Amazon zvyšuje náskok. Za nákupy na něj míří většina Američanů

02. září 2016, 12:08  -  Jonáš Kříž
02. září 2016, 12:08

„Amazon se pro zákazníky, kteří nakupují online, stal referenčním bodem,“ říká Jason Seeba, analytik agentury Bloombreach. Počet zákazníků, kteří na něm zahajují online nákupy, se podle Bloomreach oproti loňsku o 11 procent zvýšil. Tradiční e-shopy a internetové vyhledávače oproti tomu oslabily. Až 40 procent ze čtyř set oslovených zaměstnanců amerických konkurenčních firem se kvůli vzestupu Amazonu obává propouštění.

Podle aktuální studie analytické agentury Bloomreach specializující se na segment Big Data nazvané „State of Amazon“ (stav společnosti Amazon) provedené na reprezentativním vzorku dvou tisíc amerických spotřebitelů představuje Amazon první destinaci pro zahájení online nakupování pro více než polovinu (55 procent) zákazníků. „To v konečném důsledku neznamená, že na Amazonu skutečně nakoupí. Namísto toho porovnávají ceny a často pak nakoupí i u ostatních prodejců,“ říká analytik agentury Jason Seeba.

Konkurence slábne

Pro Amazon to meziročně znamená nárůst o 11 procent. Internetové vyhledávače si oproti němu vůči loňsku o 6 procent pohoršily. Nákup na internetu na nich podle studie zahajuje osmadvacet procent respondentů. Nejhůře ze srovnání podle Bloomreach vyšli ostatní specifičtí prodejci (e-shopy mimo Amazon). Zaznamenali propad a vyhledávání cílového zboží na nich zahajuje pouze 16 procent dotázaných.

Amazon experimentuje s pracovní dobou. Čtěte o tom:

Amazon vyzkouší 30hodinový pracovní týden

Sektor e-commerce (prodeje zboží online) by podle analytiků měl letos zaznamenat nárůst o 13 až 13,6 procenta. Celková hodnota zboží prodaného na internetu by se měla vyšplhat na 385 miliard dolarů.

Podle Bloomreach nahlédne během online nákupu na Amazon 9 z 10 amerických spotřebitelů a to i v případě, že zboží nejprve najdou jinde. Až 78 procent z nich pak uvádí, že tomu tak je často či téměř ve všech případech. Podobně to ale podle studie funguje i obráceně. Cenu produktu mimo Amazon zkontroluje 70 procent respondentů studie.

Konkurenční výhody? Inovace a osobní přístup

„Amazon provádí inovace mnohem rychleji než konkurence,“ sdělil agentuře Bloomberg analytik společnosti Cowen & Co. John Blackledge. Podle Jasona Seeba mohou za popularitu Amazonu rovněž dobré zkušenosti zákazníků a vysoká míra personalizace. Až 58 procent zákazníků v šetření agentury uvedlo, že se k Amazonu uchýlili na základě špatných zkušeností od konkurenčního obchodníka. Pro více než polovinu respondentů pak nákup na Amazonu představoval jejich nejlepší zkušenost s online nakupováním vůbec. Na druhé straně možnosti, že své peníze na Amazonu utratí za padělané zboží, se obává každý pátý z nich.

Sílící postavení Amazonu představuje špatné zprávy pro jeho konkurenci. 40 procent ze čtyř set dotázaných zaměstnanců velkých amerických maloobchodníků se podle Bloomreach v důsledku vzestupu Amazonu obává ztráty pracovního místa.


Z oblasti technologických firem a startupů čtěte více:

Uber chce globálně rozvážet jídlo. Vstoupí do více než dvacítky zemí

Bitva o třetí svět: Facebook maskuje rány jako charitu

Velká raketa, velké ambice. Bezos chce miliony lidí ve vesmíru


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít