Andrej Babiš: Miliardy na politiku rozhazovat nebudu

28. června 2012, 07:56 - Dušan Kütner, Tereza Zavadilová
28. června 2012, 07:56

Andrej Babiš, v médiích označovaný jako druhý nejbohatší Čech, je už roky fenoménem tuzemského byznysu. Pod názvem Agrofert vybudoval uskupení stovek firem s obratem přes sto miliard korun. V byznyse má s Agrofertem cíl stát se největší tuzemskou firmou, zatím je čtvrtý. Kdyby chtěl, může podle svých slov na akvizice uvolnit 20 miliard korun.

Loni se Babiš pustil i do politiky. Tam tak konkrétní cíle nemá. „Nejdu do politiky, abych byl bohatší nebo abych měl nějakou moc. Já chci jen pomoci lidem,“ říká.

* E15: Kolik procent chce vaše politická strana ANO 2011 získat v příštích parlamentních volbách?

Takhle nepřemýšlím. My prostě chceme být úspěšní, chceme občanům nabídnout něco zcela jiného, než tu dosud bylo. Buď nám uvěří a přistoupí na změnu, nebo ne. Je to nabídka, žádný závod o moc.

* E15: Chcete ale vyhrát volby, ne? Považujete to sám za realistické?

Jsme teprve na začátku. Uvidíme, jak dopadneme ve volbách do Senátu. V kraji budeme podporovat jedno místní hnutí, abychom si vyzkoušeli, jakou odezvu bude u voličů mít hledání alternativ stávajícím stranám. Jsme politicky nepolíbení, normální lidé, možná naivní. Ne jako politici, kteří si myslí, že jsou nadlidé.

Já jsem nikdy politik být nechtěl. Bohužel pro mne není jiná možnost, jak se pokusit změnit poměry, než jít do demokratických parlamentních voleb. Na novou revoluci nevěřím. Každopádně nejsme projekt, který se třese na to, aby dostal pět procent jako ostatní, jako zemanovci, Paroubek, Bobošíková, lidovci, zelení – každý chce pět procent, aby něco vydělal a dostal se k možnosti koalice. Aby pak mohl vydírat ostatní a urval nějaký rezort. To my nechceme.

* E15: Nebojíte se diskreditace, když vstoupíte do vysoké politiky?

Ale vždyť se to už děje. Už byla kampaň v Reflexu, tam jsem byl jako Mussolini na první straně, v Blesku byla také kampaň, že prý týrám husy… Novináři v Česku nejsou nestranní a politika s médii souvisí.

Nechci trčet na plakátech

* E15: Kolik peněz chcete do svého politického projektu vložit?

To já nevím.

* E15: Kdybyste chtěl, tak můžete dát do voleb zřejmě víc peněz než všechny strany dohromady…

Proč bych to dělal? Já si nechci platit přízeň nějakých celebrit, herců a sportovců a podobně, aby říkali, že Babiš je skvělý. To není o mně. Já jsem se snažil přesvědčit Pavla Teličku a Karla Janečka, aby založili stranu, kterou bych podpořil. Nechtělo se jim do toho.

Projekt ANO 2011 tak vznikl náhodou. Něco jsem řekl, pravdu, do médií a přišlo osm tisíc e-mailů, tak jsem začal něco dělat, ale teprve to začíná. Je to úplně jiný svět než podnikání, kde něco děláte a pak je vidět výsledek.

* E15: Můžete odhadnout, kolik do toho chcete dát peněz alespoň řádově?

Ale vždyť to není jen o penězích. Podívejte, Soukup kdysi oblepil billboardy se Zubovou celou Prahu. Nemělo to efekt. My se chceme odlišit. Já nechci trčet na plakátech jako Paroubek s hloupými hesly, kterým nikdo nevěří.

* E15: Co říkáte na současná úsporná opatření?

Úspory jsou dobré, ale je třeba udělat reformy a zabránit systémové korupci. Rozkrade se zde strašně moc peněz a dozvíme se to vždy s odstupem několika let.

* E15: To říkají všichni. Ale máte na podporu ekonomického růstu nějaký konkrétní recept?

Jistě, investiční plán. Je nutné třeba dodělat dopravní infrastrukturu. Jezdím teď často za svými sympatizanty a vidím, jak jsou tu příšerné silnice. Proč jsou na nich obrovské díry? Proč tu nejsou rychlovlaky? Proč není dostavěn tah na Linec, Vídeň, dálnice do Drážďan? Proč jsme jediná země v Evropě, kde rozhodnutí o dálnici zastaví nějaký jezevec, ekologický terorista či vyděrači s pozemky?

* E15: Ale to jsou všechno velké investice. Z čeho byste na ně bral?

Kdyby to tu někdo pořádně řídil, je tady 250 miliard korun ročně na stole. Také jsme druhá nejméně zadlužená země v EU. Je tu hodně majetku. Proč si nevezmeme třináct miliard z majetku Lesů ČR, které svěřily finančním skupinám? A další peníze z Budvaru? Je to vlastně triviální.

Ředitelé odborů lepší než ministři

* E15: Máte už nějaké konkrétní osobnosti vytipované pro senátní volby?

Ano, máme sedm lidí.

* E15: Jsou mezi nimi nějaké známé tváře? Nebo někdo, kdo se již pohyboval v politice?

Je tam známý novinář, známý doktor, jedna paní, co byla dříve v politice…

* E15: Jsou tam i lidé z vašich firem?

Ne. Proč bych tam dával lidi ze svých firem?

* E15: Tak třeba by chtěli…

Nechtěli. Moji lidé jsou zásadně proti, moje rodina je zásadně proti. My přece nejsme ABL. Nejdu do politiky, abych byl bohatší nebo abych měl nějakou moc. Já chci jen pomoci lidem. Jsem přesvědčený, že tato země má velký potenciál a lidé můžou vést kvalitnější životy.

Stát mají řídit odborníci a opravdu je zde spousta šikovných lidí. Znám třeba ředitele odborů na ministerstvech, kteří by daný rezort dokázali řídit lépe než ministři. Jenže po každých volbách se tam střídají politici, kterým je jedno, do jakého rezortu jdou. Jsme také jediní v Evropě, kdo nemá zákon o státní službě.

Přitom tu někteří fanatici tvrdí, že by Česko mělo vystoupit z Evropské unie. Ale to by byl konec českého zemědělství a potravinářství. Naopak my chceme, aby v rámci Evropy Česko získalo zpět svou pozici mezi nejvyspělejšími zeměmi, kterou za první republiky mělo.

* E15: Můžete už říci konkrétní jména těch kandidátů do Senátu?

Ještě ne. Řekneme je asi až v září.

Když bude třeba, budu dělat kamelota

* E15: Dlouhodobě máte v byznyse pověst člověka, který celý Agrofert řídí sám. Tento přístup by byl v politice problém…

To je povrchní PR. Já už Agrofert skoro neřídím. Také se třeba říkalo, že Agrofert bez Unipetrolu skončí. A kde je teď Unipetrol? Minus šest miliard.

Několik let jsem říkal, že považuji za svůj profesní omyl, že jsem Unipetrol nekoupil. Už to neříkám. V Agrofertu řídím nějakých sedm až deset lidí, což jsou samostatní manažeři, kteří to zvládnou lépe než já. Moje práce v Agrofertu je hledat lidi, řeším ztrátové firmy a vymýšlím akvizice. Starám se o budoucnost a strategii.

* E15: Co budete dělat se svým mediálním byznysem? Jaké vize máte s týdeníkem 5+2?

Ten stále vytváříme, do konce července bude mít 77 mutací po celé republice. Od konce března jsme tak vlastně vytvořili firmu, která bude mít tři stovky zaměstnanců.

* E15: Několik podobných regionálních projektů v poslední době zkrachovalo. Jak to uděláte, aby to nedopadlo stejně?

Pomáhám projektu osobně. Když bude potřeba, budu stát na rohu Legerovy ulice a rozdávat časopis lidem. Je to projekt finančně náročný, letos nás bude stát 250 milionů. Je to o inzerci, takže i já osobně ji chodím nabízet. My začínáme, ale chceme mít kvalitní obsah. Novináři si mohou psát, co chtějí, inzerovat tam může kdokoli, i politické strany. Týdeník je projekt Agrofertu, nikoli ANO 2011. Pro Agrofert je to přitom projekt důležitý, protože máme firmy všude. Máme třeba potraviny, které tam chceme promovat. Časopis ale nevznikl kvůli tomu, aby mě tam někdo opěvoval.

* E15: Máte zaregistrovanou i značku 5+2 TV. Překlopíte to i do televizní podoby?

Ne. Spíše jsme to udělali preventivně, protože máme zkušenost, že si vždycky někdo něco registruje a pak to chce prodat. My dnes máme nabídky na koupi televizí, ale je to pro nás finančně náročné. Já nejsem člověk, který rozhazuje. Spíše mám pověst šetřílka. Proto říkám, že ani do ANO nebudu dávat miliardy korun. Už máme prvního sponzora. Jeden podnikatel nám dal milion korun a doufám, že nám dají i další, pokud se nebojí, že budou zveřejněni na našem webu.

* E15: Chystáte se i na nějaké akvizice v mediální oblasti?

Nemůžu to vyloučit. Je to otázka toho, co bude na trhu. Ale nehledáme nic, co bychom dotovali.

Oligopoly krizi nemají

* E15: Loni jste vstoupil do lesnictví. Dřevařské firmy ale nyní kvůli tendrům založeným pouze na výši nabídky často končí ve ztrátě, některé zkrachovaly…

To je vina Lesů ČR, ne lesnických firem. Lesy zneužívají svoje dominantní postavení. Nyní udělaly takovou nehoráznost, že zveřejnily ceny, za které všichni nakupujeme, takže naši klienti to vědí. Lesy ČR jsou nejvíce rozkrádaná firma v rezortu zemědělství, stačí si přečíst závěry NKÚ.

Navíc celý systém soutěží je v Lesích ČR postavený na hlavu. Je to jako během privatizace z devadesátých let, kdy se nějakého tendru zúčastnilo pět firem, čtyři odstoupily a pátá vyhrála. Co je to za systém? Za nabídkou si přece stojím, a pokud z ní z nějakých důvodů uteču, musí tam být taková sankce, aby mě to poškodilo. Celý sektor lesnictví je kvůli Lesům ČR poškozený.

* E15: Budete v oboru dál pokračovat? Nekoupíte jedničku na trhu LESS?

Nic se nedá vyloučit. Firmě LESS jsme půjčili peníze, jinak by asi měla velké problémy. Můžeme taky ze sektoru odejít. Nejhorší je totiž obchod se státem. Dnes lituji, že jsem do toho šel. Lesy ČR jsou firma, kterou různí politici chtěli rozkrádat. Vždy byly předmětem nějakého zájmu.

* E15: Už rozhodl slovenský antimonopolní úřad o fúzi Penamu a United Bakeries?

Ne, rozhodnuto bude asi do dvou měsíců. Nechápu jejich přístup. Místo stoprocentní spotřeby na Slovensku definovali trh pouze na čtyřicet procent. Vypočítali nám tak nehorázný podíl. Měli jsme tam koupit tři pekárny. Pokud by nám měli nařídit, že máme dvě prodat, tak je to nepřijatelné. Odvolali bychom se.

* E15: Loni Agrofert se souhlasem ÚOHS nakoupil zhruba dvacet firem. Roky předtím takové tempo neměl. Byl to v rámci akvizic výjimečný rok?

Byl to špatný akviziční rok. Firmy, které jsme nakoupili – hlavně masokombináty – jsme nakoupili špatně a nejsme z toho moc šťastní. Navíc v některých firmách nás podvedli a vykazovali jiné věci, než měly být, což je jev docela častý. Nyní ale bude akvizic podstatně méně.

* E15: Kolik na ně letos máte připraveno?

Tolik, kolik potřebujeme. Ale to není o připravených penězích. Agrofert je zdravá firma, která má poměr zadluženosti a hrubého provozního zisku (debt/EBITDA) asi 1,3, takže nemá problém s nákupy třeba za dvacet miliard. Teď nakupovat nechceme, uvidíme. Asi je skutečně krize.

Automobilový průmysl jde dolů, potravinářství je špatné, stavebnictví je na tom špatně. Ale není krize všude. Oligopoly krizi nemají – všechny energetické oligopoly u plynu, elektřiny, pak také mobilní operátoři… To ale antimonopolní úřad nezajímá. To by přece byla paráda, kdyby byly v Česku tři pekárny a já měl jednu, ne?

Letos chceme být třetí

* E15: Kam až chcete s Agrofertem růst?

Nyní třeba expandujeme do Maďarska a budeme expandovat ve střední Evropě. V Maďarsku máme dvě pekárny a u Budapešti chceme stavět novou. Díváme se i na nějaké velké zemědělské firmy.

* E15: Díváte se i do západní Evropy?

Určitě. Dívali jsme se na jednu chemičku, ale prodali ji někomu jinému. Nejlepší země na podnikání je Německo. Za prvé si vás tam jako podnikatele váží a také s vámi tak jednají. Byl tady třeba na návštěvě premiér Saska Reiner Haseloff. V Německu zaměstnáváme tisíc lidí, za loňský rok zaplatíme čtyřicet milionů eur na daních, to je miliarda korun. Platíme daň třicet procent, je to sice moc, ale zase je tam standardní podnikatelské prostředí.

Potřebovali bychom, aby německá vláda postavila zhruba desetikilometrovou přípojku z dálnice k naší chemičce. A premiér Haseloff řekl novinářům, že to bude podporovat. Představte si, že premiér Nečas udělá tiskovku a řekne: Nyní budu podporovat, aby Babišovi postavili dálnici z Lovosic do Ústí, protože má v Lovosicích dvě chemičky a v Drážďanech má sila. Tak je mrtvý, novináři jej pohřbí a řeknou: Zase ho ten Babiš podplatil. To je atmosféra u nás.

* E15: Kolik máte dohromady firem?

Fúzujeme, nyní jsme konsolidovali méně než v roce 2010, asi 180 firem.

* E15: Jaká je cílová představa?

Nevím, jak dlouho budu žít a kdo to po mé smrti bude řídit. Ale pokud bychom postupovali stále takto, tak jednou můžeme mít ambice být největší českou firmou. Pro letošek máme cíl, že budeme třetí. Loni jsme byli čtvrtí.

* E15: Už jste vymyslel, jak vytvořit vazbu manažerů vaší skupiny na Agrofert samotný?

Nyní to řeším. Chtěl bych to od ledna zkusit aplikovat. Není jednoduché definovat, kteří lidé a jakým způsobem se na výsledku skupiny podílejí. V rámci skupiny si navzájem prodáváme, zemědělec prodá obilí ZZN, ten to prodá Penamu. Dohadují se o cenách – a musí to být tržní ceny – takže přesně trefit motivaci a zainteresovanost lidí je dost problém.

* E15: To by se týkalo sedmi až deseti hlavních manažerů skupiny?

Ne, těch by bylo výrazně více. Nadnárodní společnosti to tak mají. Uvažuji o tom a chtěl bych to nějak udělat, protože nepočítám s tím, že by nějaké mé dítě řídilo Agrofert, nyní ani později. My jsme firma, jejíž strategie je založena na managementu.

* E15: Dostali by manažeři akcie?

To neříkám. Jsou na to různé modely, opční programy a podobně. Nyní se bavím o těchto modelech s auditorskými firmami.

* E15: Postavil jste v Praze na Chodově Centrum pohybové medicíny. Neuvažujete o další podobné investici?

Uvažoval jsem, že bych v Průhonicích postavil vysokoškolský kampus amerického typu, ale pak jsem si to rozmyslel. Administrativa po skandálech v Plzni je náročná, ani bychom to nezvládli kapacitně. Soustředíme se na spolupráci se školami a snažíme se najít studenty, kteří mají podnikatelské buňky.


Čtěte také:

Boháči proti rakovině: Babiš chystá miliardu

Babišův Agrofert loni vydělal o polovinu víc

Babiš může koupit pekárny United Bakeries, když čtyři jiné prodá


Je ale nutné reformovat celý systém školství. Není možné dostávat dotace na počet studentů, pak studuje každý. Rodiče mají stále povědomí, že každý musí mít maturitu. My ale potřebujeme profese s manuální zručností – řezníky, pekaře, agronomy, zootechniky, technology. Ne marketing a management.

* E15: Pak je tu ještě projekt zdravotnického zařízení na prevenci a léčbu rakoviny. Pro koho by bylo určeno?

Každá životní etapa má nějaký cíl. Nejdříve peníze, potom dům, vycestovat, vybudovat firmu… Já už jsem si všechno v životě splnil. Můžete si o mně myslet, co chcete, ale výstavbou Centra pohybové medicíny jsem chtěl vzdát hold svému příteli profesoru Pavlu Kolářovi, který významně pomáhá lidem a zachraňuje je často od chirurgických zákroků.

Je to zařízení pro všechny. Možná je to spojené se senilitou, že chcete páchat dobro. Kdybych chtěl, mohl bych si koupit všechno, co chci. Mohl bych vlastnit hračky bohatých, koupit si letadlo, loď…. Ale co bych s tím dělal? Nepotřebuji to.


Andrej Babiš (58)

Narodil se v Bratislavě, mládí prožil v Paříži a Ženevě, jeho otec byl významnou postavou tehdejšího zahraničního obchodu. Vystudoval VŠE, kariéru začal v bratislavském podniku zahraničního obchodu Chemapol, dále pokračoval jako delegát Petrimexu v Maroku, kde zastupoval patnáct československých podniků. Po rozdělení Československa založil v Praze Agrofert, nejprve zaměřený na byznys s hnojivy. Postupně z něj vznikalo obří chemicko-zemědělskopotravinářské uskupení. Firma investovala také například v Německu, Maďarsku či na Slovensku. Andrej Babiš je generálním ředitelem skupiny Agrofert, kterou stoprocentně vlastní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít