Analytici: Trh s automobily letos naroste o 1,5 procenta - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Analytici: Trh s automobily letos naroste o 1,5 procenta

, čtk,
Analytici: Trh s automobily letos naroste o 1,5 procenta
Zdroj: čtk

Celosvětový prodej nových automobilů by se měl v letošním roce podle předpovědi analytické společnosti IHS Markit zvýšit o 1,5 procenta na 93,5 milionu vozů. Analytici nicméně upozornili, že globální automobilový průmysl letos čelí největším rizikům od hospodářské krize v letech 2008 a 2009.

„Politická nejistota by mohla citelně zasáhnout prodej aut ve Spojených státech i v Evropě, protože oba tyto regiony procházejí politickými výkyvy,“ poznamenal Henner Lehne z IHS Markit.


Přečtěte si, jak výkonnost automobilového průmyslu v Česku komentuje Vladan Gallistl:

Rozžhavený automobilový průmysl začíná děsit


V Číně, která je největším automobilovým trhem na světě, se odbyt v letošním roce zvýší o 1,9 procenta na 28,5 milionu vozů. V Severní Americe počítá IHS naopak s poklesem prodeje, a to o 0,6 procenta na 21 milionů vozů. V západní Evropě očekává nárůst o jedno procento na 16 milionů vozů, ve střední a východní Evropě by se měl prodej zvýšit o 4,5 procenta na 4,5 milionu vozů.

V jižní Asii čeká IHS Markit nárůst prodeje o 5,9 procenta na 8,3 milionu vozů, v Japonsku a Jižní Koreji by se měl odbyt zvýšit o procento na 6,7 milionu vozů. V Jižní Americe IHS předpokládá nárůst o 2,1 procenta na čtyři miliony vozů.


O situaci na trhu s automobily si přečtěte více:

Prodeje aut v Číně se začátkem roku téměř zastavily

LMC: Prodej aut v západní Evropě v lednu stoupl o desetinu

Výroba aut v lednu rekordně vzrostla. Nejvíce ji navýšila Škoda

Výroba v závodu britské automobilky Bentley v anglickém Crew