Analytici: za růst ekonomiky může spíše než vláda vývoj v zahraničí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Analytici: za růst ekonomiky může spíše než vláda vývoj v zahraničí

, čtk,
Analytici: za růst ekonomiky může spíše než vláda vývoj v zahraničí
Zdroj: čtk

Vláda Bohuslava Sobotky přispěla k dobrému výkonu ekonomiky v posledních letech podle analytiků jen omezenou měrou. Ekonomika je závislá především na vývoji v zahraničí, navíc vláda se ujala řízení země na počátku ekonomického vzestupu po předchozí krizi. Ekonomové oceňují na současné vládě především stabilitu a přebytkové hospodaření.

Premiér dnes řekl, že jeho vláda přinesla do ČR ekonomickou a politickou stabilitu. Daří se zvyšovat životní úroveň, rostou mzdy a je nízká nezaměstnanost, uvedl.

„Vláda Bohuslava Sobotky při svém nástupu zdědila ekonomiku na samém počátku cyklického oživení, podpořeného navíc bezprecedentním uvolněním měnových podmínek devizovými intervencemi ČNB. Současný solidní stav české ekonomiky je z větší části zásluhou uvedených cyklických faktorů,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavle Sobíšek.

Zásluhu má vláda podle něj na politické stabilitě s evropským kursem a na tom, že příliš neohýbala tržní podnikatelské prostředí. „Třetí plusový bod, doufám, si vláda zaslouží za zavedení elektronické evidence tržeb, ale na hodnocení tohoto kroku je ještě brzy,“ uvedl.


Přečtěte si, jak vidí výhled na růst české ekonomiky ministerstvo financí:

Ministerstvo financí zlepšilo odhad, ekonomika by měla růst o 2,4 procenta


Podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy vláda k ekonomickému růstu přispěla jen zanedbatelnou měrou. Na druhou stranu ocenil politickou stabilitu a přebytkové hospodaření v letošním roce. „K růstu ekonomiky ve skutečnosti přispěly celkem běžné cyklické faktory, dále v evropském kontextu nadprůměrně svižný růst celého regionu zemí visegrádské skupiny, v poslední době také hospodářský vzestup eurozóny,“ uvedl.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka za růstem české ekonomiky stojí výsledky zpracovatelského průmyslu, především výroby osobních aut, strojírenství a dalších úspěšných oborů, které se dokážou prosadit na zahraničních trzích. „Úspěch průmyslu a nakonec i služeb stlačil nezaměstnanost a zároveň stimuluje růst mezd v ekonomice,“ uvedl. Loni k dobrému výkonu ekonomiky přispělo i dočerpání peněz z minulého rozpočtového období EU.

Ekonomický cyklus v České republice je podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala do velké míry závislý na vývoji v zahraničí díky exportnímu zaměření české ekonomiky. Zároveň ale upozornil, že k poslední recesi, která v Česku panovala v letech 2012 a 2013, přispěla úsporná politika vlády, která se promítla do nižší spotřeby domácností.

Za vzestupem ekonomické aktivity v posledních letech podle Dřímala bylo několik faktorů. Především se zlepšila situace na zahraničních trzích, pomohla uvolněná měnová politika České národní banky, prudký pokles cen ropy, příliv peněz z EU na konci minulého programového období a také lepší nálada mezi spotřebiteli. „Na posledních dvou faktorech má podíl i současná vláda,“ dodal.

O vlivu zahraničí na českou ekonomiku čtěte více:

Česká ekonomika vzrostla i díky zahraniční poptávce o 2,6 procenta

Studie: závislost české ekonomiky na Německu zesiluje

 Ilustrační foto.