Analýza MPO: Nejrychleji roste high-tech průmysl

26. května 2011, 14:31 - Profit, TZ
26. května 2011, 14:31

Českou ekonomiku samozřejmě i nadále poznamenávají strukturální závislosti, které ovlivňují její celkovou mezinárodní konkurenceschopnost, poznamenává analýza MPO.

Foto: Profimedia.cz

V českém průmyslu se vloni nejvíc dařilo firmám, které podnikají v technologicky nejnáročnějších oborech. Jejich tržby v minulém roce vzrostly o pětinu. Celkem se produkce českého zpracovatelského průmyslu vloni zvýšila o deset procent. Hlavní zásluhu na tom ovšem stále má středně technologicky náročná výroba, zejména automobilový průmysl, strojírenství nebo produkce elektrických zařízení. Ukázala to vyčerpávající Analýza vývoje ekonomiky ČR a odvětví v působnosti MPO za rok 2010, kterou ministerstvo právě dokončilo a předkládá ji vládě.

Hospodářský vývoj České republiky zaznamenal za uplynulý rok jasné zotavení. Světová ekonomika se postupně navrátila k růstu, což pomohlo i nám. Výsledkem byl nárůst produkce zpracovatelského průmyslu a vyšší obrat zahraničního obchodu, které se přetavily v meziroční růst HDP o 2,2 procenta. Česká republika profitovala hlavně z obnovení hospodářského růstu v EU, jejíž výkonnost meziročně posílila o 1,8 %,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek a dodává: “Pro letošní rok odhadujeme růst českého HDP okolo dvou procent.

K obdobným závěrům došla ve svém včera zveřejněném pololetním výhledu i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. OECD nicméně České ekonomice předpovídá silnější růst, a to přes dvě procenta. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ovšem varuje, že mezi závěry OECD je i upozornění, že hospodářská krize ještě nemusí být u konce: „Je proto nezbytné, abychom co nejrychleji položili základy budoucí konkurenceschopnosti České republiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu proto představilo Strategii konkurenceschopnosti, která do detailu popisuje přes čtyři desítky konkrétních projektů připravených na míru české ekonomice, které bychom měli v následujících letech uskutečnit, abychom se do roku 2020 posunuli mezi dvacítku nejvíce konkurenceschopných zemí světa.

„Naše Analýza vývoje české ekonomiky za minulý rok přinesla i velmi pozitivní zprávu, že se obnovila tendence rychlejšího růstu produktivity práce než mezd,“ říká ministr Kocourek, zároveň ale dodává: „Nadále ovšem přetrvávají strukturální závislosti a vysoká citlivost na vývoji hospodářství několika klíčových partnerů.

Klíčové tak pro nás bylo to, že se mezi nejrychleji rostoucí země zařadilo Německo. Z toho těžil především český průmysl, který v hojné míře využívá subdodávek německým firmám. Vysokou dynamiku ovšem výrazně ovlivnil efekt nízké srovnávací základny roku 2009. Její vliv ale postupně vyprchával a na konci roku produkce odpovídala zhruba úrovni druhého pololetí roku 2008,“ říká Jaroslav Vomastek, ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu.

Hlavním zahraničním trhem pro české produkty zůstala i v roce 2010 Evropská unie. Do jejích členských zemí zamířilo bezmála 84 % veškerého českého exportu. Vývoz z České republiky vloni vůbec poprvé překonal hranici 2,5 bilionu korun, a celkový přebytek obchodní bilance tak dosáhl 123 miliard korun, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Více než polovinu celého českého exportu přitom tvoří vývoz strojů, ve kterém má hlavní podíl automobilový průmysl.

Analýza také potvrdila opožděný dopad hospodářské krize na české stavebnictví. To se vloni meziročně propadlo o 7,8 %. Projevila se v něm úsporná opatření vlády i nižší poptávka domácností a firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít