Američané umírají dříve. Korporace ušetří miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Američané umírají dříve. Korporace ušetří miliardy

,
Američané umírají dříve. Korporace ušetří miliardy
Zdroj: Profimedia.cz

Setrvalý růst věku dožití Američanů se před časem zastavil a trend se otočil. Pro americké korporace, které tíží velké břemeno v podobě penzijních závazků vůči zaměstnancům, to má pozitivní dopad. Na účtech jim zůstávají miliardy, s nimiž nepočítaly.

Míra úmrtnosti v USA se v roce 2015 lehce zvýšila poprvé od roku 1999. V minulých dvou letech tak podle agentury Bloomberg nejméně dvanáct velkých firem od telekomunikačního obra Verizon po automobilku General Motors oznámilo, že nedávný propad trendu snižování úmrtnosti je vede k tomu, že snižují své odhady závazku vůči penzistům. A to celkem až o 9,7 miliardy dolarů.

„Revidované předpoklady naznačují zkrácení věku dožití,“ uvedla společnost Lockheed Martin ve své výroční zprávě. Závazky na penze se tak snížily o zhruba 1,6 miliardy dolarů pro roky 2015 a 2016.

Trendy ohledně věku dožití a úmrtnosti jsou nicméně jen jedním z řady faktorů, které ovlivňují závazky korporací vůči bývalým zaměstnancům. Velké výkyvy v objemu těchto závazků mohou způsobit míra výnosu z investic, úroveň příjmů zaměstnanců a náklady na zdravotní péči.

Kdy půjdete do důchodu?

Zjistěte Váš věk odchodu do důchodu pomocí kalkulačky

Navíc ani skutečnost, že Američané umírají dříve, rozhodně nespasí americký penzijní systém, kde chybí obrovské sumy. Konkrétně u 200 největších amerických firem podle aktiv vyčíslil Bloomberg díru na astronomickou sumu 382 miliard dolarů. Nicméně to, že americké korporace berou tento trend na vědomí, znamená, že změna je skutečně významná.

Demografický vývoj přitom ovlivňuje nejen americké společnosti, ale celý státní důchodový systém. Růst doby dožití se nezvýšil tak, jak se čekalo, což vede podle zprávy americké Social Security k lehkému zlepšení budoucího vývoje důchodového systému. Jinými slovy: Američané se nedožívají očekávaného věku, čímž se snižují náklady na vyplácení důchodů ze státního důchodového systému oproti dřívějším odhadům.

„Historicky se míra úmrtnosti snižovala rok od roku,“ komentoval tento trend pro Bloomberg R. Dale Hall, šéf demografické Society of Actuaries. „Skutečně došlo k lehkému poklesu ve zlepšení míry úmrtnosti v USA.“

Přečtěte si komentáře Vladana Gallistla:

Euforie žene akcie stále výš a výš

Hrad je ještě daleko a Kubera už má stažené kalhoty

Centrální banky přibrzdí „mejdan na trzích“

Pekelně drahé máslo a rozžhavené reality nevěští nic dobrého

 Gallistl


Ohodnoťte tento článek
Diskuze