetstránkový plán pro Chile zvaný Ladrillo, neboli Cihla. Tento plán však byl zavržen až do roku 1973, kdy se jím inspiroval Augusto Pinochet po získání moci ve vojenském puči. Země poté následovala přísnou doktrínu otevřené ekonomiky. V hodinách ekonomie se studenti na celém světě většinou učí, že demokracie jde ruku v ruce s kapitalismem a k totalitě zase patří plánované socialistické hospodářství. Chile je vždy uváděna jako výjimka. V zemi totiž fungoval naprosto totalitní a často brutální politický režim, avšak po ekonomické stránce byla Chile kapitalističtější než kterýkoli její kontinentální soused. Dost možná i díky tomu je dnes Chile jediným jihoamerickým členem OECD.

Málo deště a vysoké hory ovlivňují investiční šance

Chile je hodně závislá na zdrojích vodní energie z hor, které se v poslední době často potýkají s nízkými srážkami. Energetickým handikapem země je také nepropojenost se sousedními přenosovými sítěmi. Sdílení sítě a výkonu, které jsou uprostřed Evropy naprostou samozřejmostí, v Chile prostě není možné. Proto chilská vláda podporuje projekty v energetice. Další zajímavou oblastí jsou čističky odpadních vod, odsířování uhelných elektráren a další investice v oblasti životního prostředí.

Chile je velká země na úpatí hor. Zajímavou sportovní investicí jsou lyžařské resorty. Zatímco velké severoamerické firmy se již nemohou rozvíjet ve svém domácím prostředí z důvodu tendencí ochrany přírody, pozorně zkoumají Chile jako místo pro budoucí expanzi. Střední vrstva v Chile je totiž silnější než kdekoli jinde v Jižní Americe. Horské resorty mohou navíc lákat klientelu z Brazílie a díky obráceným sezónám také během léta na severní polokouli také z USA a z Kanady.

Víc živelních než politických katastrof

I díky Chicago Boys patří Chile k předním státům světa v oblasti liberalizace ekonomiky. Investice v Chile jsou tedy relativně velmi bezpečné a politická rizika v součanosti prakticky neexistují. Přírodní katastrofy jsou však v tomto regionu naopak neodvratitelné. Ale i silné zemětřesení v roce 2010 přežila země bez tragických ekonomických následků.

Chilský trh je daleko, ale díky své bezpečnosti a stálému růstu může být atraktivní pro vaše investice. Jako všude je i v Chile nejdůležitější najít si spolehlivého partnera. Buďte velmi opatrní při ustanovování exkluzivních importérů. Ztráta času a vypadnutí z trhu při hledání nového zástupce mohou být bolestné. Co se týče splatnosti pohledávek je Chile ve srovnání s ostatními latinskoamerickými zeměmi na velice dobré úrovni.

Kufřík na úplatky potřebovat nebudete

Díky tradici otevřené ekonomiky má Chile mnohem menší míru korupce než ostatní jihoamerické země. Ruku na srdce, možná jste zvyklí dělat byznys v dalekých exotických teritoriích se speciálním kufříkem pro zadavatele tendrů. Nebyli byste sami. Mnoho českých a moravských firem takto získává zakázky. Vždyť například i německé exportní firmy měly na úplatky v zahraničí dříve dokonce kolonku v daních. Ale to bylo zakázáno, což dalo do jisté míry lepší postavení středoevropským a východoevropským dodavatelům. Avšak co funguje třeba v Kazachstánu, v Africe, či ve Venezuele, v Chile nepochodí. Na známém korupčním žebříčku Transparency International je Chile pro rok 2011 na krásném 22. místě. Pro srovnání, Česko ve stejném roce obsadilo 57. místo a Slovensko 66. místo.

O co méně se v Chile musíte bát korupce, o to více musíte bojovat s konkurencí. Trh je sice poměrně malý, ale je na něm hodně hráčů. Navíc při kalkulaci vnitrostátní dopravy je cesta z Aše do Jablůnkova krátkým skokem. Ze severu na jih Chile je to bratru 4270 kilometrů a nutno podotknout, že neexistuje kontinuální silnice po území Chile, která by tato dvě místa spojovala. Kvůli neprostupným horám a fjordům musí transporty jít lodí, nebo přes Argentinu.

Autor je mezinárodní konzultant společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít