Akcie v USA letos rostly, ale o Vánocích jsou na tom stejně jako před rokem

27. prosince 2011, 00:10 - MediaFax
27. prosince 2011, 00:10

Americké akcie začátkem roku 2011 posilovaly. Postupem času je ale začala ovlivňovat nálada podobná trhům evropským a o Vánocích indexy dosahovaly hodnot podobných těm ze stejného období roku 2010.

 

Foto: Profimedia

Ke konci prosince roku 2010 byl index Dow Jones na úrovni 11 569,71 bodu, širší index Standard & Poor's 500 byl na hodnotě 1257,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq byl na úrovni 2662,98 bodu. Letošní hodnoty se od těch loňských i přes krkolomný vývoj ekonomiky nakonec příliš neliší.

„Vývoj na americké burze se v roce 2011 příliš nelišil od vývoje na evropských akciových trzích. Index Dow Jones Industrial Avarage (DJIA - pozn. red.) v prvních měsících roku 2011 rostl, když se z hodnot okolo 11 600 bodů dostal v polovině února až na 12 391 bodu. Až do japonského zemětřesení pak akciový index DJIA z většího nadhledu pouze stagnoval,“ uvedl pro agenturu Mediafax analytik finančních trhů společnosti Next Finance Martin Prokop.

Japonské zemětřesení v březnu 2011 znamenalo pro světové burzy veliké ztráty. Index DJIA se propadl během několika dní až na hodnotu 11 555, které dosáhl 16. března. 

„Dow Jones Industrial Avarage se vydal opět směrem vzhůru a už v dubnu byla překonána únorová maxima. Kvantitativní uvolňování měnové politiky americké centrální banky Fed stále běželo, když Fed do ekonomiky lifroval nové a nové dolary,“ řekl dále Prokop.

Nárůst likvidity pak má za následek růst cen aktiv, což se i v tomto případě potvrdilo. DJIA se 2. května dostal až na svá roční maxima na úroveň 12 876 bodů. Poté se ale trend začínal pomalu otáčet. 22. července index DJIA uzavřel na hodnotě 12 724 bodů. Už 8. srpna poprvé index Dow Jones Industrial Avarage prorazil bariéru 11 tisíc bodů. O den později index DJIA spadl na svou nejnižší hodnotu roku 2011 (10 604 bodů). Během pár dnů tak index odepsal až 16,6 procenta.

Po krátkodobé stagnaci okolo hranice 11 tisíc bodů přišel opět růst. V polovině prosince se index Dow Jones Industrial Avarage obchoduje na úrovních okolo 11 900 bodů. „To je zhruba 5,6 procenta pod hodnotou indexu z 22. července. Americkému indexu se tak podařilo své ztráty smazat mnohem více, než se to podařilo akciovým indexům v Evropě. USA nejsou tolik postiženy dluhovou krizí. Navíc vykazují i lepší fundamenty, které také podporují růst amerických akciových indexů,“ dodal Prokop.

Další dva klíčové indexy americké burzy - širší index Standard & Poor's 500 a index technologického trhu Nasdaq - oproti konci roku 2010 neměly ale v polovině prosince 2011 příliš lichotivou bilanci. Index S&P byl totiž v tu dobu zhruba na úrovni kolem 1215 bodů a index Nasdaq se pohyboval okolo 2560 bodů. Oba si tedy oproti konci prosince roku 2010 o něco pohoršily.

Pokud jde o týdenní procentuální zisky, v týdnu od 28. listopadu do 2. prosince zaznamenaly americké akcie vůbec nejlepší týden od března roku 2009. V tomto týdnu si totiž průmyslový index Dow Jones připsal sedm procent, S&P vzrostl o 7,4 procenta a Nasdaq o 7,6 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít