Aktuální situace finančníků

15. ledna 2009, 13:47 - Roben Farzad
15. ledna 2009, 13:47

V sutinách, v nichž jsme se po roce 2008 ocitli díky pseudogéniům z Wall Streetu, ...

Celý podtitul:
V sutinách, v nichž jsme se po roce 2008 ocitli díky pseudogéniům z Wall Streetu, je jen málo místa pro vítěze

Loňský rok byl vzácným dějinným úkazem, kdy se vše, co se mohlo pokazit, skutečně pokazilo. Burzy a trh s nemovitostmi se položily. Fannie Mae, Freddie Mac a AIG se dostaly do poručenské péče státu. Federální rezervní systém musel zdvojnásobit svoji bilanci během pár týdnů.
A ještě něco. Wall Street, tak jak jsme jej znali, již téměř neexistuje.
Přesto byl propad alespoň v jednom drobném detailu prospěšný. Oddělili se totiž skutečně moudří finanční manažeři od přemrštěně placených pseudogéniů, jejichž letitý úspěch se ukázal být pouhým přeludem o trhu se stoupajícími cenami akcií. Několik málo bankéřů a profesionálů z hedgeových fondů, kteří se v období hypotečního boomu přidrželi základních principů půjčování a investování, nyní sklízí úrodu. Většina ostatních si hledá nové zaměstnání. S trochou štěstí se někteří fyzici a inženýři, kteří se v posledních letech nahrnuli do obchodní branže, vrátí zpátky do vědeckých laboratoří a budou vytvářet hodnoty.

KLIMBALI ZA VOLANTEM Kde zůstala předvídavost? Většina manažerů, kteří měli vidět blížící se zkázu, si ničeho nevšimla. Nejvíc bilo do očí chování Jamese E. Cayneho z Bear Stearns a Richarda S. Fulda Jr. z Lehman Brothers, kteří se nechali omámit odborníky na obligace a takřka na počkání poskytovali ztrátové úvěry. Ve velké míře ulpívá vina za propad na štědře placených manažerech ve středně vysokých funkcích, manažerech v oblasti rizik a obchodních ředitelích, kteří nebyli schopni zabránit katastrofě.
Dva manažeři, kteří se dokázali vyhnout prudkému propadu, by nyní měli vyhlídky bankovního sektoru zlepšit. Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase, díky federální pomoci převzal bankovní domy Bear Stearns a Washington Mutual. Nyní stojí u kormidla globální firmy s dominantním postavením. Kenneth D. Lewis z Bank of America vytáhl Merrill Lynch z pasti bankrotu. Díky tomuto kroku by se mohla Bank of America dostat mezi nejvýznamnější investiční banky.
Co můžeme říci o vedení největších světových hedgeových fondů, jež bylo pokládáno za mimořádně sofistikované? Většina z nich se zmítá ve vážných problémech. Některé z fondů zavírají krám a vyhazují stovky bývalých mistrů světa na chodník. Chicagský Hedge Fund Research hovoří o tom, že hedgeové fondy ztratily za listopad v průměru 19,4 procenta, protože jim odtekly miliardy dolarů od investorů. SAC Capital Advisors zaznamenal v listopadu ztrátu 13 procent u jejich Multi-Strategy fondu, přestože by tento fond měl vydělávat v jakýchkoli podmínkách. Dva hlavní fondy Citadel Investment Group, kterým šéfuje Kenneth C. Griffin, byly tvrdě zasaženy četnými požadavky na výběr vkladů v celkovém objemu 1,2 miliardy dolarů.
Většina hedgeových fondů účtuje klientům 50 procent z dosažených zisků a dvě procenta z kapitálu, který spravují. Nikdo z nich se nezaručil, že vrátí klientům polovinu ze vzniklé ztráty. James Simons z Rennaissance Technologies se však zřekl poplatků za správu kapitálu v rok starém futures fondu, který loni ztratil dvanáct procent. Snad tím zahájil nový trend. Do malého kroužku vítězů se vešel dlouholetý úvěrový skeptik John Paulson, jehož největší fond k 19. prosinci získal zpátky 38 procent. Pravděpodobně největším vítězem v oblasti hedgeových fondů je James Chanos, jehož Kynikos Associates (řecky cynik) si v listopadu připsal plus 50 procent. To je jistě slabá útěcha pro miliony řadových investorů, již mají své peníze uložené v cenných papírech.

Popisek, s.044
Vláda pomohla Jamiemu Dimonovi, šéfovi JPMorgan Chase, získat Bear Stearns a Washington Mutual

Praporek, s. 044
S trochou štěstí se fyzici a inženýři, kteří se v posledních letech nahrnuli do obchodní branže, vrátí zpátky do vědeckých laboratoří a budou vytvářet hodnoty

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče