Akcie - pro dlouhodobé investory

02. ledna 2009, 18:59 - Karel Zaoral
02. ledna 2009, 18:59

Letos pravděpodobně přijde další propad

Akcie ČEZ jsou dnes k mání o čtyřicet procent levněji než před rokem. Stejně jako většina ostatních titulů, a to nejen na české burze. Znamená to, že je vhodný čas nakupovat?
Pro opravdu dlouhodobý horizont asi ano. Je pravděpodobné, že v letošním roce nastartuje růst, který se však projeví jen jako větší korekce předchozích propadů a povede k dalšímu výraznému poklesu. Někteří analytici se domnívají, že akcie se podívají na ještě hlubší dno, než jakého dosáhly během současné krize. Přesto do konce roku většina odborníků předpokládá změnu trendu a nejpozději v roce 2010 opětovný vzestup. Ten ale přijde na různá místa v různý čas. O prvenství v resuscitaci z krize budou mezi sebou soupeřit USA, Čína a - pro většinu domácích analytiků možná překvapivě - i východní Evropa. „Podpůrné balíčky čínské vlády dosáhly hodnoty téměř šesti set miliard dolarů. Většina peněz směřovala do budování letišť, vysokorychlostních železnic, elektráren a cementáren. Propad šanghajské burzy dosáhl šedesáti procent, což je opravdu hodně. Tyhle peníze do infrastruktury by ale měly zafungovat, stejně jako vliv olympiády. Čína opět brzy poroste,“ říká Jing Ulrych, analytik JPMorgan. Jako mimořádnou příležitost hodnotí společnost Pictet Asset Management investice do České republiky a Turecka. „Obě země mají velký potenciál pro rychlé vybřednutí z krize, šance dobře investovat je tam taková, jaká se objeví jednou za deset let,“ říká manažerka společnosti Agne Zitkuteová. Za atraktivní začíná být považováno i Rusko. „Ceny akcií tu odpovídají trojnásobku ročního zisku, co víc může investor chtít?“ pokládá řečnickou otázku hlavní stratég Merrill Lynch pro rozvíjející se trhy Michael Hartnett.
Podobné rady lze dnes slyšet všude. Pro české investory ale možná bude lepší zůstat v domácích vodách. Pražská burza ze svého maxima ztratila téměř pětapadesát procent na indexu PX a po oživení je zřejmě opět získá. Není důvod, proč by tomu tak nemělo být, i přes možnou výraznou korekci po nastartování růstu. Pro investici do českých akcií navíc hovoří i jeden zásadní argument, a to je měnová bezpečnost. Předloňský zpevňující sprint koruny na půl roku drsně shodil o třicet procent veškeré zahraniční investice v dolarech a o dvacet procent v eurech, a to o krizi zatím tušil jen málokdo. Jak se bude naše měna chovat po nastartování růstu kapitálových trhů, je těžké odhadnout. Přesto převažují růstové argumenty. Nejzávažnější z nich je ten, že za vhodnou investiční destinaci Česko považují zahraniční analytici významných institucí. Jejich názor je slyšet. A zahraniční investice byly jedním z velkých tahounů koruny směrem nahoru, stejně jako kamenem na krku, když poté zemi opouštěly. Česko stále směřuje k euru, profituje z evropských peněz, a to bude výrazným faktorem zpevňování měny. Zrovna tak jako přebytek obchodní bilance, jakmile se exportéři vzpamatují z krize.

Zisk přinesla pouze Zentiva Vývoj akcií v systému SPAD pražské burzy od počátku roku
(změna v procentech)

 • AAA Auto -80,2
 • CME -79,6
 • ČEZ -40,6
 • ECM -79,1
 • Erste -72,3
 • Komerční banka -33,1
 • NWR -83,4
 • Orco -91,9
 • Pegas Nonwovens -69,2
 • Philip Morris CR -18,5
 • Telefónica O2 CR -19,1
 • Unipetrol -63,5
 • VIG -58,9
 • Zentiva +10,8

Pramen: Atlantik, BCPP

AAA Auto: Kurz akcie by už mohl být relativně stabilizovaný po prudkém propadu v roce 2008. CME: Reklamní výdaje jsou silně citlivé na fázi ekonomického cyklu. Z dlouhodobého hlediska by však tento titul měl ztělesňovat výrazný potenciál. ČEZ: Společnost vykáže i tento rok rekordní výsledky, neboť průměrná prodejní cena elektřiny vzroste o 24 procent. Rekordní výsledky znamenají zvýšení dividendy. Cenu titulu podpoří plánovaný odkup vlastních akcií.
ECM: Během roku může dojít ke stažení společnosti z parketu pražské burzy, firma to zatím popírá. Erste Bank: Finanční sektor bude nadále pod silným tlakem v souvislosti se zpomalující ekonomikou. Kolísavost titulu může omezit nastartování růstového trendu zisku po stagnaci v roce 2008. Akcie ovlivní i kondice regionu, v němž banka působí.
Komerční banka: Nedávný propad ceny akcií byl pravděpodobně tažen pouze negativním sentimentem vůči finančnímu sektoru a nemá v hospodaření banky fundamentální obraz. KB by měla i v letošním roce vykázat nárůst čistého zisku. Banka pravděpodobně využije situace na trhu k posílení své pozice. Důležitá bude výše dividendy za rok 2008, kde například Milan Vaníček z Atlantiku FT očekává zhruba 190 korun na akcii.
NWR: Pokud se firmě podaří udržet ceny uhlí na úrovni loňského roku, nebo dokonce zvýšit, titul na to bude pozitivně reagovat. Důležitým faktorem bude hlasování o akvizici čtvrtinového podílu v ukrajinské společnosti Ferrexpo, což může omezit výplatu dividendy. Právě díky možnosti výplaty slušné dividendy se titul při současných cenách stává zajímavou dividendovou investicí.
Orco: Negativní náhled na realitní sektor by měl pokračovat, což bude vytvářet další tlak na cenu akcie Pegas Nonwovens: Výrobky společnosti nepodléhají tak silně ekonomickému cyklu, proto se nedá čekat výraznější oslabení poptávky. Pokles ve stavebnictví bude tlačit Pegas i jejich konkurenty vyrábět a prodávat netkané textilie více v hygienickém segmentu, což se může negativně projevit na nadbytku produkce v sektoru a tím i na ziskovosti.
Phillip Morris: Hlavním faktorem vývoje budou dividendy za rok 2008, u níž se očekává výrazný pokles na úroveň pod 600 korun na akcii, což by aktuálně znamenalo nižší než desetiprocentní hrubý dividendový výnos.
Telefónica O2: Defenzivní titul díky silné tvorbě volných finančních prostředků. Z pohledu hospodaření je sektor spíše méně podléhající hospodářskému cyklu. Hrubý dividendový výnos kolem 11 procent může Telefónicu stavět do role alternativy dluhopisů.
Unipetrol: Nemá prakticky žádný dluh. Je také možné, že hlavní akcionář PKN Orlen přikročí k výplatě dividend, protože bude potřebovat hotovost pro vlastní potřebu. Z toho by mohli profitovat minoritní akcionáři. Zpětný odkup není pravděpodobný.
VIG: Pojišťovací sektor zůstane i v příštím roce pod výrazným tlakem. Hlavním úkolem společnosti v následujícím roce bude efektivně začlenit nové akvizice do obchodního modelu skupiny. Předepsané pojistné by mělo vykázat další výrazný nárůst, hlavní vliv na hospodářský výsledek však bude mít další vývoj situace na finančních trzích.
Zentiva: Vzhledem k současné situaci, kdy Sanofi-Aventis nabízí odkup za 1150 korun, lze tuto nabídku považovat za silně stabilizující faktor.

Pramen: Atlantik FT, BCPP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít