Amerika nás spasí

30. července 2009, 16:01 - Tomáš Hořejší
30. července 2009, 16:01

Brusel zřejmě prodlouží smlouvu, jež dává americkým špionům přístup do systému SWIFT

Ani po přestěhování nejdůležitějších počítačových serverů mimo území USA neztratí americké zpravodajské služby přímý přístup do celosvětového mezibankovního komunikačního systému SWIFT. Evropské vlády se totiž obávají, že samy by na odhalování finančních transakcí spojených s terorismem nestačily. Brusel proto podle všeho s Washingtonem prodlouží kontroverzní dohodu, která americkým úřadům umožňuje prověřovat bankovní aktivity občanů Evropské unie podle amerických protiteroristických zákonů. Původní smlouva z roku 2007 vyprší na konci letošního roku. Jednání s USA začalo i přes odpor některých levicových a zelených europoslanců.

Bush to věděl Americké tajné služby začaly data systému SWIFT prověřovat krátce po teroristických útocích z 11. září 2001. Tajně, s autorizací prezidenta George Bushe, ale bez vědomí Kongresu. A bez informování evropských partnerů. Nebylo to tak obtížné: nejdůležitější počítačové servery systému SWIFT totiž zpracovávaly finanční data přímo na americkém území, ve státě Virginia. Spadaly tedy pod americkou jurisdikci.
Existence tajné dohody mezi americkými orgány a SWIFT se provalila v červnu 2006, kdy o ní – i přes výhrůžky Bílého domu – informoval deník The New York Times. Většina států Evropské unie následně konstatovala, že odporuje zákonům na ochranu soukromí. Zpráva, kterou si nechal vypracovat tehdejší belgický ministerský předseda Guy Verhofstadt, uváděla, že „SWIFT se dostal do konfliktní pozice mezi americké a evropské zákony“. Belgická Komise na ochranu soukromí navíc dospěla k verdiktu, že SWIFT porušil jak evropské, tak belgické zákony. „Několik let poskytoval velké množství osobních dat bez jasného právního základu a nezávislé kontroly. To odporuje belgickým i evropským normám“. Verhofstadt doporučoval, aby „příští spolupráce byla upravena spíše podle evropského práva, které poskytuje silnější záruky ochrany soukromí“.

Definitiva až po Lisabonu Stalo se, v roce 2007 uzavřely Spojené státy americké a Evropská unie dohodu, která například výslovně uváděla, že data ze systému SWIFT nebudou využita k vyšetřování ničeho jiného než terorismu. Pokud se ukáže, že získané informace s terorismem nesouvisely, musejí být maximálně do pěti let zničeny. Američané se také zavázali, že umožní evropským expertům průběžnou kontrolu systému.
Před dvěma lety uzavřená dohoda přestane koncem letošního roku platit. SWIFT navíc přesune své nejdůležitější počítačové servery z amerického území zpět do Evropy, do Nizozemska a Švýcarska. Američané proto chtějí uzavřít novou dohodu, stejný zájem má ale kupodivu i Brusel. Proč? „Evropa může být jenom ráda, že Američané data ze systému SWIFT monitorují a analyzují. Už tak dokázali zabránit několika teroristickým útokům. My na to síly nemáme,“ řekl deníku The Irish Times vysoce postavený úředník Evropské komise.
Obdobně se vyjádřil i eurokomisař pro justici a bezpečnost Jacques Barrot: „Přerušit zrovna teď spolupráci a tok informací by mohlo být až extrémně nebezpečné.“ Dodal, že letošní dohoda by měla být pouze provizorní, definitivní stanovení pravidel spolupráce by mělo vzniknout až po schválení Lisabonské smlouvy ve všech zemích sedmadvacítky.

BOX
Co je SWIFT Prostřednictvím mezibankovního komunikačního systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) se sídlem v belgickém Bruselu se každodenně provede několik milionů transakcí v hodnotě zhruba šest bilionů dolarů. Systém propojuje osm tisíc tři sta finančních institucí ve dvou stech osmi státech. SWIFT vlastní přímo banky, které se na něm podílejí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít