Amálka spočítá kolonizaci Měsíce

11. prosince 2006, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
11. prosince 2006, 00:00

ČESKÝ SUPERPOČÍTAČČeský superpočítač Amálka dostal prestižní úkol. Pomůže s budováním měsíčních kolonií. Naplánuje také mise ke Slunci. Tuzemští vývojáři Amálku zdokonalili v nevídaný systém, který propojuje celkem 360 výpočetních jader.Několik stovek počítačů propojených v jeden extrémně výkonný celek.

ČESKÝ SUPERPOČÍTAČ Český superpočítač Amálka dostal prestižní úkol. Pomůže s budováním měsíčních kolonií. Naplánuje také mise ke Slunci. Tuzemští vývojáři Amálku zdokonalili v nevídaný systém, který propojuje celkem 360 výpočetních jader.

Několik stovek počítačů propojených v jeden extrémně výkonný celek. Tak lze zjednodušeně popsat superpočítač Amálka. Na půdě Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA) ho pomáhají české firmy vylepšovat již od roku 1997.

Nyní přišla čtvrtá generace zlepšení. Modernizované Amálce přibylo 84 dvoujádrových procesorů.

Sytém tak spojuje už celkem 360 výpočetních jader. To umožňuje závratný výpočetní výkon, kterého se rozhodly využít i velké kosmické agentury. „Díky Amálce můžeme pracovat na vědeckých projektech po boku Evropské kosmické agentury nebo americké NASA,“ říká Radan Huth, ředitel ÚFA. Jeho kolega Pavel Trávníček upřesnil, kolik modernizace superpočítače stála. „Náklady činily asi 80 tisíc euro. Hrazeny byly jednak z rozpočtu akademie věd, jednak z grantových programů,“ vysvětluje Trávníček.

KDE POSTAVIT LUNÁRNÍ STANICI

Co všechno Amálka spočítá? Asi nejzajímavější úkol se týká plánovaného osídlování Měsíce. Amálka například pomůže vytipovat nejvhodnější místa pro stavbu lunárních stanic s lidskou posádkou.

Bude také počítat vzájemný vztah magnetického pole Měsíce a takzvaného slunečního větru, který je pro případný život na Měsíci nebezpečný.

Amálka se bude podílet i na dalších klíčových projektech vesmírného výzkumu. Má pomoci plánovat stěžejní výzkumné mise Solar Orbiter a Solar Probe, jejichž cílem je detailní výzkum Slunce.

Další těleso sluneční soustavy, na které se zaměřují integrované obvody českého superpočítače, je planeta Merkur. „Během předchozího období jsme již vytvořili model jeho magnetického pole. Ten poslouží pro plánování družicových misí BepiColombo a Messenger k této planetě,“ vysvětluje Pavel Trávníček.

NEŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA A ZNECHUCENÍ ČERVOTOČI I přes oslnivé technické parametry, které superpočítač vykazuje, zůstává někdy jeho chování tajemstvím mezi nebem a zemí. S určitou nadsázkou to popisuje Jan Tomčík ze společnosti Sprinx Systems, která je vedle Intelu dvorním dodavatelem systému. „U předchozí generace Amálky jsme řešili záhadný problém. Počítač, zařazený do systému pod smolným číslem 13, nepracoval korektně. Zkusili jsme tedy vyměnit komponenty. Ale třináctka pořád zlobila. Pomohlo, až když jsme počítače přečíslovali a třináctku vynechali,“ vypráví Tomčík.

I nová modernizovaná Amálka přinesla kromě mnoha technických superlativů mimoděk jeden příjemný, i když neplánovaný výsledek. „Správce budovy, kde Amálka sídlí, nás upozornil, že ve dřevěné podlaze radikálně ubylo červotočů,“ říká Tomčík. „Vysvětlujeme si to tím, že červotoče ruší vibrace, které vytváří mohutná ventilace systému,“ odhaduje Tomčík. „Amálka je někdy prostě záhadná a nevysvětlitelná. To potvrzuje, že bylo dobře, když na začátku dostala ženské jméno,“ říká s úsměvem Jan Tomčík.

Technická specifikace Amálky je ovšem každopádně úctyhodná. Její nejnovější generace spojuje 84 nových dvoujádrých procesorů Intel Xeon 5140. Ty byly přidány k původním 192 jednojádrovým procesorům. Teoreticky díky tomu může provést Amálka za jedinou sekundu neuvěřitelných dva a půl bilionu operací v plovoucí desetinné čárce. Výkon superpočítače tak byl oproti jeho předchozí verzi zdvojnásoben. Nároky na napájení energií ale díky úsporným procesorům vzrostly jen o 40 procent. Zprovoznění nové generace Amálky bylo náročné i na lidskou práci. „Příprava představovala více než tisíc hodin práce,“ říká Jan Tomčík ze společnosti Sprinx Systems.

Superpočítač se na každý pád stává pýchou české vědy i tuzemských IT specialistů. V jejich hlavách se již začíná pomalu rodit další plán. Spekulují již pozvolna o Amálce páté generace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít