AMERICKÉ VIDLE NA ČESKÝ HNŮJ - Euro.cz

Přihlášení

AMERICKÉ VIDLE NA ČESKÝ HNŮJ

, István Lékó,
AMERICKÉ VIDLE NA ČESKÝ HNŮJ
Zdroj: Euro.cz

Pilotní balík úvěrů nekupuje Goldman Sachs, ale prý firma CDV 1

Smlouva o prodeji prvního balíku špatných úvěrů v nominální hodnotě 19,051 miliardy korun mezi Konsolidační bankou (KoB) a americkým investorem by měla být, jak zjistil týdeník EURO, podepsána ve středu 25. dubna.

První páka na české dluhy.
Ve výběrovém řízení, které skončilo začátkem února, vyhrála americká investiční banka Goldman Sachs. Smlouvu s KoB však podepíší zástupci firmy Czech Debt Vehicle 1
(CDV 1), kterou podle zjištění týdeníku EURO tvoří Goldman Sachs, Flow East a společnost International Finance Corporation (IFC) – člen skupiny Světové banky. (Volný překlad společnosti Czech Debt Vehicle by podle redakčního kolegy Pavla Párala mohl znít Vidle na český hnůj.)
Cena, kterou za portfolio těžce vymahatelných úvěrů tato firma zaplatí, se pohybuje kolem 1,353 miliardy korun, což představuje asi jedenáct procent účetní hodnoty balíku (7,1 procenta nominálu).
„Goldman Sachs s realitní společností Flow East již ve své nabídce avizovaly, že počítají s přistoupením IFC jako partnera. Pro Konsolidační banku tato skutečnost není překvapením, sdělil týdeníku EURO zdroj z banky. Mluvčí Konsolidační banky Jiří Pekárek uvedl, že o konečné verzi českého znění jednala minulý čtvrtek bankovní rada KoB.

Mlčení investorů.
Zástupci zahraničních společností však ještě nechtějí o transakci hovořit. Nick Weber, zástupce Goldman Sachs International, se sídlem v Londýně, na náš písemný dotaz nereagoval. Český zástupce banky Vladimír Dlouhý rovněž nechtěl sdělit podrobnosti. Miloš Večeřa, šéf IFC pro Českou republiku, kategoricky odmítl týdeníku EURO vysvětlit roli své společnosti v konsorciu vedeném bankou Goldman Sachs.
„Partnerství IFC je svým způsobem logické, protože se může podílet na financování nákupu pilotního balíku. Má totiž přístup k levnějším zdrojům než například Goldman Sachs, prohlásil nejmenovaný investiční bankéř. Zdroje z Konsolidační banky však uvádějí, že IFC se kromě financování nákupu bude podílet i na aktivním spravování nakoupeného balíku špatných úvěrů.
Ačkoliv Konsolidační banka začátkem března ústy svého mluvčího Pekárka slíbila uzavření smlouvy s Goldman Sachs do konce března, tento termín dodržen nebyl. Zpoždění údajně způsobily především právní aspekty a také komplikace kolem založení společnosti CDV 1. Podle informací týdeníku EURO však kolem smlouvy mohou nastat ještě nepředvídatelné komplikace, v tom případě bude kontrakt uzavřen až začátkem května.

Zubík na ocet.
Konsorcium vedené společností Goldman Sachs převezme zhruba 500 úvěrů přibližně za 300 klientů. Investor ale měl možnost vyřadit některé pohledávky, které se mu zdály naprosto bezcenné. Z nabízeného portfolia takto vypadly – a zůstaly prakticky Konsolidační bance na krku – čtyři úvěry vsetínského podnikatele Romana Zubíka (nyní stíhaného za úvěrové podvody) za společnosti Sezooz Group a Sezooz Oil v celkové výši 420 milionů korun.
O pilotní balík špatných úvěrů Konsolidační banky soupeřili tři zájemci: GE Capital Bank, Goldman Sachs/Flow East a Lone Star/EPIC (EURO 7/2001). Konsolidační banka po uzavření prvního kontraktu hodlá ještě letos poměrně rychle nabídnout investorům další tři balíky v celkové nominální hodnotě přibližně 40 miliard korun.

Diskuze