Analytici: Středeční summit EU bez konkrétních výsledků bude pro trhy zklamáním

24. října 2011, 18:46 - MediaFax
24. října 2011, 18:46

Pokud by středeční summit vrcholných představitelů Evropské unie dopadl stejně jako ten nedělní, tedy bez konkrétních výsledků, pro finanční trhy to bude znamenat zklamání. Shodli se na tom analytici oslovení agenturou Mediafax.

Foto: Profimedia.cz

Když se alespoň částečně naplní očekávání finančních trhů, mohlo by to přispět k určitému zklidnění situace. Oči finančních trhů se nyní upírají na středu, zda bude oznámeno rozhodnutí, které se dá označit za průlom v dosavadním vývoji dluhové krize v eurozóně, nebo nikoliv,“ uvedl David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Pokud ale středeční schůzka dopadne podobně jako předchozí, bude to podle Marka velkým zklamáním. „Očekává se rozhodnutí o výrazně nižším ořezání řeckého dluhu tak, aby se země dostala nad udržitelnou dráhu veřejných financí. To znamená ořezání dluhu ve výši 50 až 60 procent,“ upřesnil.

Podle Marka také musí přijít plán na posílení kapitálu evropských bank, které jsou největšími věřiteli Řecka. „Eurozóna bude muset také přijít s receptem, jak posílit kapacitu evropského fondu finanční stability, protože právě ten bude patrně muset asistovat v rekapitalizaci některých bank,“ je přesvědčen.

V podobném duchu se vyjádřil také Petr Gapko, analytik GE Money Bank. „Víkendový summit nepřinesl v podstatě nic nového, lídři Evropské unie se zatím shodli pouze na tom, že se dohodnou.“

K jasnému řešení by podle něj měla Unie dospět ve středu. „Pravděpodobné řešení současné krize bude spočívat v odepsání části dluhů Řecka, posílení eurovalu a návrhu hlubší integrace EU po stránce veřejných financí. Škrtnutí části dluhu Řecka se pro něj v současnosti začíná jevit jako jediné možné řešení. Dojde k němu pravděpodobně dohodou subjektů, které drží řecký dluh. Otázkou je, co za to Řekové budou muset nabídnout,“ zamýšlí se Gapko.

Evropské trhy v pondělí zareagovaly na závěr nedělního jednání mírně pozitivně, optimismus se však postupně začal vytrácet. „Výraznější výkyvy budeme moci pozorovat po středečním zveřejnění konečných opatření. Reakce může být pozitivní s přihlédnutím na fakt, že jakékoliv řešení je lepší než současná nejistota,“ dodal analytik.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít