Alej demence

05. září 2012, 14:00 - Pavel Páral, Euro
05. září 2012, 14:00

Prahou 5, domovem redakce týdeníku Euro a dalších pražských vydavatelských domů, cloumá aféra. Aféra veskrze komunální, a přesto celoevropského významu. Jde o květináče. A ne ledajaké. Mnohatunové, několikametrové truhlíky za dvacet milionů korun zatarasí chodníky ve velké a nejfrekventovanější části Smíchova. Po osazení zelení mají snížit zatížení životního prostředí exhalacemi z dopravy.

Od samého začátku však způsobují problémy při zásobování obchodů, protože blokují chodníky a znemožňují vykládání nákladních automobilů. Problémy mají sanitky, ale jednoduché to nebudou mít v případě požáru ani hasiči. Z některých chodníků se stávají fakticky jednosměrky, protože matce s kočárkem se podaří úspěšně bez srážky minout maximálně s protijdoucím anorektickým děvčátkem.

A v čem spočívá evropský rozměr této smíchovské cementózy mozku? No přece v tom, že tato podivná akce je financovaná naprostou většinou, čili devatenácti miliony korun z evropských fondů. Když jsou halt někde nějaké miliony zadarmo, tak by v tom byl čert, aby se nenašel nějaký český koumák, který je dokáže zinkasovat, třeba i za nejneuvěřitelnější pitomost.

V případě smíchovských květináčů mají navíc evropské peníze jeden velmi nemilý důsledek. Nejde jen o to, že zde někdo udělal dobrý kšeft za evropské prachy. Především je založeno na další a možná ještě lepší prachy z kšeftů následných. O květináče se bude muset někdo starat, osazovat je, zalévat, ale také čistit kanalizaci od zeminy, která z květináčů při intenzivnějších deštích vyteče na ulici.

Někdo prostě bude mít statisíce měsíčně za nutnou údržbu a z toho se najde jistě i pár kaček na provize aktivním úředníkům na radnici. Nikoli již z peněz EU, které nás nebolí, ale z kapes daňových poplatníků, které budou chybět na daleko potřebnější a užitečnější věci. Tohle není problém jen truhlíků v Praze 5, ale velmi podstatné části investic financovaných evropskými penězi po celé republice.


Další komentáře autora

Krátkozraký kurzarbeit

Na černo? Na černo!

Vzpěračské pojistky


Až se ukáže, že betonová monstra skutečně nemohou takto blokovat frekventovanou část Prahy, stálo by za to je umístit podél části Strakonické ulice, kde nebudou nikomu překážet. Osadit je stromy a keři a dotyčný úsek pro připomenutí budoucím generacím pojmenovat Alejí česko-evropské demence.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít