"Americký Černobyl" končí předčasně provoz. Z ekonomických důvodů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Americký Černobyl“ končí předčasně provoz. Z ekonomických důvodů

,

Dodnes je to třetí nejhorší havárie jaderné elektrárny, kterou lidstvo zažilo. Druhý blok elektrárny Three Mile Island v Pennsylvánii se neblaze proslavil událostí z března 1979, kdy v důsledku havárie čerpadla chladicího systému došlo k částečnému roztavení reaktoru a úniku radioaktivních látek do okolí. Majitel elektrárny se nyní rozhodl předčasně odstavit z provozu i první blok, který dramatickou událost přežil bez úhony.

Motivací k tomuto rozhodnutí není technický stav 43 let staré elektrárny, ale ekonomika provozu. Korporace Exelon, která elektrárnu vlastní, reaguje na nepříznivý výsledek aukce na dodávky elektřiny do pennsylvánské rozvodné sítě. Stárnoucí jaderný reaktor již nedokáže cenově konkurovat levnějším plynovým elektrárnám. Právě Pennsylvánie je jedním z center dobývání plynu z břidlic.

Jak uvedl deník New York Post, Exelon vydal v úterý 30. května jakési ultimátum určené regionální vládě. Pokud politici nenastaví zvýhodněnou cenu pro elektřinu z jádra po vzoru států New York a Illinois, tak první blok elektrárny Three Mile Island odstaví předčasně z provozu k datu 30. září 2019.

Podívejte se na snímky z dějiště nejhorší jaderné katastrofy, Černobylu:

„Dnes je těžký den nejen pro 675 talentovaných mužů a žen, kteří každý den zajišťují bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny Three Mile Island, ale také pro jejich rodiny, komunity i zákazníky, kteří tuto čistou energii odebírali,“ uvedl k rozhodnutí generální ředitel Exelonu Chris Crane.

První blok elektrárny s instalovaným výkonem 852 megawattů zahájil provoz v roce 1974, díky modernizačnímu programu mohl se souhlasem amerického jaderného regulátora NRC zůstat v provozu až do roku 2034. Nešťastný druhý blok vyrobil první elektřinu v únoru 1978, ale již o rok později zde došlo k havárii. Navzdory prvotní panice nezaznamenaly pozdější studie poškození zdraví obyvatel v okolních městech a vesnicích.

Jak dále připomíná New York Post, ekonomické faktory jsou v posledních letech hlavním „zabijákem“ jaderné energetiky. Od roku 2013 provozovatelé ve Spojených státech amerických předčasně odstavili z provozu šest reaktorů, dalších šest se štěpením uranu skoncuje během nejbližších pěti let.

Čtěte také:

Německem zmítá spor o „přehřátou“ jadernou elektrárnu

Izrael se stává plynovou velmocí. Z tamního boomu mají prospěch i české firmy

Rakouský aktivista: Jaderný odpad si zahrabejte u Prahy, když je tak bezpečný


Ohodnoťte tento článek
Diskuze