Akční tápání

11. června 2009, 13:38 - Irena Buřívalová
11. června 2009, 13:38

Protiprávní manévry stojí Česko zbytečně stamiliony korun

V posledních měsících často skloňovaný monitorovací systém nepostradatelný pro čerpání evropských fondů je nutné vyřešit tak, aby ho konečně platil Brusel (EURO 13, 15 a 19/2009). Stále stejnou písničku zpívá v pořadí už třetí ministr pro místní rozvoj, nyní Rostislav Vondruška. Evergreen s nepopulárními dozvuky pro státní rozpočet (dosud kolem 300 milionů korun) se umístil i v programovém prohlášení úřednické vlády. Fakt, že minulé pondělí se protlačil jako mimořádný bod na program Fischerova kabinetu čerstvě pokřtěného Parlamentem, svědčí o tom, že situace je opravdu vážná.

Přítok eur může vyschnout Lidovec Cyril Svoboda se při odchodu z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) kasal, jak monitorovací systém zachránil. Odkoupení licence a dohodu o narovnání s dosavadními poskytovateli, firmami Tesco SW a S&T CZ, bratru za 120 milionů korun, označil za první etapu nápravy právní vady z roku 2001, kdy firmy získaly zakázku v rozporu se zákonem. „Právní vady systému ministr Svoboda nevyřešil,“ upravuje slova svého předchůdce Vondruška. Není tudíž přesvědčen o tom, že peníze, které Svoboda poslal oběma firmám, Brusel ještě někdy proplatí. Bývalé vedení MMR přitom ujišťovalo, že 107 milionů korun vydaných na odkoupení licence půjde z unijních peněz.
Vondruška s ministrem financí Eduardem Janotou jedou v pondělí 15. června žehlit potíže s monitorovacím systémem do Bruselu. Teď už nejde „jen“ o to, že stamiliony korun dosud utracené za celý systém uhradí Česká republika nenávratně ze svého a unijní pokladníci jí je už neproplatí. Vážně hrozí, že Evropská komise nepustí do Česka další eura, a stát navíc bude muset vracet již poskytnuté zálohy na evropské dotace. Při stavu veřejných financí by to pro národní rozpočet byla drtivá rána. Strážce české pokladny proto bude v Bruselu obhajovat i neobhajitelné. Ač vyzbrojeni Akčním plánem schváleným vládou nebudou ministři snadno vysvětlovat, proč MMR stále odkládá regulérní otevřenou soutěž na monitorovací systém, která jako jediná může jednou provždy odstranit letité právní vady, a tím otevřít kohoutek k přítoku eur na financování systému.

Na bruselský kobereček „Centrální část systému je funkční a nejsem si jistý, jestli musíme vyhlašovat výběrové řízení,“ řekl minulý týden pro týdeník EURO Vondruška. „Jediné, co musíme zajistit, je fungování systému po 31. srpnu, dokdy je s dosavadními provozovateli podepsána smlouva,“ dodal. Vše spěje k tomu, že MMR využije časově pružné smlouvy uzavřené za ministra Svobody, která umožňuje protahovat spolupráci s Tesco SW a S&T CZ až do roku 2013. „Že to budeme muset prodloužit, je pravděpodobnost blížící se jistotě,“ nepochybuje Vondruška argumentující tím, že není možné ohrozit čerpání fondů. „Napravit právní vadu z doby před osmi lety bude velmi těžké,“ pochopil ministr. Nicméně na zadání velké soutěže se prý pracuje. „Přizvali jsme právníky a experty na informační technologie. Je to téma, které hýbe úřadem,“ tvrdí Vondruška. Potvrzuje, že ze hry stále nevypadla varianta připojit se k některému z resortů čerpajícímu evropské fondy, který si při zavádění systému vedl zdatněji. A velmi pravděpodobně využívá služeb společnosti SAP. Může s tím souviset i krok této firmy, kdy stáhla stížnost u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na utajené přidělení zakázky výše uvedeným firmám. „Správní řízení bylo proto 5. června zastaveno. Stále však probíhají ještě dvě řízení, kde je zadavatelem Centrum pro regionální rozvoj,“ sdělil Filip Vrána z ÚOHS.
Akční plán se i po jeho odsouhlasení vládou snažilo MMR udržet pod pokličkou, než ho představí v Bruselu. Materiál, který má týdeník EURO k dispozici, dává na vybranou: další provoz centrálního systému zajistit utajeným přidělením zakázky v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, zato s jistotou, že EU náklady na systém nikdy neproplatí. Nebo v řádné soutěži pořídit nový systém, popřípadě doplnit současný, ale i tady Akční plán upozorňuje na řadu rizik. A teď, Brusele, raď.

BOX: Turista v čele ministerstva Na novém ministrovi pro místní rozvoj Rostislavu Vondruškovi je znát, že s politikou zatím nemá moc zkušeností. Asi málokterý politik by otevřeně přiznal, že stoprocentně nezná agendu ministerstva, do jehož čela byl jmenován (ministerstvo pro místní rozvoj – MMR). Když hovoří o velkém sporu majitelů domů s českým státem u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který může státní kasu stát potenciálně 50 miliard korun, říká, že to je věc, která se státu netýká. Za to by ho asi zástupci majitelů nepochválili.
Je patrné, že nejvíce si ministr, který začínal jako číšník, hoví v tématech týkajících se turistického ruchu. Ostatně když mluví o agentuře CzechTourism, do které se plánuje po svém ministrování vrátit, říká stále „my“, jako by post ředitele nikdy neopustil. CzechTourism nedávno dostal pokutu 90 tisíc korun od antimonopolního úřadu za chybný tendr a podezření, že mohl být ušit na míru jedné firmě. Toho se měla státní agentura dopustit v zakázce na uspořádání a propagaci Českých dnů v Číně. Vondruška však toto popírá a uzavírá slovy „my se odvoláme“. Turistický ruch byl logicky i Vondruškovou velkou prioritou, když nastupoval na MMR. S ním si však nevystačí, zvláště poté, co Jiří Paroubek, jeho přítel, přišel se seznamem 27 priorit pro ministry letní vlády. Vondruška tehdy musel souhlasil, že se bude věnovat zejména zlepšení čerpání peněz z evropských fondů. Věří si, že jeho zkušenosti z CzechTourismu mu pomohou i v tomto tématu. Chce zkrátit lhůty schvalování projektů a zavést systém předfinancování, aby se žadatelé nedostávali do situace, kdy potřebují cizí zdroje na financování své části a nemohou je dostat od bank. Sám však tuší, že jako letní ministr nemá šanci nic dotáhnout do konce. Částečně z toho důvodu, že na rozdíl od svého kolegy na ministerstvu financí Eduarda Janoty s fungováním ministerstva nemá žádné zkušenosti.
Asi není velkým překvapením, že se nechystá k velkým skutkům, co se týče vleklého sporu českého státu s majiteli domů u štrasburského soudu. Neví ani, že soud se v květnu obrátil na stát se žádostí o informace. „To je věc, která je mimo stát,“ uzavírá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Microsoft popsal, jak funguje proces řízené distribuce Windows 10 Fall Creators Update
O2 kvůli konci roamingu v EU nevykrvácelo. Naopak zvyšuje zisk
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít