Analýza: Kotleba dává části Slovenska menší než malou dávku naděje

 Zámečník 26. března 2016, 06:17  -  Miroslav Zámečník
26. března 2016, 06:17

Nacionalista Marian Kotleba je produktem bezútěšného a zuboženého Banskobystrického kraje se slavnější minulostí. Po funkci župana dosáhl i na sněmovní křeslo.

S Marianem Kotlebou máme společné jenom jedno – Banskou Bystrici. Nositel magisterského a inženýrského titulu z Univerzity Mateja Bella se tam narodil devět a půl roku poté, co jsem se odtamtud já navždy odstěhoval.

Takže nemá cenu tvrdit, že mám v Banské Bystrici hluboké kořeny – v Praze jsem absolvoval už poslední rok mateřské školky a poté i celé formální vzdělání. Víc času než na Slovensku jsem prožil nejen v Česku, ale i ve Spojených státech. Přesto svoji národnost vnímám, což se projevuje v praxi tak, že když na mě někdo promluví slovensky, odpovím stejným jazykem.

Magda Vášáryová, která hovoří slovensky krásně spisovně, mi kdysi v politicky citlivých dobách před rozpadem federace řekla, že bych to neměl dělat, protože sice mluvím čistě, ale s tak silnou intonací v pražské češtině, že to působí jako rafinovaná provokace. Považuji se za jednoho z nemnoha přežívajících exemplářů funkčně vyhynulého druhu „federálních Slováků“.

Že na Slovensko málo jezdím a že se nijak necítím součástí slovenské politické společnosti, neznamená, že vůči Slovensku nechovám velkou náklonnost. Tamější vývoj prožívám mnohem intenzivněji než průměrný český občan a velmi si přeji jeho úspěch. A o to víc potom bolí sledovat, co nyní zažívá.

Těžařský pupek

Když jsem jako dítě odjížděl, byla Banská Bystrica malé město s pětatřiceti tisíci obyvateli a bez jediného panelového sídliště. Stále se ještě dost podobala tomu, čím kdysi byla – multietnickému provinčnímu centru, které bylo na přelomu 15. a 16. století sídlem největšího těžařského koncernu v Evropě: Ungarisches Unternehmen in Neusohl.

Banská Bystrica se tak tehdy jmenovala a byla pupkem těžby mědi v Evropě, financovaným nejbohatším Evropanem své doby, Jakobem Fuggerem z Augšpurku. Disponovala všemi sociálními strukturami své doby, byla na svou dobu nejen velmi pokročilá, ale i perfektně globalizovaná. Jenže zásoby globálně cenného obsahu došly. Pár set let předtím, než jsem se narodil. Schade.

V mých dětských vzpomínkách je Banská Bystrica krásné staré město, již ne multietnické, ale v historickém jádru naprosto nedotčené. A Slovensko byla v podstatě bukolická, byť chudá země, na prahu opravdové socialistické industrializace.


Přečtěte si komentář Martina Čabana: Hledání českého Kotleby


Když Marian Kotleba chodil do školky, byla Bystrica už skoro dvakrát taková, než když já jsem odjel, přičemž veškerý populační přírůstek pocházel z venkova a žil v panelácích. Industrializace běžela naplno.

Jeden můj bratranec z Bystrice je elektroinženýr, velmi chytrý kluk, pracoval ve výzkumu a pokoušel se úspěšně „reverzně inženýrovat“ integrované obvody propašované přes Rakousko ze Západu. Když dosáhl svého, byla Bystrica na vrcholu, ale režim skončil a s ním i celá fabrika.

Najednou byla úplně zbytečná, protože chipy si mohl každý koupit po hrstech. Celé to snažení pozbylo veškerý smysl. To je příznačné, protože téměř totéž platilo o valné většině ekonomické substance města. V podstatě celá industrializace středního Slovenska byla najednou zastaralá a venkov se díky plynulému vylidňování Slováků „romizoval“.

Beznadějná metamorfóza

Před několika lety jsem projel středním Slovenskem od Spiše až do Maďarska, úmyslně, abych viděl, o čem ten kraj ve svých zapadlých koutech vlastně je. Byla to projížďka nádhernou krajinou s kdysi slovenskými vesnicemi, jež se s různou intenzitou rozpadu metamorfují do romských osad. Konsternovaně jsem zíral na to, co je „moja rodná zem“.

Tohle je Kotlebovo zázemí – zmar, úpadek a menší než malá dávka naděje na velké rozloze. Je to tak nekonečně vzdálené zjevné prosperitě Bratislavy a úspěšnějších částí Slovenska, že jsem strašně chtěl potkat někoho, kdo by věděl, co s tím dělat. Nikoho jsem nenašel.


Čtěte také:

Čtveřice slovenských stran podepsala koaliční smlouvu, hlavní slovo má Smer

Biskupové se vymezili proti Kotlebovi: Víra je neslučitelná s rasismem

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít