Akro prohrálo spor o peníze z CS Fondů. Ústavní soud zamítl jeho stížnost - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Akro prohrálo spor o peníze z CS Fondů. Ústavní soud zamítl jeho stížnost

, čtk,
Akro prohrálo spor o peníze z CS Fondů. Ústavní soud zamítl jeho stížnost
Zdroj: Michael Tomeš

Ústavní soud zamítl stížnost investiční společnosti Akro ve sporu o 2,1 miliardy korun, které firma získala od státu jako odškodné pro podílníky vytunelovaných CS Fondů, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Akro přijalo peníze před sedmi lety, justice ale později dospěla k závěru, že nárok byl promlčený. Soudy proto nařídily Akru peníze vrátit. Po neúspěchu u Ústavního soudu se firma hodlá obrátit na Evropský soud pro lidská práva.

Ústavní stížnost podalo Akro letos v srpnu. Ústavní soud ale nyní stížnost zamítl. „Předchozí soudy se věcí pečlivě zabývaly a své závěry řádně odůvodnily,“ konstatoval podle HN senát vedený soudcem Davidem Uhlířem.

Předseda představenstva společnosti Akro Jiří Trávníček už oznámil, že firma podá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle Trávníčka postupovaly české soudy formalisticky a v rozporu s dobrými mravy rozhodly v neprospěch podílníků, i když je zřejmé, že selhal stát, píší HN.

Akro zastupuje někdejší podílníky CS Fondů. V roce 2012 vysoudilo 2,1 miliardy korun jako náhradu škody za to, že stát nedokázal zabránit jejich vytunelování. Údajné chyby státu se podle dřívějších tvrzení Akra projevily jednak v nesprávném postupu notáře, jenž připustil odvolání představenstva a dozorčí rady CS Fondů, a jednak v údajné laxnosti finančně analytického útvaru ministerstva financí. Nezabránil prý vyvedení peněz do ciziny, přestože dostal oznámení o podezřelé transakci.


Mamute, otřes se. Proč se města propadají do dluhů?

 Mamutí skokanský můstek v Harrachově


Ministerstvo peníze zaplatilo na konci roku 2012. Justice ale později dospěla k závěru, že nárok už tehdy byl promlčený, v následném sporu proto nařídila peníze vrátit jako bezdůvodné obohacení. Akro se následně dovolalo k Nejvyššímu soudu, který ale letos v červnu jeho námitky zamítl. Potvrdil, že když stát Akru peníze posílal, „plnil na promlčený dluh“. Akro proto podalo stížnost k Ústavnímu soudu, který ji zamítl.

Akro loni státu peníze vrátilo, informoval letos v létě server Novinky.cz. Předmětem sporů ale nadále zůstávají stamilionové úroky z vyplacené částky za dobu, kdy ji na účtech mělo Akro. „Do enormní výše narostly kvůli průtahům soudu, který zbytečně vedl řízení čtyři roky,“ namítá Trávníček v dnešních HN.

Kauza CS Fondů
Kauza se táhne od roku 1997. Firma Umana tehdy získala z CS Fondů majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze pak z Plzeňské banky zmizely na účtech v zámoří.

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let vězení. Policie se zabývala i rolí finančníka Pavla Tykače v transakcích kolem CS Fondů. Státní zastupitelství jeho stíhání zastavilo.

Přečtěte si také:

Soud osvobodil radní Frýdku-Místku. Obžaloba je vinila z prodeje pozemků pod cenou

Zakázané město: jizvy z okupace se dosud nezhojily

Styrenem zazděné Podkrkonoší. Kocbeře jsou kvůli laminátovně jednou z nejzamořenějších lokalit

Nekonečná bitva o CS Fondy: Akro nehodlá ministerstvu financí vracet miliardy

Švýcaři vyzvali Koláčka k nástupu do vězení. Neuposlechnu, vzkázal odsouzenec