Alexander Tomský: Spotřební daní k blahobytu? Těžko

03. září 2012, 10:36 - Alexander Tomský
03. září 2012, 10:36

Už více než dva roky kritizují ekonomové i komentátoři českou spotřební daň na naftu a benzin, již výrazně zvýšil takzvaný Janotův balíček z ledna 2010. Jak ceny pohonných hmot lámou další rekordy, kritika nabírá na síle. Vláda totiž zatížila obyvatelstvo zvýšenou daní, na niž vybírá ročně zhruba o sedm miliard méně, než kdyby ji nechala být. A to nepočítáme ušlý zisk pumpařů a vyšší náklady na rozvoz zboží, které se projevují v cenách a dál snižují celkovou spotřebu.

Nejde jen o klasickou ukázku fungování Lafferovy křivky, ale i o specifický problém Česka jako tranzitní země a moderní kamionové dopravy. Ta je schopna tankovat kdekoli v Evropě a využít daňové konkurence mezi státy. Současný ministr financí však odmítá přiznat chybu.

Už v dubnu se mu podařilo odvrátit ve sněmovně pokus opozice vrátit spotřební daň na původní úroveň. Oslabená koruna mezitím vyhnala cenu paliv k psychologické hranici 40 korun a ČSSD se zuřivého národa opět s radostí ujala. Před volbami potřebuje silné téma, protože její tradiční ekonomický program danit a rozdávat je v recesi nepoužitelný. Nyní má opozice klacek jako hrom.

A má i šanci. Na ministerstvech dopravy a průmyslu nemá Kalousek bůhvíjaké zastánce a slaboučká vládní koalice by mohla při novém hlasování ustoupit. Socialistům to pomůže tak jako tak, neboť mají zřejmou pravdu i všeobecnou podporu. I populista může mít někdy recht.

Z ekonomického pohledu jsou spotřební daně, mezi něž lze počítat i DPH, zrádné. Existuje sice obecná shoda, že zvyšovat tyto daně je snazší a výhodnější než u daní přímých. Ty každého naštvou hned po první výplatě, navíc zdražují práci, čímž drtí konkurenceschopnost. Jenže spotřební dani se lze legálně vyhnout – šetřením a nižší spotřebou, konzumací levnějších náhražek, přesunutím spotřeby za hranice.

Není překvapivé, že letošní zvýšení DPH především na potraviny vedlo k nulovému navýšení příjmu státní kasy. I kdyby lidé koupili stejné množství potravin jako loni, v obavách z recese by si utracenou částku kompenzovali na zbytných výdajích zatížených 20procentní sazbou.


Čtěte také:

Reálný pokles mezd zrychlil, projevil se už i u firem

Ekonomika příští rok poroste, věří Kalousek

Snížení spotřební daně na benzin? Zapomeňte, trvá na svém Kalousek


Naši sousedé, kteří k nám léta jezdili nakupovat, mají dnes sníženou sazbu DPH podstatně nižší než my – Polsko má pět procent, Rakousko sedm, Německo deset. Není divu, že na německé straně hranic se to jen hemží supermarkety s českými prodavačkami. Je to smutná situace. Vláda odmítá ekonomickou logiku. Opozice chce sice snížit spotřební daně, ale chystá zvýšení celé daňové kvóty. Jak říkal Winston Churchill: „Představa, že zdaněním dosáhneme blahobytu, patří k nejkrutějším sebeklamům, jaké kdy zatemnily lidskou mysl.“

Autor je nakladatel a politolog

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít