Akciové burzy: novoroční optimizmus slábne, ale trvá

16. února 2004, 00:00 - PAVEL SUDEK, Atlantik finanční trhy
16. února 2004, 00:00

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ.

Pražská burza naopak začala rok skvěle

POČÁTEK ÚNORA NEZASTIHL SVĚTOVÉ TRHY ZROVNA V NEJLEPŠÍ KONDICI. JISTÉ OCHABNUTÍ ZÁJMU O NÁKUP, KTERÉ BYLO PATRNÉ UŽ NA KONCI LEDNA, TRVÁ. JEDNÍM Z JEHO HLAVNÍCH DŮVODŮ BYLO ZKLAMÁNÍ Z VÝSLEDKŮ ČI VÝHLEDŮ DO DALŠÍCH OBDOBÍ NĚKTERÝCH KLÍČOVÝCH FIREM JAKO NAPŘ. INTEL CORP., CISCO SYSTEMS.

Celkově ale zůstala očekávání poměrně pozitivní, a to hlavně díky tomu, že hospodářské výsledky více než 2/3 společností překonaly očekávání trhu. A svůj vliv na náladu institucionálních i soukromých investorů mají nepochybně také makroekonomická data včetně prognóz jejich vývoje v tomto roce. Všeobecně se očekává, že vyspělé tržní ekonomiky se po období hospodářské stagnace dostávají do lepší situace a dynamičtějšího růstu. Optimistické předpovědi mají pochopitelně na burzách cenných papírů poměrně velký ohlas. Na evropské akciové trhy vytváří velký tlak především silné euro, které se proti americkému dolaru stále drží v rekordních výškách kolem kurzu 1,27 USD/EUR. Podle všeho se ani tady oslabování americké měny nezastaví - stále více analytiků se přiklání k názoru, že v první polovině roku dojde k prolomení hranice 1,30 USD/EUR (ve druhé polovině roku se počítá se zastavením posilování eura a s jeho návratem do pásma 1,15-1,20 USD). Vysoký kurz eura ovšem výrazně zdražuje export nominovaný v dolarech, tedy zvláště vývoz společností obchodujících s USA. Počítá se proto, že dopady tohoto efektu se na hospodářských výsledcích řady firem projeví už v nejbližším období a kurz jejich akcií na to reaguje. Pražská burza, podobně jako i další středoevropské trhy akcií, prožívá - po relativně dlouhém období půstu - velmi úspěšný začátek roku. Jistá euforie investorů před vstupem České republiky do EU, ale také velký posun ve výsledcích společností v posledním roce jsou hlavními důvody impozantního růstu. Všeobecně se počítá s nákupním zájmem investičních fondů zaměřených na nové členské země Unie. Důležitými momenty pro investování v České republice jsou buď již probíhající (Unipetrol), nebo připravované privatizace (Český Telecom, ČEZ). Index PX-50 vzrostl v úvodu roku o 11 %, když nejvíce se na tom podílely akcie Komerční banky, jejichž kurz se zhodnotil o téměř 18 %. Akcie KB tak dohání nepříliš úspěšný minulý rok, kdy zaostala za výkonem celého trhu, navíc těží z investorské atraktivity, kterou dnes má celý finanční sektor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít