Američané vyřadili Česko ze seznamu pirátských zemí

29. července 2010, 14:00 - Marek Prokop, odbor mnohostranné a společné politiky ministerstvo průmyslu a obchodu
29. července 2010, 14:00

I díky zlepšené legislativě vyřadili letos Američané Česko ze seznamu zemí, kde je nedostatečně chráněno duševní vlastnictví. To je dobrý signál pro obchodní partnery českých firem.

Autor: Martin Siebert

Poslední den v dubnu tohoto roku mohla Česká republika začít slavit. Důvodem je její vyřazení z takzvaného Watch Listu Special 301 Report pro rok 2010. Watch List je seznam zemí, který ukazuje zvednutým prstem na ty státy, jež dle Úřadu nejvyššího obchodního zmocněnce Spojených států (USTR) nedostatečně chrání práva k duševnímu vlastnictví (Intellectual Property Rights, IPR).

To, že bylo Česko z Watch Listu odstraněno, je velkým vítězstvím, protože je mnohem těžší se ze seznamu dostat než odvrátit zařazení na něj. A tak se dalo s ohledem na zařazení České republiky na Watch List v roce 2008 předpokládat, že na něm setrvá mnohem déle. Nestalo se, což představuje dobrou zprávu pro českou ekonomiku a především pozitivní signál pro potencionální zahraniční investory a podnikatele.

Vadily především tržnice v pohraničí USTR začalo vydávat tuto svoji zprávu v roce 1989. Od té doby byla Česká republika na Watch List zařazena hned několikrát. Avšak od roku 2001 na uvedeném seznamu nefigurovala, a to i přes některá kritická upozornění ze strany amerického soukromého sektoru. Americké asociace a následně i úřady začaly znovu poukazovat na nedostatky Česka v oblasti IPR již v roce 2007. Tyto varovné signály vyústily na počátku roku 2008 v zařazení České republiky na Watch List. Nejvíce byla tehdy země kritizována za nedostatečnou ochranu a vymáhání IPR na tržnicích v příhraničí s Rakouskem a Německem. Americké úřady reagovaly především na opakované stížnosti zástupců hudebního a filmového průmyslu na masivní prodej nelegálních hudebních a filmových nosičů. Česko pak zůstalo na Watch Listu zařazeno také pro rok 2009. V posledních několika letech ovšem země vykonala mnoho úspěšných kroků ke zlepšení situace a právě vyjmutí ze seznamu Watch List je toho důkazem. Ministerstvo průmyslu a obchodu letos ve spolupráci s dalšími resorty a orgány státní správy dokázalo americkým úřadům a dalším zainteresovaným stranám přesvědčivě sdělit, že došlo k výraznému zlepšení v oblasti boje proti porušování IPR. A to především změnami v legislativě, intenzivní kontrolní činností na tržnicích a preventivní a informační činností. V seznamu zůstává Kanada či Finsko

Že se jedná o skutečný úspěch obchodní diplomacie, dokladuje i seznam zemí, které tento rok zůstaly na Watch List zařazeny. V letošním kole hodnocení stavu ochrany IPR ve světě bylo americkou administrativou ve spolupráci s americkými firmami a příslušnými asociacemi vyhodnoceno celkem 71 zemí, z nichž bylo na jednotlivé stupně seznamu Watch List zařazeno 41 zemí.

Mezi nejostřeji sledované země umístěné na takzvaný „Priority Watch List“ nadále patří Čína, Rusko, Alžírsko, Argentina, Chile, Indie, Indonésie, Kanada, Pákistán, Thajsko a Venezuela. Z členských zemí Evropské unie se na Watch Listu nacházejí Finsko, Itálie, Rumunsko, Řecko a Španělsko.

Trestní zákoník zpřísnil postihy Obraz České republiky se zlepšil hlavně díky uplatňování nových zákonů. Od letošního roku totiž začal platit nový trestní zákoník zvyšující postihy za porušování IPR, dále byl novelizován zákon o ochraně spotřebitele i další normy. Ruku v ruce s legislativními úpravami jde efektivní kontrola dodržování zákonů, ale též nezbytná aktivita ve směru informovanosti spotřebitelů a zvyšování jejich povědomí o této oblasti. Stále více lidí a firem v Česku si tak uvědomuje smysl nakupování a respektování originálů a nebezpečnost nakupování padělků. USTR vždy hodnotí stav ochrany IPR v jednotlivých zemích na základě podnětů od amerických podnikatelů, neziskových organizací i veřejné sféry a i letos přihlédl tentokrát k pozitivním vyjádřením asociací RIAA (The Recording Industry Association of America), IACC (The International AntiCounterfeiting Coalition) a dalších, které se v minulých letech zasazovaly o zařazení Česka na Watch List. Tento rok se ale ve světle pokroku a ve světle dialogu mezi nimi a českými úřady přiklonily k názoru české strany, která zařazení na seznam Watch List od počátku odmítala nejen z politických, ale především z ekonomických důvodů. Jedním z hlavních důvodů je samozřejmě image Česka na mezinárodním poli, která se odráží v rozhodování investorů zvažujících vstup na náš trh, což má přímé dopady na českou ekonomiku. Podnikatelé a investoři, především ti operující v oborech, kde úspěch závisí na dostatečné ochraně IPR, tedy zejména sektory založené na inovacích, nyní mají o jeden velký důvod méně vnímat Česko jako zemi, kde jejich duševní vlastnictví není nedostatečně ochráněno. Spojené státy chtěly Česko povzbudit |NA HRANICÍCH PROBĚHLA VELKÁ ŠŤÁRA**|

Na problematiku ochrany autorských práv v Česku znovu upozornil případ z půle května. Při víkendových kontrolách na západočeských příhraničních tržnicích objevili celníci spoustu padělků a dalšího černého zboží. Šlo o pirátská CD a DVD, padělky oděvů a obuvi, nekolkované cigarety a lihoviny. Škoda, která by vznikla prodejem těchto padělků a daňovými úniky, by byla kolem 12 milionů korun. Celníci například otevřeli a zkontrolovali tři uzavřené stánky a přilehlé skladovací prostory na tržnici ve Folmavě na Domažlicku. Našli tam celkem téměř 12 tisíc plagiátů hudebních a filmových disků. Majitelům autorských práv by prodejem vznikla škoda přes 7,7 milionu korun. Škoda 1,5 milionu korun by vznikla prodejem dalších padělků oděvů a bot, které celníci objevili na tržnici Svatá Kateřina na Tachovsku. V tržnici Lipový dvůr v Aši na Chebsku našli celníci zase přes 112 tisíc kusů nekolkovaných cigaret, tedy asi 560 kartonů, a 49 litrů alkoholu bez povinné kontrolní pásky. Daňové úniky na tomto zboží celníci vyčíslili na 322 tisíc korun. Na tržnici našli také padělky textilu, hodinek a pirátské disky za 2,5 milionu korun. Dalších 413 nelegálních kopií hudebních a filmových CD a DVD našli celníci ve stáncích na tržišti v Hraničné. Právě podobné černé obchody vedly k dřívější kritice České republiky i ze strany amerických úřadů. Letos ale Američané ocenili snahu českých orgánů a zákonodárců o zlepšení poměrů.

Vyřazení ze seznamu neznamená, že bychom měli usnout na vavřínech a situaci se přestat věnovat. Naopak, USTR ve své zprávě zároveň deklaruje, že situaci v Česku bude nadále sledovat, zvláště pokud se týče efektivity uplatňování nových zákonů. Dalším nebezpečím, které americká strana zmiňuje, je avizované snížení finančních prostředků na aktivity celní správy, tedy mimo jiné na doposud velmi účinné monitorování tržnic. Poměrně novým fenoménem v oblasti IPR je problematika pirátství a porušování IPR na internetu. Tuto záležitost vidí americké úřady jako výzvu nejen pro Česko.

Z pohledu Spojených tátů se tedy jedná o jakousi „půjčku za oplátku“, kterou chtěly USA povzbudit Česko do další práce. Vyřazení ze seznamu Watch List je pro Česko bezesporu oceněním odvedené práce a zlepšené situace, v žádném případě však stažení z Watch Listu neznamená, že je daná problematika již zcela vyřešena.

Situace v oblasti ochrany IPR se neustále mění a je nutné na nové skutečnosti reagovat a udržovat vysoký standard ochrany a vymáhání práv. Zrovna tak je nutno i nadále pokračovat a rozvíjet dialog se zástupci příslušných výrobních a produkčních asociací, amerických úřadů, neziskové sféry a pozorně naslouchat jejich doporučením.

Zároveň nesmíme zapomínat na to, že Watch List je v USA velmi dynamickou oblastí a prosazování efektivní ochrany práv duševního vlastnictví je jednou z priorit americké obchodní politiky. Také tvoří jeden z pilířů nové exportní strategie USA, nedávno vyhlášené prezidentem Barackem Obamou. Proto je pro Česko nesmírně důležité pokračovat v efektivním úsilí o potírání obchodu s nelegálně vyrobenými nebo padělanými produkty, aby se na seznamu opět neocitlo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít