Američané: Vedení OKD a insolvenční správce obrali věřitele o půl miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Američané: Vedení OKD a insolvenční správce obrali věřitele o půl miliardy

,
Američané: Vedení OKD a insolvenční správce obrali věřitele o půl miliardy
Zdroj: Euro Petr Berger

Prodáváte doly za nevýhodných podmínek a oberete tím věřitele o část peněz. S tímto obviněním vůči vedení OKD a insolvenčnímu správci zkrachovalé těžební firmy Lee Loudovi přichází americká investiční firma Alcentra ze skupiny BNY Mellon. Konflikt, o kterém portál Euro.cz informoval jako první na počátku dubna, se tak dále stupňuje.

Konsorcium, jehož byla Alcentra součástí, podalo na počátku března nabídku na odkup veškerého provozního majetku OKD za kupní cenu dosahující nejméně 540 milionů korun. Navzdory tomu však Lee Louda prosadil prodej dolů a dalších aktiv důlní společnosti státem vlastněnému podniku Prisko, a to za sumu 79,6 milionu korun.

Podle tvrzení právních zástupců Alcentry tím insolvenční správce poškozuje věřitele OKD. Podle jeho scénáře totiž získají v závislosti na prioritní skupině nazpět 0,3 až 2,6 procenta nominální hodnoty svých pohledávek. V případě přijetí nabídky Alcentry by mohli dostat od 1,7 do 12,2 procenta.


Přečtěte si, jak Alcentra napadla prodej OKD Prisku:

Američané chtějí zastavit prodej OKD. Za firmu prý nabízejí půl miliardy


Pro úplnost dodejme, že v praxi to může být více. Některá aktiva, například pohledávky za bývalými vlastníky a topmanažery OKD za desítky miliard korun, zatím nejsou předmětem prodeje.

Na rozdíl v kupní ceně se vyptávali i někteří účastníci úterního zasedání Věřitelského výboru OKD. Insolvenční správce Louda jim odpověděl, že „nominální výše uvedené nabídky skutečně činila více než 500 milionů korun, ovšem skutečná výše nabídky s přihlédnutím k jejím podmínkám byla nula.“

Uvedené tvrzení však právní zástupci Alcentry – Jiří Tomola a Ladislav Smejkal z právní firmy Dentons – rozporují. „Tvrzení, že reálná výše nabídky klienta činila nula korun, je zcela nepravdivé a účelové. Je založeno na subjektivním dojmu společnosti OKD,“ reagují právníci a současně vyzvali vedení OKD a insolvenční soud, ať obě nabídky na odkup důlního podniku zveřejní a širší veřejnost si může o věci udělat vlastní názor.


Ztráta OKD se loni snížila:

OKD vykázalo za loňský rok ztrátu 1,22 miliardy Kč, může za ni Důl Paskov


Americké investory z Alcentry dopálilo také tvrzení právních zástupců OKD, kteří spekulují o vazbách Alcentry na největšího věřitele OKD, kterým je Citibank v roli správce emise dluhopisů. Mimochodem, není to první spekulativní či dehonestující výrok, jehož se příznivci prodeje dolů do rukou českého státu dopustili.

Téměř okamžitě po březnovém podání nabídky se zástupci OKD, odboráři a také někteří představitelé ČSSD začali v médiích o zájemcích vyjadřovat velmi nelichotivě. Někteří se dokonce nechali slyšet, že je nepřijatelné, aby společnost OKD měla zahraničního vlastníka. Zvítězila sice „česká cesta“ odkupu majetku OKD, ale kauza nejspíš bude mít právní dohru.

Čtěte o konci Bakalova muže v OKD:

Bakalův muž v dozorčí radě OKD končí. Řežábka odstřihl insolvenční správce

Dále čtěte:

Reorganizace OKD v nedohlednu. Žádná nabídka od investorů nepřišla

Babiš: Společnost OKD zvládne sanaci dolů bez pomoci Diama

Rána pro Babiše: ministerstvo návrh, aby OKD koupilo Prisko, odmítá


Ohodnoťte tento článek
Diskuze