AMERICKÝ SEN NĚMECKÉ BANKY - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

AMERICKÝ SEN NĚMECKÉ BANKY

, Kateřina Koubová,
AMERICKÝ SEN NĚMECKÉ BANKY
Zdroj: Euro.cz

E v r o p s k é     b a n k y     v     U S A

Německá Deutsche Bank vstupuje velkolepě na severoamerický trh, kde kupuje Bankers Trust za více než devět miliard dolarů.

Po více než měsíci spekulací německá Deutsche Bank a americká Bankers Trust minulé pondělí potvrdily, že připravují fúzi. Z jednání, která jsou již v pokročilém stadiu, vyplývá, že německá banka koupí akcie Bankers Trust v hodnotě 9,2 miliardy dolarů, a tak se tato transakce zapíše do historie světového bankovnictví jako zatím největší akvizice amerického finančního domu zahraničním subjektem.

Záchrana z Evropy

Nejmocnější německá banka zaplatí za akcii Bankers Trust, osmého největšího bankovního holdingu v USA, 93 dolarů, i když se jejich cena před potvrzením spekulace pohybovala v pátek na newyorském parketu na 77,25 USD a následovně vyrostla na 84,75 USD. To znamená, že Deutsche Bank zaplatí více než dvojnásobek účetní hodnoty banky, která činí 4,3 miliardy USD, podobně jak tomu bylo při jiných akvizicích investičních bank. Od 20. října, kdy Financial Times poprvé zveřejnily informace o rozhovorech mezi těmito bankami, které banky následov-ně dementovaly, vyrostla cena akcií Bankers Trust zhruba o polovinu.

Dlouholetá snaha Deutsche Bank vstoupit na trh amerického investičního bankovnictví dosáhla jasně svého vrcholu. Deutsche Bank bude schopná zaplatit kupní cenu v hotovosti ze svých rezerv.

Frank Newman, dosavadní prezident a výkonný ředitel Bankers Trust, zůstane ve vedení společnosti jako jeden z šéfů. Jeho rozhodnutí vplout do série bankovních megafúzí i se svou bankou následovalo poté, co banka za současných burzovních bouří utrpěla ve třetím čtvrtletí masivní čisté ztráty ve výši 488 milionů dolarů, tedy kolem pěti dolarů na akcii, v souvislosti s neúspěchy na rozvíjejících se trzích.

Pro evropské banky americký bankovní sen lety nedevalvoval. Více než desetiletá globalizace finančních trhů přiměla mnohé evropské banky obětovat miliony manažerských hodin konstrukci viditelného „entrée na americký trh. Navzdory tomu však evropské domy v konkurenci s americkými silně zaostávají.

Americké finanční domy úspěšně expandují na světové trhy, a to jak na rozvinuté, tak na nedávno probuzené. Jejich jasnou předností je to, že jejich domácí cvičiště je největším a nejsofistikovanějším trhem na světě. Podle analytika Raphaela Soifera z Brown Brothers Harriman je možným vysvětlením americké progresivity ochranářský Glass-Steagallův zákon z roku 1930, který striktně odděluje investiční bankovnictví od komerčního, tedy klasického poskytování úvěrů. Ten umožnil americkým investičním bankám vybudovat si silnou domácí pozici, z níž pak mohou velmi dobře expandovat. „V Evropě je narozdíl od amerického trhu investiční bankovnictví roztříštěnější, takže americké domy jsou schopny lépe ovládnout tamní klíčové oblasti, dodává analytik. „Američany navíc nezajímají národní evropské zájmy a jen tak se stávají vlastně jedinými opravdovými panevropskými firmami, podotýká Soifer.

Jednou z dalších překážek vstupu Evropy do Ameriky byla až dosud neochota větších amerických firem přejít pod evropskou kontrolu. Výjimkou byl v tomto případě úspěch Credit Suisse, které se podařilo zkřížení akcií s First Boston již v roce 1978, tedy daleko dříve než vypukla globalizační vlna 80. let.

Nejambicióznější evropské banky jako Deutsche Bank se zdály být odrazeny nepřístupností a náročností amerického trhu, a proto se zaměřovaly raději zpět na evropskou půdu. Tím také argumentovala Deutsche Bank při dementování říjnových zpráv o pletkách s Bankers Trust. Jejich spojení považují pozorovatelé za „rozumnou cestu na americký trh, i když Bankers Trust nepatří do nejvyšší bankovní třídy. Bankers Trust by měl pomoci německému investorovi vybudovat skutečně globální společnost. Cynici však dodávají, že Deutsche Bank si tento americký ústav vybrala pro jeho přístupnost způsobenou právě ztrátami ze současných výkyvů finančního trhu.

Bankers Trust byla založena v roce 1903 a zařadila se velmi rychle mezi největší americké banky. V posledních letech podstoupila několik plastických operací, během kterých se přeměnila z komerční na investiční banku. Poslední kosmetickou úpravu musela banka podstoupit po neúspěšných hrách s deriváty na počátku 90. let. Nyní se potýká se zmíněnými čtvrtletními ztrátami, s degradovanými ratingy několika amerických ratingových agentur a se zesílenou konkurencí světa investičního bankovnictví.

Vyztužení kapitálového štítu

Veřejné mínění je při posuzování výběru Deutsche Bank rozděleno na dva tábory. Pozitivní pro Deutsche Bank bude přímé napojení na dceřinou makléřskou společnost Alex Brown a posílení evropské pozice díky tomu, že Bankers Trust tady vloni koupila makléřskou divizi britské National Westminster Bank. Pochyby naopak vzbuzují poslední výsledky z investičních aktivit Deutsche Bank, které v posledních letech stagnují, a zaostalost Bankers Trust za investičními vůdci jako Merrill Lynch and Co nebo Morgan Stanley Dean Witter and Co Inc. Mimoto se analytici obávají o rozmělnění strategických cílů Deutsche Bank. V každém případě si ale Bankers Trust od svého prodeje slibuje vyztužení kapitálového štítu a posílení pozice na wallstreetské burze.

Ojedinělá transakce podle odborníků přiláká pozornost na další americké finanční domy jako J. P. Morgan and Co Inc či Lehman Brothers Holdings Inc, které se zdají být malé na to, aby osamoceně přežily v rostoucí konkurenci na americkém trhu s cennými papíry. Tím se také stočí světla ramp na potenciálního kupce typu Chase Manhattan Corp, který by měl mít zájem na vlastním růstu vedle nových gigantů, jakým je finanční konglomerát Citigroup. „Všechny společnosti od pátého místa níže by měly něco podniknout, radí jeden z amerických expertů agentury Reuters.

Deutsche Bank původně mířila na J. P. Morgan, jejíž finanční snímek svědčí o lepším zdraví ve srovnání s Bankers Trust a která se pohybuje i ve světě derivátů. Cena, za kterou Deutsche Bank kupuje Bankers Trust se však zdá být velmi příznivá. Mezi analytiky se mluvilo o vyšší částce. „Správná cena by se měla pohybovat někde mezi jedenácti a dvanácti miliardami USD… Bankers Trust jsou na evropském trhu velmi silní. Je tudíž snadné uhádnout, proč Deutsche Bank usiluje o smlouvu. Těžší je však určit, co vede Bankers Trust ke svému prodeji, polemizoval analytik Lawrence Cohn z Ryan, Beck and Co.

Potíže na obzoru

Akcionáři Bankers Trust se již ohradili proti ceně, kterou Deutsche Bank nabízí. S protestem šli minulou středu až k newyorskému soudu, který žádají o zastavení kupních jednání. Akcionáři požadují, aby Bankers Trust, když už se chce vzdát své kontroly, vyhlásila aukci a kupní cenu vyšroubovala. „Hodnota akcií Bankers Trust je nyní navzdory poslednímu růstu podhodnocena, a to vlivem rizikového prostředí na světových trzích, tvrdí agentura Bloomberg.

Oba bankovní domy čelí navíc i soudním přím s investory, kteří prodali akcie Bankers Trust v období mezi letošním 26. říjnem a 20. listopadem. Investoři přišli o zisky, protože netušili, že se jedná o fúzi. Nyní se těchto ušlých zisků domáhají.

Deutsche Bank je vedle Bankers Trust nesrovnatelně větší. Její tržní hodnota asi šestkrát převyšuje hodnotu amerického partnera. V loňském roce dosáhla Deut-sche Bank čistého zisku 11,127 miliardy marek (6,5 miliardy dolarů) po 10,5 miliardy DEM z roku 1996. Čistý zisk Bankers Trust naopak vloni činil 1,36 miliardy USD ve srovnání s předloňskými 1,06 miliardy dolarů. Deutsche Bank zaměstnává přes 7000 lidí, což je pětinásobek stavu u Bankers Trust.

Grafy (66 kB)

Ohodnoťte tento článek
Diskuze