Andrej Kiska: Rád bych vytvářel veřejný tlak

23. března 2014, 20:00 - Tomáš Lemešani
23. března 2014, 20:00

Pro slovenské voliče, kteří si v sobotu ve druhém kole prezidentských voleb vyberou novou hlavu státu, je jméno kandidáta Andreje Kisky nerozlučně spjato s neziskovou organizací Dobrý anjel. Nic jiného je ani nenapadne.

Úspěšný podnikatel Kiska, který „anděla“ spoluzakládal v roce 2006, však odmítá, že by z dárcovských aktivit těžil ve volebním klání. „Když si prohlédnete mou kampaň, volební program, billboardy, o Dobrom anjelovi tam není ani zmínka. Název neziskové organizace jsem použil pouze jednou - když jsem mluvil o svých důvodech, proč vstoupit do politiky.“

E15.cz: Váš soupeř Robert Fico pokračuje navzdory slibům v negativní kampani proti vám. Obvinil vás z lichvářství i spolupráce se scientology.

Robert Fico je znám tím, že své protivníky pomlouvá a očerňuje. Je to součástí špinavé hry tradičních politiků.

E15.cz: Byl jste připraven na tak suverénní vystupování premiéra ve volební kampani? Dlouho se tvářil, že pro něj nejste rovnocenným soupeřem.

Mám pocit, že se bojí. Výsledky prvního kola ho zklamaly, a proto stupňuje agresivitu svých útoků. Naštěstí zbývá do voleb jen pár dní, tak věřím, že to voliče neznechutí.

E15.cz: Myslíte, že vám antikampaň Roberta Fica v konečném důsledku pomáhá?

To nedokážu posoudit, nejsem politolog. Jsem rád, že jsem při stejné volební účasti jako před pěti lety dostal tolik hlasů, kolik jsem dostal.

E15.cz: Právě agresivita je politology premiérovi nejčastěji vytýkána jako chyba v kampani. Co nevyšlo vám?

Jelikož jsem se dostal do druhého kola, nevím. Stejně tak bych neuměl říct ani to, co jsem v kampani dělal nejlépe.

Mám pocit, že se mě Fico bojí. Výsledky prvního kola ho zklamaly, a proto stupňuje agresivitu svých útoků.

E15.cz: Mnoho lidí vám zazlívá, že hrajete jakoby s jednou kartou. Když se zeptáte voličů, kdo je Andrej Kiska, odpoví: neziskovka Dobrý anjel. Nic jiného je nenapadne. Jak to děláte?

Když si prohlédnete mou kampaň, volební program, billboardy, o Dobrom anjelovi tam není ani zmínka. Název neziskové organizace jsem použil pouze jednou - když jsem mluvil o svých důvodech, proč vstoupit do politiky.

E15.cz: Adorace Dobrého anjela Kisky přece nevznikla sama od sebe.

Dobrý anjel je prostě dobře známá značka. Když jsem oznámil kandidaturu, automaticky se spojila s mým jménem. V Dobrom anjelovi dokonce ani nefiguruji. Před pár měsíci jsem z něho vystoupil a nahradila mě manželka.

E15.cz: Když už jsme u vašeho podnikání. Vlastnil jste na Slovensku nebankovní firmy jako Triangel nebo Quatro. Ty už nevlastníte. Ale co jiné podnikání?

Na Slovensku figuruji ve dvou firmách. Zabývají se správou majetku.

E15.cz: Politik by ale podnikat neměl.

Pokud bych se stal prezidentem, firmy bych opustil. To není problém.

E15.cz: Podnikáte i v Česku?

Jsem tam akcionářem ve třech firmách. A jako akcionář tam chodím jen na kontroly. Firmy mají vlastní management. Slouží to k zajištění nákladů mých a mé rodiny.

Pokud přijdou volit i voliči, kteří v prvním kole podpořili pana Procházku a Kňažka, myslím, že šance začít měnit naše Slovensko tu je.

E15.cz: Počet firem naznačuje, že vás podnikání pořád slušně zaměstnává.

Posledních osm let jsem trávil 95 procent svého času dobročinnou činností, ne podnikáním.

E15.cz: Byl jste úspěšným manažerem. Proč jste se rozhodl z firem generujících velké zisky vystoupit?

Když člověk ví, kdy má dost, má dost. Já jsem si slušně vydělal, byl šťastně ženatý, bylo na čase něco z toho vrátit. Naskytla se příležitost prodat podíly ve firmách, zajistit rodinu a založil jsem neziskovou organizaci Dobrý anděl.

E15.cz: Podnikat už nechcete?

Jsem naštěstí v takové situaci, že se mohu do konce života věnovat tomu, co má podle mě smysl - pomáhat těm, kteří neudělali nic špatného, jsou ve špatné situaci a pomoc potřebují.

E15.cz: Takže se už necítíte jako podnikatel?

Do politiky jsem už vstupoval jako člověk z charity, ne z byznysu.

E15.cz: Zkušeného politika Roberta Fica podporují všichni bývalí slovenští prezidenti i český prezident Miloš Zeman. Myslíte, že se politický kruh uzavírá, a brání vstupu lidí bez politické minulosti?

Mnoho lidí může vnímat Roberta Fica jako zkušeného politika. Je to jejich názor. Já vstupuji do politiky jako nezávislý kandidát.

Pokud to nevyjde, otřesu se a půjdu dál. Určitě však budu pomáhat lidem.

E15.cz: Nakolik si věříte v druhém kole?

Těším se na druhé kolo. Pokud přijdou volit i voliči, kteří v prvním kole podpořili pana Procházku a Kňažka, myslím, že šance začít měnit naše Slovensko tu je.

E15.cz: Zatímco neúspěšní kandidáti jako Radoslav Procházka a Milan Kňažko vyjádřili před druhým kolem jasnou podporu vaší kandidatuře, pravicové politické strany jsou ve svých postojích pořád nejasné.

Já jsem v první řadě nezávislý kandidát. Pravicové strany stejně jako neúspěšné kandidáty jsem poprosil pouze o to, aby vyzvali lidi, aby přišli volit.

E15.cz: Takže podpora pravicových stran vás nezajímá? Nechcete se profilovat jako pravicový kandidát?

Jsem člověk s ekonomickou minulostí. Na druhé straně jsem si spoustu let odbyl v charitě. Musíme mít funkční ekonomiku, ale jedním hlasem dodávám, že se stát musí umět postarat o ty, kteří se o sebe neumějí postarat sami.

E15.cz: Jako nový prezident byste se tedy zaměřil na sociální věci?

V první řadě na ekonomiku a zaměstnanost. Společnost stagnuje, Slovensko ztrácí proti zahraničí konkurenceschopnost a mnoho lidí je bez práce. Druhým pilířem mého působení by bylo vzdělávání. Když pracovní místa vytvoříme, musíme je umět naplnit. Dnešní systém produkuje tisíce lidí, kteří směřují na úřad práce. Třetím pilířem by bylo zdravotnictví. To je v katastrofálním stavu.

E15.cz: Ambiciózní plány. Prezident má však omezené možnosti. Jak chcete plány naplňovat? Vetováním špatných zákonů?

Veto je jen krajní možnost a dá se prolomit. Já bych chtěl být aktivním prezidentem, který bude mluvit do věcí již při samotném přijímání zákonů. Chci se postavit za lidi, a když se lidé postaví za prezidenta, bude to fungovat. Vytvoří se veřejný tlak na změnu věcí.

E15.cz: To, co říkáte, připomíná pozici Miloše Zemana v České republice.

Prezident sice nemá možnost předkládat zákony, ale umí se k zákonům vyjadřovat. Dovedu si představit, že bych si zavolal ministra nebo se postavil před lidi a jasně jim řekl, že vláda předkládá hloupý zákon, který zemi uškodí. Prostě bych rád vytvářel veřejný tlak.

E15.cz: Jak jste již zmínil, vaše šance jsou po minulém výsledku a podpoře Radoslava Procházky a Milana Kňažka slušné. Máte připraven i plán B? Co budete dělat v případě neúspěchu?

Před devíti lety jsem si řekl, že budu pomáhat lidem. Nevím, jestli bych zůstal v politice. Možná bych pokračoval s Dobrým anjelem nebo založil něco nového. Mám před sebou sedm dní. Pokud to nevyjde otřesu se a půjdu dál. Určitě však budu pomáhat lidem.

Andrej Kiska (51)
Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Slovenské technické univerzity v Bratislavě, poté pracoval jako projektant. Roku 1990 odešel do Spojených států, odkud se po roce a půl vrátil zpět na Slovensko. Od roku 1996 zakládal či spoluzakládal několik úspěšných firem, například Quatro, Triangel nebo Tatracredit – ty poskytují jednoduše dostupné nebankovní půjčky či nákupy na splátky. Z trojice nejbohatších firem, které vedl, se stáhl. Poté, co utlumil podnikatelské aktivity, vstoupil na pole dobročinnosti. A opět úspěšně. Byl jedním z autorů myšlenky neziskové organizace Dobrý anděl. Ta pomáhá rodinám s dětmi, které trpí vážnými onemocněními nákladnými na léčbu. Je ženatý, má čtyři děti a trvale žije v Popradu.

Ke slovenským volbám čtěte také:

Fico ve finále prezidentské volby sází na náboženskou kartu

Zemanův Fico, Ficův Zeman

Mesežnikov: Fico ztratil důvěru lidí. Agresivní kampaň se voličům nelíbila

David Klimeš: Fico ještě neprohrál

Pro Fica nebude druhé kolo vůbec snadné

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít