Amazon zůstává nejhodnotnější značkou na světě. Překonal hranici 200 miliard dolarů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Amazon zůstává nejhodnotnější značkou na světě. Překonal hranici 200 miliard dolarů

, čtk,
Amazon zůstává nejhodnotnější značkou na světě. Překonal hranici 200 miliard dolarů
Zdroj: čtk

Značka Amazon zůstává nejhodnotnější na světě, poprvé ale překonala 200 miliard dolarů. Proti loňsku se hodnota značky zvýšila o 18 procent na 220,8 miliardy dolarů (přes pět bilionů korun), na první příčce je už třetím rokem. Uvedla to dnes společnost Brand Finance, která tyto trendy sleduje. Druhý je Google, který z tohoto místa sesadil firmu Apple. Všechny tři značky patří firmám ze Spojených států.

Prodej na internetu už ale není jedinou cestou k úspěchu. Například internetová aukční síň eBay nestačí konkurenci a do první desítky nejhodnotnějších značek se vrátil americký maloobchodní gigant Walmart. Součet hodnot 44 maloobchodních značek v letošním žebříčku je třetím nejhodnotnějším odvětvím za technologickým a bankovním sektorem.

Podle Brand Finance ale hrozí, že splaskne bublina některých technologických značek. Přední čínská internetová firma Baidu a alternativní taxislužba Uber například nenaplnily očekává a hodnota jejich značek se snížila.


Američané věří víc Amazonu než policii a vládě. Nejhůře dopadl Hollywood

 Zakladatel Amazonu jeff Bezos


Brand Finance vedle žebříčku nejhodnotnějších značek sestavuje také žebříček značek nejsilnějších. Ten vede už druhým rokem za sebou italský výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari.

Nejrychleji rostoucími značkami jsou Tesla a Instagram. Pozici nejhodnotnějšího nováčka v žebříčku si pak vysloužila saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco (24. místo), která se po loňské rekordní primární veřejné nabídce akcií (IPO) stala největší společností na světě podle tržní kapitalizace. Mimo první desítku se poprvé za téměř deset let ocitl americký telekomunikační gigant AT&T a podobně klesla hodnota značky čtyř z pěti velkých telekomunikačních společností, kterým klienty ubírají služby jako WhatsApp.

Amazon, který je největším internetovým prodejcem na světě, rozšířil svou činnost do dalších oblastí, jako je poskytování služeb či programů vzdálenými servery dostupnými z internetu, umělá inteligence, spotřební elektronika, streamování či logistika. Společnost má podle Brand Finance díky investicím do rychle rostoucích oborů a inovativních technologií vysokou šanci zůstat lídrem.


To je málo! Bezos terčem kritiky kvůli nízké částce na pomoc Austrálii

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos


Ke stagnaci značky Amazon by mohl vést odchod některých firem z tohoto portálu, jak to loni učinila společnost Nike, a překážky v mezinárodním růstu, například opozice místních prodejců v Indii, ekologů v Evropě či konkurence Alibaby v Číně.

Hodnota značky se chápe jako čistý ekonomický prospěch, kterého by vlastník značky dosáhl, kdyby ke značce poskytl licenci na volném trhu. Vychází se tedy ze specifických finančních údajů a údajů o příjmech. Jinak je tomu při hodnocení síly značky, která bere v úvahu i další finanční ukazatele, jako je čistá marže, průměrný příjem na zákazníka, marketingové a reklamní výdaje či kvalitativní ukazatele, například vliv značky a vztah ke konkurenci.

Nejhodnotnější značky světa
Pořadí Značka Hodnota (v mld. USD)
1. Amazon 220,79
2. Google 159,72
3. Apple 140,52
4. Microsoft 117,07
5. Samsung 94,49
6. ICBC 80,79
7. Facebook 79,80
8. Walmart 77,52
9. Pingan 69,04
10. Huawei 65,08

Zdroj: Brand Finance

Dále čtěte:

Bezos zbohatl vykořisťováním zaměstnanců, tvrdí Ocasio-Cortezová. Amazon se brání

Amazon chce prorazit v Indii. Investuje miliardu dolarů do malých a středních firem

Ve stopách Amazonu, Microsoftu a Applu. Tržní hodnota mateřské firmy Googlu přesáhla bilion dolarů