Amylin se nebojí překážek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Amylin se nebojí překážek

, Arlene Weintraub,
Amylin se nebojí překážek
Zdroj: Euro.cz

S Ginger Grahamovou u kormidla získala firma schválení dvou léků na diabetes

Nejméně jednou denně provádí Ginger L. Grahamová běžný úkon, jaký lidé s diabetem znají až moc dobře: píchá se do prstu a kontroluje si hladinu cukru v krvi. Grahamová, generální ředitelka společnosti Amylin Pharmaceuticals, nemá diabetes. Její firma však právě uvedla na trh dva nové léky na léčbu této nemoci a Grahamová se domnívá, že k pochopení svých zákazníků musí vyzkoušet jejich životní styl. „Myslím, že nechápeme, jak těžký mají život,“ říká. Sleduje proto svou životosprávu a věnuje pozornost potravinám, které mohou způsobovat nebezpečné výkyvy hladiny glukózy. Nejobtížněji si ale člověk zvyká na tyčinky na píchání do prstu. „Děsí mě to,“ přiznává padesátiletá Grahamová, „Je to tak nepříjemné.“
Každodenní píchnutí jsou jedinou bolestí, kterou Grahamová v současnosti zakouší. Loni na jaře, po osmnácti letech regulačních překážek a skomírání, zaznamenal Amylin ze San Diega mimořádný úspěch v biotechnologii, když Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) schválil jeho první dva výrobky. Dvojitým vítězstvím, jež Grahamová oslavila skokem do fontány před sídlem firmy, Amylin rázem přestal být pouhým výzkumným podnikem a stal se hráčem na poli farmaceutického průmyslu. A před Grahamovou, která je generální ředitelkou od roku 2003, vyvstaly nové úkoly, sestavením oddělení prodeje počínaje a konče přípravou na komerční výrobu. „Potřebovali jsme najednou nabrat tři sta lidí,“ uvádí Grahamová.
Přechodné období mělo v Amylinu celkem hladký průběh. V březnu loňského roku společnost představila Symlin, uměle vyrobený lidský hormon, který mohou brát diabetici závislí na inzulinu spolu s inzulinem, aby vyrovnali nebezpečné výkyvy hladiny cukru v krvi. O dva měsíce později uvedla na trh lék Byetta, jehož základem je hormon objevující se ve slinách severoamerických pouštních ještěrek zvaných korovci. Injekce hormonu určeného diabetikům, kteří ještě nejsou závislí na inzulinu, jim pomáhají rovněž kontrolovat hladinu cukru v krvi. A následně by mohla zabránit, aby u pacientů závislost na inzulinu vznikla. Analytikové odhadují, že Amylin zaznamenal v roce 2005 prodeje ve výši 122 milionů dolarů. Očekává se, že z důvodu horečné expanze bude ztráta firmy o 38 procent vyšší než v roce 2004, to jest asi 216 milionů. Analytikové se však domnívají, že by se společnost mohla stát do roku 2008 ziskovou a že by její roční prodeje mohly o rok později přesáhnout miliardu dolarů.
Grahamová už angažuje vědce na vývoji zdokonalené verze Byetty, kterou bude možné vstřikovat jen jednou týdně oproti současným dvěma injekcím denně. A tento lék může přinést ještě další užitek: společnost v srpnu oznámila, že při jedné z prvních klinických zkoušek pacienti užívající lék s delší působností zhubli v průměru o čtyři kilogramy.
Vzhledem k tomu, že při většině druhů léčby diabetu pacienti přibírají na váze, což následně zhoršuje jejich stav, investory to ohromilo. „Mám za to, že ještě nikdo neviděl tak přesvědčivé údaje,“ konstatuje Kris H. Jenner, analytik biotechnologií u firmy T. Rowe Price Group, která má v Amylinu akciový podíl. Důvěra v další generaci Byetty, jež by mohla být uvedena ha trh do roku 2008, pomohla loni vytáhnout cenu akcií Amylinu o 58 procent na 39,70 dolaru za kus.

Tísnivá situace.

Byly doby, kdy se osud Amylinu zdál být stejně nejistý jako osud ohroženého korovce. V roce 1998 Grahamová působila ve vedení firmy Guidant vyrábějící zdravotnické prostředky a zasedala v představenstvu Amylinu, zatímco na firmu dopadly nepříjemné rány. Společnost Johnson & Johnson tehdy ukončila klíčovou partnerskou spolupráci ve výzkumu, cena akcií Amylinu spadla na 31 centů a společnost byla málem vyškrtnuta z akciového indexu NASDAQ. Šest týdnů poté, co této biotechnologické firmě došla hotovost, z 300 zaměstnanců jich zbylo pouhých sedmatřicet.
Amylin byl v natolik tísnivé situaci, že někteří členové představenstva investovali vlastní peníze, aby jej udrželi nad vodou. Grahamová tehdy přispěla částkou 200 tisíc dolarů. „Pomyslel jsem si: Ta nevede jen plané řeči,“ uvádí prezident společnosti Daniel M. Bradbury. Společnost získala celkem 33,5 milionu dolarů, což jí umožnilo pokračovat ve výzkumu svého vlajkového výrobku, léku Symlin, jakož i Byetty, kterou Amylin získal v roce 1996 od jejího vynálezce.

Šípková Růženka.

Když se v roce 2003 Ginger Grahamová rozmýšlela, zda nemá odejít předčasně do důchodu, představenstvo Amylinu jí vyzvalo, aby se stala generální ředitelkou. Rychle zapudila myšlenku, že bude trávit dny jízdou na koni a lekcemi hry na harfu, kterou jí manžel koupil jako dárek do důchodu. Ovšem brzy potom, co se ujala funkce, si uvědomila, že by její nová práce mohla být obtížnější, než tušila. Úřad FDA neočekávaně prohlásil, že Symlin neschválí bez údajů z dalších klinických zkoušek.
Byl to druhý podobný požadavek a mrazivé varování, že by lék nemusel nikdy spatřit světlo světa. Naopak první výzkumy Byetty naznačovaly, že by z ní mohl vzniknout miliardový hit. Grahamová se dlouho nerozmýšlela a přesunula 330 z tehdejších 350 zaměstnanců Amylinu do týmu zabývajícího se Byettou.
Pro všechny zaměstnance, kteří věnovali svou profesní dráhu Symlinu, to byl bolestný krok. Atmosféra v Amylinu byla ponurá zvláště pro Grahamovou, jež zároveň truchlila nad zemřelou matkou. V jedné povzbuzující řeči k zaměstnancům Grahamová vysvětlila, že Symlin je jako Šípková Růženka: „Přestože byla krásná, musela usnout.“ Když byl Symlin schválen, Grahamová přišla do práce oblečená jako právě probuzená Šípková Růženka a rozdávala vázané výtisky této pohádky.
Ginger Grahamová vždycky měla zálibu v teatrálnosti. Jako dítě vyrůstající na slepičí farmě v Arkansasu soutěžila v místních rodeích a získala titul arkansaské středoškolské královny rodea. „Uměla jsem chytit do lana tele, svázat kozla či valit sudy a tyče,“ vzpomíná. Jako studentka Arkansaské univerzity získala v roce 1976 titul arkansaské šampionky a soutěžila na celonárodní slavnosti o titul Miss Rodeo America. Za svůj proslov o Arkansasu dostala nejvyšší ocenění v části soutěže věnované řečnickému umění na veřejnosti.
Zápolení ve světě rodea ovládaném muži Grahamovou dobře připravilo na první zaměstnání v korporátní sféře, kdy prodávala zemědělské chemikálie pro divizi firmy Eli Lilly. Jako žena pracující v zemědělství byla Grahamová v té době takovou raritou, že některé zákazníky pohoršovala už jen její přítomnost. Jeden z těch nejvýznamnějších odmítl s Grahamovou pracovat a obrátil se na jejího manažera s žádostí, aby se na místo vrátil předchozí obchodní zástupce, tedy muž. Její manažer to odmítl a Grahamová jezdila k zákazníkovi dál. „Zdržovala jsem se tam a poznala všechny pracovníky,“ vzpomíná. Umíněnost se jí vyplatila: z protestujícího zákazníka se stal věrný klient.
Grahamová, která obvykle mluví přívětivě a vlídně, dovede být nevrlá, pokud se jí nedaří dosáhnout svého. Když se v roce 1986 vrátila do Eli Lilly, pracovala v různých divizích, od finanční přes farmaceutickou až po divizi zdravotnických prostředků. Roku 1987 řídila prodej firmy Elizabeth Arden společnosti Fabergé za 735 milionů dolarů, což byl do té doby v oboru kosmetiky největší obchod. Když jeden z bankéřů ze skupiny Morgan Stanley dělal průtahy, „zatlačila ho do kouta a křičela na něho“, uvádí Michael Hunt, který s ní na tomto obchodě pracoval, a dodává, „Odpovědnost kladla na jeho bedra.“ Když uprostřed vyjednávání došlo k akciovému krachu známému jako „černé pondělí“ (19. 10. 1987 – pozn. překl.), strany musely restrukturovat financování. Grahamové a Huntovi se přesto podařilo obchod uzavřít za původně dohodnutou cenu.
Grahamová dnes stojí před choulostivým vyrovnávacím krokem. Z Amylinu musí udělat firmu poháněnou snahou o dobré prodeje, aniž se vzdá agresivní kultury, která přiměla těch původních 37 přeživších pracovníků, aby se drželi dvou slibných léků. „Jak tohle přenést na všechny nové lidi, kteří neprošli Údolím smrti?“ ptá se Joseph C. Cook junior, bývalý generální ředitel a v současnosti předseda představenstva Amylinu, „Ginger si s tím láme hlavu.“ Grahamová slibuje, že bude dál vynakládat velké prostředky na výzkum a starat se o experimentální přípravky Amylinu na léčení obezity a selhání srdce. A hodně času tráví na cestě, protože hovoří se všemi nově zaměstnanými prodejci.
Bývalá královna rodea nyní z pozice generální ředitelky ráda vykládá novým posilám o dvou desetiletích boje Amylinu za přežití. V jedné z oblíbených historek popisuje jednoho z prvních investorů Amylinu, který byl tak odhodlaný zasadit se o nové druhy léčby pro svou diabetickou dceru, že společnosti poslal expresní službou FedEx osobní šek na 6,2 milionu dolarů. Grahamová o těchto ukázkách podnikové tradice hovoří jako o „jeskynních malbách“ a ve své kanceláři v San Diegu se obklopuje symboly z dějin Amylinu včetně figurín ještěrek korovců a svého vlastního výtisku Šípkové Růženky. To jí každý den připomíná úkol, který na sebe vzala. „Potřebuji proměnit to, co bylo,“ prohlašuje, „v to, čím bychom se chtěli stát.“

Curriculum Vitae
Ginger L. Grahamová
Po celý život prokazuje Grahamová smysl pro teatrálnost a vytrvalost při řešení náročných úkolů

NAROZENA 18. listopadu 1955 ve Springdale v Arkansasu.

POZICE Generální ředitelka firmy Amylin Pharmaceuticals, která nedávno uvedla na trh dva léky na léčbu diabetu.

VZDĚLÁNÍ BS (bakalářka věd) v oboru zemědělské ekonomie, Arkansaská univerzita, 1979; MBA (magistra ekonomiky a řízení), Harvard, 1986.

PRVNÍ ZAMĚSTNÁNÍ Královna arkansaského státního rodea.

JAK JI PRÁCE NA FARMĚ PŘIPRAVILA NA MÍSTO GENERÁLNÍ ŘEDITELKY „Museli jsme si vypěstovat vlastní potraviny, starali jsme se o zvířata, která na nás byla závislá. Hodně rychle jsem zjistila, že existují věci, které nade mnou mají převahu – střídání ročních období, život a smrt a zklamání. V dětství to člověka naučí tvrdě pracovat a být duchapřítomný.“

NEJVĚTŠÍ OBCHOD Když byla ve vedení firmy Eli Lilly, zprostředkovala v roce 1987 prodej její divize Elizabeth Arden firmě Fabergé za 735 milionů dolarů, což tehdy představovalo vůbec největší prodej kosmetické společnosti.

RODINA Od roku 1998 je provdaná za Johna, řídícího pracovníka v oboru pojišťovnictví, a má tři dospělé nevlastní děti.

Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Ohodnoťte tento článek
Diskuze