Američané znárodnili polovinu trhu

15. září 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
15. září 2008, 08:00

HYPOTEČNÍ KRIZE - Americká vláda převzala kontrolu nad dvěma hypotečními agenturami, které financují téměř polovinu hypotečního trhu a dokonce většinu nových hypoték. Tento krok by měl podpořit stabilitu finančních trhů a uklidnit trh s bydlením. Přísnější podmínky pro české úvěry to ale nezmění.

Ve Spojených státech se minulý týden odehrál krok na první pohled připomínající naši historii před padesáti lety či operaci s Investiční a poštovní bankou z přelomu tisíciletí. Americké ministerstvo financí se rozhodlo převzít kontrolu nad dvěma hypotečními obry – agenturami Freddie Mac a Fannie Mae, které financují téměř polovinu hypotečního trhu a v současné době dokonce 70 až 80 procent všech nových hypoték. Ministr financí Henry Paulson k tomu přikročil s cílem obnovit stabilitu na trhu a položit základy zlepšení situace na trhu s bydlením.

Tato informace obletěla minulý týden v pondělí celý svět. „Trhy reagovaly jako podle učebnic: akcie získaly půdu pod nohama, dluhopisy se prodávají a dolar oslabuje k euru,“ reagovala na nový krok americké vlády v zájmu obnovení stability svého hypotečního trhu a podpory trhu s bydlením například společnost Patria, jeden z největších obchodníků s cennými papíry u nás.

Obři mají v rukou biliony

Vládu USA znepokojily ztráty obou agentur, které se za poslední rok vyšplhaly na téměř 14 miliard dolarů (zhruba 244 miliard korun). „Fannie Mae a Freddie Mac jsou tak velké a tak protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velkých chaos na finančních trzích doma i po celém světě,“ zdůvodnil vládní opatření Paulson. Obě agentury přejdou pod správu Federální agentury pro financování bydlení, dokud se je nepodaří stabilizovat. Ministerstvo financí v nich navíc získá majetkový podíl. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke rozhodnutí vlády podpořil. „Tyto kroky pomohou posílit americký trh s bydlením a podpoří stabilitu našich finančních trhů,“ prohlašuje.

Americký prezident George Bush už letos koncem července podepsal návrh zákona na podporu realitního trhu v USA, který se potýká s největšími problémy od velké hospodářské krize v 30. letech minulého století.

Co je náplní činnosti obou obřích agentur? Společnosti Fannie Mae a Freddie Mac nakupují a drží ve svém portfoliu hypotéky a vydávají a prodávají cenné papíry vázané na hypoteční úvěry. Freddie a Fannie, jak jsou někdy důvěrně oslovovány, vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Celkový objem takových úvěrů se pohybuje kolem dvanácti bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů dolarů.

Příliš velké na krach

Analytici českého trhu se vesměs shodují ve svém pozitivním hodnocení posledního kroku americké vlády s tím, že pozitivně zapůsobil na americké banky prostě proto, že krach takto velkých agentur by byl pro americké banky velice špatný.

A stejně tak se shodují i v tom, že tento krok se odehrál v duchu pravidla „příliš velcí na pád“. „Obě hypoteční agentury ovládaly polovinu trhu s hypotékami a byly příliš velké na pád. Stejně tak jako by naše vláda nenechala padnout Českou spořitelnu, tak americká vláda nenechá padnout tyto dvě agentury,“ říká Jiří Šimek, analytik Citco.

Krok americké administrativy podle Jaromíra Šindela, hlavního ekonoma Citibank, především odstranil nejistotu na trhu, která panovala ohledně řešení nezáviděníhodné situace obou agentur. Nicméně sám o sobě podle něj nepřináší řešení negativní situace na trhu nemovitostí v USA. Ovlivní totiž pouze úrokové sazby hypoték krytých těmito agenturami, a ještě zřejmě jen velmi mírně – snížením o čtvrt procenta.

„Převzetí realitních agentur Freddie a Fannie bylo ze strany americké vlády nejlepším možným řešením. Cílem tohoto kroku bylo zabránit systémové ekonomické krizi. Pro investory, kteří měli v držení cenné papíry banky, takzvané mortgage backed securities, to znamená, že nebudou přicházet o své vklady, cenné papíry neztratí tolik na ceně, dojde tím k dodání likvidity na trh“, soudí Zdeněk Materna, generální ředitel realitní společnosti Mexx Reality. Jak to podle něj zapůsobí na trh ve Spojených státech? Ustálí se cenová hladina na trhu komerčních nemovitostí, kde došlo v minulosti k velkému cenovému poklesu z důvodu nedostatku zdrojů na straně investorů. U rezidenčních nemovitostí lze očekávat rovněž stabilizaci cen. Celkově tedy dojde k uklidnění trhu a zastavení propadu cen.

Hlavní úvěrový manager přední ratingové agentury Standard & Poor’s Mark Adelson odhaduje, že hypoteční ztráty bank a brokerských domů se vyšplhají až na 550 miliard dolarů. Tatáž agentura varuje, že americké stavební firmy možná čeká další snižování ratingů kvůli neustále se zhoršující situaci na trhu s bydlením.

Stabilizační efekt vyprchá

Dotýká se nějak zásadně poslední krok americké vlády českého hypotečního trhu a trhu s nemovitostmi? Podle Karla Potměšila, senior analytika společnosti Cyrrus spíše zprostředkovaně. Pokud se zklidní americký trh, uklidní se zčásti i ten středoevroský.

Cílem opatření americké vlády je zvýšit dostupnost hypoték na domácím americkém trhu a stabilizovat trh s bydlením. Státní pomoc oběma agenturám může ovlivnit chování velké části Američanů, jelikož jim zpřístupní hypoteční úvěry, tím zapůsobí na růst spotřebitelské poptávky a přes ni na zaměstnanost a ekonomický růst. To by pochopitelně ovlivnilo i evropské ekonomiky a finanční trhy.

„Otázkou je, zda současný krok ministra Paulsona bude mít nějaký trvalejší efekt, a zda tento efekt bude dostatečný. Stávající akce je spíše dočasného charakteru, zajišťuje fungování obou agentur na zhruba další rok, po této době bude muset americká vláda nalézt způsob trvalého řešení problému. Toto řešení může mít přitom několik podob, od rozdělení obou agentur a rozprodej jejich jednotlivých částí, až po trvalé znárodnění. Otázka, jaký konečný postup bude, je v současnosti otevřena, odpoví na ni až příští vláda, kterou sestaví nový prezident. Oba kandidáti sice krok podporují, mohou ovšem zaujmout jiný postoj k definitivnímu řešení,“ říká Potměšil.

Přísnější podmínky pro úvěry v Česku zůstanou

V Česku je pokles poptávky po hypotékách a tedy i bydlení dán vysokou srovnávací základnou z loňského roku a vyššími sazbami z úvěrů. Ale i obavami ze zpomalení ekonomiky – lidé se obávají zhoršení vlastní finanční situace, které by mohlo mít za následek neschopnost splácet případnou hypotéku. „Z toho pohledu tak krok americké vlády nebude mít bezprostřední dopad na český hypoteční trh,“ říká Potměšil.

Neměl by ani ovlivnit chování domácích bank, které zpřísnily své chování při poskytování hypoték. Snaha bank vyvarovat se podobně negativnímu vývoji, který zaznamenaly na trhu s nemovitostmi Spojené státy nebo některé západoevropské země, se bude podle něj projevovat v přetrvávající opatrnosti při poskytování úvěrů. „Přísnější podmínky na českém trhu ve srovnání s minulými lety přetrvají,“ říká.

Horší než loňský vývoj dokládají i aktuální pololetní výsledky všech tří developerských firem obchodovaných na pražské burze a odrážejí celkovou zhoršenou situaci na trhu. Společnosti Orco, ECM i VGP vykázaly horší výsledky hospodaření než za stejné období loni. VGP se snížil čistý zisk o 30 procent, Orco a ECM se dokonce propadly do ztráty. Rovněž ceny jejich akcií propadají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít