Alfons Mensdorff-Pouilly - hrabě, který se zamiloval do gripenů

27. června 2012, 09:36 - David Klimeš
27. června 2012, 09:36

Bez něj by asi čeští piloti nelétali ve stíhačkách Gripen, jejich rakouští kolegové v eurofighterech a nejrůznější politici by nemohli po vysilujících honech usínat na jeho honosných zámcích. Politici byli vždy pohostinností hraběte potěšeni, policisté už méně. Vídeňské státní zastupitelství po letech průtahů konečně lobbistu obžalovalo z praní špinavých peněz.

Když ho v květnu 2007 vyslýchala parlamentní komise ohledně korupce při nákupu stíhaček eurofighter, Alfons Mensdorff-Pouilly se představil poslancům jako pouhý sedlák hospodařící na polnostech v nejchudší rakouské spolkové zemi Burgenlandsko. A měl pravdu. Před poslanci ale stál především kvůli šmelinám, kterých se údajně dopustil jako jeden z nejmocnějších lobbistů v Evropě.

Jeho specializací je zprostředkovávání zbrojních dodávek. Právě kvůli lobbování za švédské gripeny se jeho jméno stalo známé i v Česku. Nejprve mezi politiky, po provalení korupční kauzy i mezi širší veřejností. Hrabě se už kvůli svým obchodům na hraně zákona několikrát ocitl v rukou policie, dokonce i ve vazbě, vždy ale nakonec vyšetřování unikl. To nyní změnilo vídeňské státní zastupitelství, když ho obvinilo z praní špinavých peněz.

Obvinění z korupce by sice podle rakouského veřejného mínění sedělo na lobbistu lépe, i tak mu ale 12,5 milionu eur od zbrojovek, které prý vynaložil na podplácení politiků ve střední a východní Evropě, může vynést mnohaletý žalář. Mensdorff-Pouilly má velký problém.

Rouška pro hraběnku Rauch-Kallatovou

Kouzlu „hraběte Aliho“, jak se mu v Rakousku říká, jen málokdo nepodlehne. Umí nejen omámit politiky honosným životem hraběte. Před rakouskou veřejností dokáže přesvědčivě sehrát i člověka z lidu, který by se klidně živil rukama, kdyby zrovna neměl na starost obrovské panství. Na rozdíl od běžných lobbistů, kteří se rádi drží v pozadí, je Mensdorff-Pouilly neustále na očích, ochotný odpovědět reportérům i na sebevšetečnější otázku ohledně korupce, která ho obestírá.

„Nejsem žádný Einstein korupce,“ pohotově a s úsměvem reaguje. V posledních dnech mu ale přece jen trochu dochází dech. Ani ne tak kvůli obvinění z praní špinavých peněz. Kauza lobbování za gripeny ho už provází roky. Hrabě je ale nyní v centru několika dalších kauz.

Nejvíce asi Rakouskem cloumá jeho role při nákupu nemocničních roušek. Vedle milionů za zbrojní zakázky jde o pakatel, ale kauza dobře ukazuje, jak hraběcí byznys funguje. Podle rakouského časopisu Profil byl Mensdorff-Pouilly od roku 2006 na výplatní listině firmy Dräger, která vyrábí nemocniční roušky. Firma mu například za „průzkum trhu“ zaplatila královských 275 tisíc eur. Proč?

Časopis připomíná, že ženou Mensdorffa-Pouillyho je ministryně zdravotnictví z té doby Maria Rauch-Kallatová. Shodou okolností její úřad si od Drägeru během hysterie kolem ptačí chřipky objednal v té době miliony masek. Bývalá ministryně se brání: „Není tu žádná spojitost. Nebyla jsem v tomto nákupu nijak zainteresovaná. S manželem striktně oddělujeme osobní a pracovní záležitosti.“ Miliony roušek za 4,2 milionu eur nakonec byly na nic a Rakousko je poslalo raději na Ukrajinu.

Dobrá škola od Bílého sultána

Přízemní zprostředkovávání roušek ostře kontrastuje se vznešenou minulostí lobbistova rodu. Mensdorffové-Pouillyové jsou šlechtickou rodinou původem z Lotrinska, o nichž první zmínka pochází už z roku 1418. Vznešenost ale ne vždy znamenala i bohatství. Otec lobbisty Alexander byl zchudlým šlechticem, než se v roce 1952 oženil s maďarskou šlechtičnou Ilonou Erdődyovou, která přinesla do rodového majetku rozsáhlé majetky v Burgenlandsku.

Jejich syn Alfons se ale s bohatstvím plynoucím z rodového majetku a pořádáním honů nespokojil. V roce 1988 založil firmu MPA-Handels, jež se stala nejen v Rakousku synonymem lobbingu na hodně vysoké úrovni.

Je pravděpodobné, že nejlepší rady, jak se pohybovat v lobbingu, Mensdorff Pouilly získal od muže své sestřenice, britského dobrodruha Jamese Landona. Tento Brit, přezdívaný „Bílý sultán“, dokázal zprostředkovávat jak ománské obchody s ropou, tak například i prodeje gripenů.

Sir Landon je už ale pět let mrtvý a protikorupční policie v mnoha státech se ho už na mnohé detaily jeho podnikání s Mensdorffem-Pouillym zeptat nemůže. Byl to ale bezpochyby on, který hraběte počátkem devadesátých let přivedl do zbrojovky British Aerospaces (BAE), díky které později Mensdorff-Pouilly závratně zbohatl.

Nejlepší stíhačky? Jedině od BAE

V roce 1993 se hraběti narodil syn Ferdinand, po matce však příliš urozenosti nezdědil. Šlo o realitní makléřku,
která pouze prošla životem hraběte. Několik týdnů po narození syna ale poznal hrabě konečně tu pravou. Jako ministryně pro životní prostředí přijela do Burgenlandska vrcholná politička lidové strany ÖVP Rauch-Kallatová. O rok později se už z dcery vídeňského hostinského stala hraběnka Kallatová.

Tento vztah jen posílil vazby Mensdorffa-Pouillyho na ÖVP. Hony a hostiny na jeho zámku se staly povinností pro lidovecké ministry. Vicekancléř Hubert Gorbach si jednou pochvaloval: „Je to idyla! Když se vzbudím, čápi mi chodí pod okny.“ Idyla to měla být i pro stranické pokladny. Unikla například tajná nahrávka, kdy zástupce ÖVP přesvědčuje sociální demokraty, aby od BAE koupili nové vládní letadlo a vrtulníky přes Mensdorffa-Pouillyho. Dvě procenta z ceny půjdou do stranických kas.

Z nákupu nakonec nic nebylo. Přesto se hrabě BAE později vyplatil. V Rakousku je znám především kvůli nákupu eurofighterů, v Čechách a dalších zemích kvůli gripenům. Britský úřad pro vyšetřování závažných zločinů (SFO) obvinil Mensdorffa-Pouillyho, že při lobbování ve střední Evropě uplácel politiky penězi BAE přes nastrčenou panamskou firmu Valurex.

Jak osud gripenů v Česku skončil, víme. V roce 2002 si vláda koupila 24 strojů za šedesát miliard korun, nákup byl však zrušen a o rok později stačil už jen pronájem čtrnácti gripenů za dvacet miliard. Komu panamská firma v Čechách platila, se ale nejspíš už nikdy nedozvíme. Britové hraběte sice dokonce už i poslali do vazby, když se vracel ze svého skotského zámku. Nakonec se ale SFO, americké ministerstvo spravedlnosti a BAE dohodly na mimosoudním narovnání. BAE zaplatilo celkem 280 milionů liber za účetní nesrovnalosti v obchodech s Tanzanií, v USA za lži o dodávkách do Saúdské Arábie, Maďarska a Česka.


Čtěte také:

Nečas: Po skončení pronájmu gripenů bude nový tendr

Vesecká požádala Američany o spolupráci v kauze Gripen

Kauza gripeny: svět ji pohřbil, ODS ji křísí


Rakouský příběh ale pokračoval vlastní cestou. Podle dokumentů SFO firma MPA nejprve docílila toho, že byl zrušen rakouský tendr na stíhačky, ve kterém se kvalifikovaly stroje F-16 a Lokheed Martin. Následně se vláda lidovců rozhodla pro další stroje spoluvyráběné BAE eurofightery.

Mensdorff-Pouilly, který hostil na zámcích kdejakého lidoveckého politika, později před sněmovní komisí odpřisáhl: „Nebyl jsem v kontaktu s kýmkoliv, kdo by to měl na ministerstvech na starosti.“ V roce 2009 dokonce putoval do rakouské vazby. Za pět týdnů byl ale venku. Od té doby se případ táhl až do minulého týdne, kdy byl Mensdorff-Pouilly obviněn z praní špinavých peněz.

Fortitudine et caritate

„Hrabě Ali“ před sebou valí hromadu dalších problémů. Jednou se o něm v rakouských novinách mluví v souvislosti s mýtným v Maďarsku a podplácením od Siemense. Jindy jde zase o telekomunikační byznys a Motorolu. A jindy třeba zase o ropné firmy v Rumunsku.

To vše jsou ale jen drobnosti proti problémům s jeho hlavním živitelem BAE. Tomu sloužil podle motta svého rodu Fortitudine et caritate (S odvahou a láskou). Podílel se pro BAE ve střední Evropě na zakázkách snů, dostal za to také bezpochyby pohádkové odměny. Ale s tím vším bude možná nakonec spojený i mnohaletý trest.


Ze života lobbujícího aristokrata

» Alfons Eduard Alexander Antonius Maria Andreas Hubertus Christoph, hrabě z Mensdorff-Pouilly se narodil 7. září 1953 ve Vídni do staré lotrinské rodiny, která z matčiny strany získala rozsáhlý majetek v Burgenlandsku

» stal se předsedou zemědělského a lesnického svazu v Burgenlandsku, současně úspěšně podniká jako lobbista s firmou MPA

» mezi jeho nejpodezřelejší zakázky patří zprostředkování nákupu stíhaček Eurofighter v Rakousku a pronájmu gripenů v Čechách, kromě velkých projektů pro zbrojovku BAE má problémy v mnoha dalších kauzách

» byl ve vazbě v Rakousku i ve Velké Británii. Britské a americké úřady přečiny BAE vyřešily mimosoudním vyrovnáním, v Rakousku ho prokurátor obvinil z praní špinavých peněz, v Česku zastupitelství dlouho ani nedokázalo požádat Švédy o právní pomoc

» má syna Ferdinanda z předchozího svazku, žije s exministryní Marií Rauch-Kallatovou, pobývá na svých zámcích v Rakousku a Skotsku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít