Alpa a Alpin - Euro.cz

Přihlášení

Alpa a Alpin

, Pavel Matocha,
Alpa a Alpin
Zdroj: Euro.cz

Ministerstvo zavedlo regulované nájemné pražských hotelů

Všichni zájemci o provozování ubytovacích a restauračních služeb, kteří hledají vhodnou nemovitost, by se nejprve měli přeptat na ministerstvu pro místní rozvoj. Tento úřad totiž v minulosti pronajal minimálně dva hotely na nejlepších pražských adresách za zcela bezkonkurenční ceny. Vyplývá to z prověrek starých smluv, do nichž se snaží současný ministr Pavel Němec vnést světlo a pořádek.
Dům Vojanův dvůr na Malé Straně, jehož součástí jsou obchody, restaurace se zahrádkou a hotel, pronajal – jak uvedl deník MF Dnes – bývalý ministr Petr Lachnit pražské firmě Alpa za 223 tisíc korun ročně. Smlouvu bývalý ministr podepsal v posledních hodinách svého úřadování, 10. července letošního roku.
Týdeník EURO zjistil, že dům ve Velehradské ulici na Vinohradech, v němž je hotel s přibližně padesáti pokoji, byl pronajat firmě Alpin Praha již v roce 1994 za 236 tisíc korun ročně (150 korun za metr čtvereční ubytovacích prostor ročně). Smlouvu z doby ministrování Karla Dyby podepsal za stát ministerský úředník Aleš Petera, který již na tomto úřadě nepracuje.
Tiskový mluvčí ministerstva Petr Dimun říká, že ani v jednom z těchto případů nebylo vypsáno veřejné výběrové řízení.

Čtvrt století za hubičku.

Smlouvu s firmou Alpin má týdeník EURO k dispozici. Přestože je podepsána na 25 let (má končit až 1. července 2019), není v ní zakotvena inflační ani měnová doložka. Týdeník EURO zjistil, že vedení ministerstva pro místní rozvoj nyní zvažuje možnosti, jak se z této pro stát nevýhodné smlouvy dostat.
Majitel aukční a realitní kanceláře Ivo Gavlas v rozhovoru pro týdeník EURO uvedl, že cena 150 korun za metr čtvereční ubytovacích prostor ročně je „dramaticky nižší, než jsou ceny standardně na trhu dosahované“. Za pronájem hotelu na pražských Vinohradech by se měla pohybovat o jeden řád výše.
Pro srovnání lze použít i aktuální nabídku ze serveru www.reality.cz. Tam společnost Astra reality nabízí pronájem třicetimetrového bytu (1+kk) právě ve Velehradské ulici za 9000 korun měsíčně (plus poplatky).

Úředníci jako Ukrajinci.

Jednatel a spolumajitel společnosti Alpin Praha Nikola Chudožilov přesto nepovažuje cenu, kterou za hotel ministerstvu platí, za nízkou. „Právě nyní jsme dokončili rekonstrukci toho penzionu. Součástí smlouvy je totiž i to, že musíme tuto nemovitost rekonstruovat nákladem asi deseti milionů korun. Navíc se domnívám se, že cena není nízká i s ohledem na skutečnost, že polovinu penzionu užívají ministerští úředníci a platí řádově 80 nebo 160 korun na den. Tedy cenu ubytovny s osmilůžkovými pokoji pro Ukrajince. Cenu, která neodráží ten luxus, který tam mají,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO jednatel Chudožilov.
Jenže ve smlouvách se o rekonstrukci sice píše, uvádí se, že ji bude hradit nájemce a pronajímatel rovným dílem, ale není v nich ani zmínka o jejím rozsahu. Petr Dimun týdeníku EURO minulý týden sdělil, že rekonstrukce stála celkem 3,2 milionu korun. Firma Alpin tedy zaplatila 1,6 milionu. Chudožilov tuto částku označil za holý nesmysl. Po chvíli svoji původní cifru deseti milionů ještě zvýšil. Uvedl, že každá ze stran – tedy Alpin Praha i ministerstvo pro místní rozvoj – do rekonstrukce vinohradské nemovitosti investovala sedm až deset milionů korun. „Rekonstrukce trvala od roku 1994 do letošního roku, takže přesné číslo si nemohu pamatovat,“ dodal na vysvětlenou Chudožilov.
Mluvčí ministerstva říká, že neví, jak zástupce firmy Alpin Praha došel k tak vysokým cifrám. „Mohu jen zopakovat, že na základě nám dostupných údajů stála základní rekonstrukce 3,2 miliony korun, z čehož polovinu platilo ministerstvo a polovinu firma Alpin. V nemovitosti byly potom prováděny ještě nějaké další práce, jejichž souhrnná cena ale nepřevýšila dva miliony korun,“ uvedl Dimun.
Současné vedení resortu chce nyní navíc výši nákladů na rekonstrukci překontrolovat, protože se domnívá, že za ministra Lachnita a jeho předchůdců se tak nedělo. Nejistotu o skutečné výši nákladů zesiluje i skutečnost, že firma Alpin Praha je jednoznačně propojená se společností Alpin Praha – stavební divize, jejímž předmětem podnikání je právě stavební a projektová činnost. „Úředníci, kteří firmou vykazované náklady schvalovali, je nikdy nerozporovali a nikdy se nechodili přesvědčit na stavbu, jak rekonstrukce probíhá. To se nyní změní. Vejdeme s firmou Alpin do jednání a budeme požadovat více kontrol a vyšší nájem. Pokud s tím nebude souhlasit, tak nájemní smlouvu vypovíme,“ dodal Dimun.

Baťůžkáři platí poctivě.

„Používáme svoji polovinu penzionu jako dvoulůžkové pokoje a ministerstvo jako jednolůžkové. My máme tedy 56 lůžek a oni mají 26 lůžek pro své úředníky. Naší klientelou jsou baťůžkáři a obsazenost máme řádově 55 procent. Cena pokoje bez snídaně je přibližně 1200 korun na noc,“ přibližuje rámcové fungování hotelu Alpin Nikola Chudožilov. Tato čísla znamenají, že bez tržeb za restaurační služby přinese penzion ročně pět a půl milionu korun, z nichž majitel nemovitosti dostane pouze jednu dvacetinu či desetinu (podle toho, zda Alpin do rekonstrukce vložil 1,6 nebo deset milionů korun). Částku inkasovanou od ministerstva za ubytování úředníků přitom ponecháváme stranou.
Při rozpočítání ročního nájmu a ročního podílu z rekonstrukčních nákladů (a při započítání ceny peněz) na měsíce vychází, že nájem hotelu na Vinohradech odpovídá tržní výši nájemného přibližně za dva čtyřpokojové byty v této lokalitě.

Hotovo dvacet.

Dybův úředník Petera, který s firmou Alpin smlouvy podepisoval, byl ale trumfnut ministrem Lachnitem. Ten pronajal Vojanův dvůr za devatenáct tisíc měsíčně Lachnit firmě Alpa na dobu pěti let. Za tuto částku by přitom firma Alpa na Malé Straně mohla získat k pronájmu tak jeden třípokojový byt. Deníku MF Dnes Lachnit řekl: „Žádnou nevýhodnou smlouvu jsem nepodepsal. Podepsal jsem to, co mi předložili, a hotovo dvacet.“ Jenže deník MF Dnes napsal, že příslušní úředníci z právního a hospodářského odboru považovali smlouvu za „natolik skandální“, že ji odmítli schválit.
Současné vedení resortu má v této věci jasno. Tiskový mluvčí Petr Dimun tvrdí, že smlouva o pronájmu Vojanova dvora je pro stát krajně nevýhodná, a protože porušuje Obchodní zákoník, bude vypovězena. Právní experti pracující pro ministerstvo jsou názoru, že dochází k porušování paragrafu o zásadách poctivého obchodního styku, neboť protistrana neposkytuje adekvátní finanční plnění.
Firmy Alpa a Alpin nemají podobný jen název (obchodní rejstřík neuvádí, že by byly majetkově či personálně propojeny), ale i podobné štěstí. Ministerstvo jim pronajímá hotel za cenu bytu. Možná budou mít i podobný osud. Nové vedení resortu nyní kontroluje, zda měli jejich předchůdci čisté ruce, a smlouvy hodlá vypovědět. První náměstek ministra pro místní rozvoj Ivo Hartmann minulý čtvrtek týdeníku EURO řekl, že v případě Vojanova dvora se tak již stalo.

Diskuze