Analytici silný pokles nezaměstnanosti přičítají i průmyslu

08. dubna 2011, 15:30 - ČTK
08. dubna 2011, 15:30

Za březnový pokles nezaměstnanosti Česká republika vděčí nástupu sezonních prací v zemědělství a stavebnictví a lepšící se kondici českého průmyslu.

Foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z reakcí analytiků na dnes zveřejněné údaje ministerstva práce a sociálních věcí. Březnové snížení podílu lidí bez práce na 9,2 procenta ekonomy příjemně překvapilo. Očekávali sice pokles počtu nezaměstnaných, ale mnohem menší. Úbytek lidí bez práce analytici předpokládají i v dalších měsících.

Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 9,2 procenta z únorových 9,6 procenta. Počet nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce se snížil na 547.762 z únorových 566.896. “To je velké překvapení, trhy čekaly pokles na 9,4 procenta,“ uvedl Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Březnový pokles míry nezaměstnanosti byl dvojnásobný než před rokem. Snížení o 0,4 procentního bodu je přitom pro březen netypické. “Toto období totiž bývá z pohledu míry nezaměstnanosti napnuté, protože chladné počasí znemožňuje řadu venkovních prací,“ uvedl Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. A letos se podle něj k těmto tradičním faktorům přidávají ještě úspory ve veřejném sektoru. Stagnace míry nezaměstnanosti na únorových úrovních by byla pochopitelnější, a proto jsou finanční trhy zaskočené, dodal Pikora.

Za výrazným poklesem nezaměstnanosti je podle analytiků souhrn několika faktorů. “Sezonní práce ve stavebnictví a zemědělství plus pokračující expanze českého průmyslu pomáhá nezaměstnaným najít práci,“ uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Snižující se nezaměstnanost přitom zapadá do kontextu zlepšení u dalších statistik, například maloobchodních tržeb či růstu průmyslové produkce. “Část průmyslu jede na plné obrátky a nedostává se mu pracovních sil,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB. V průmyslu tak podle něj začíná růst zaměstnanost a postupně je možné očekávat, že by podobnou změnu mohla pocítit i další odvětví české ekonomiky.

Společně s poklesem nezaměstnanosti vzrostl v březnu také počet volných pracovních míst, a to o 1767 na 33.931. “Na jedné straně to znamená, že firmy vytvářejí nové pracovní pozice, které chtějí obsadit, na straně druhé se tyto pozice daří obsazovat velice pomalu,“ uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Zájem o dělnické pozice totiž podle něj dlouhodobě klesá a vhodných zaměstnanců je čím dál méně, protože mladí lidé dávají přednost všeobecnému středoškolskému vzdělání před nižším odborným.

Nezaměstnanost by měla podle analytiků klesat i v následujících měsících. “Odráží se to i v situaci na trhu práce, kdy se od začátku roku kontinuálně zvyšuje nabídka pracovních míst u všech typů pracovních úvazků,“ řekl Libor Malý, ředitel společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Jeho společnost registruje meziměsíční zvýšení počtu pracovních příležitostí u práce na hlavní pracovní poměr o čtyři procenta, u zkrácených úvazků o osm procent a u brigád dokonce o 30 procent.

Snížení nezaměstnanosti by přitom mohlo být výrazné. “Za předpokladu, že se výkon ekonomiky v dohledné době nezhorší, mělo by koncem léta dojít k poklesu míry nezaměstnanosti pod osm procent,“ odhadl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít