Akcie padají, nálada je mrazivá

28. ledna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
28. ledna 2008, 00:00

Od začátku roku zaznamenal český akciový trh strmý pád. Klesají ceny všech blue chips titulů, ačkoliv leden pravidelně bývá obdobím nákupů a růstu cen. Důvodem je očekávání útlumu světové ekonomiky.

Kapitálový trh Od začátku roku zaznamenal český akciový trh strmý pád. Klesají ceny všech blue chips titulů, ačkoliv leden pravidelně bývá obdobím nákupů a růstu cen. Důvodem je očekávání útlumu světové ekonomiky.

Svoji daň si americká krize hypoték vybírá i v Česku. Před měsícem dosahovala cena akcií realitní firmy Orco Property Group zhruba 2180 korun, v polovině minulého týdne klesly téměř až k hranici 1500 korun. Cena developerské ECM padla během měsíce z 1190 na 790 korun. Na trhu není výjimkou denní pokles ceny akcií o pět, sedm i více procent. Od počátku roku spadl americký index Dow Jones, měřící vývoj tamního akciového trhu, o 9,7 procenta, evropský index DJ Euro Stoxx klesl o 17 procent, japonský Nikkei o 16 procent.

Proč takový nečekaný a hluboký pokles? Makléři a analytici se obávají toho, že americká krize hypoték stlačí spotřebu dolů a zbrzdí či zastaví ekonomický růst. Obávají se toho, že tento trend se přelije i do Evropy a zasáhne postupně celý svět.

Americký Fed minulý týden poprvé od roku 2001 snížil mimo pravidelné jednání základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na 3,5 procenta. „Fed se rozhodl uklidnit trhy a podpořit růst hrubého domácího produktu. Čeká se další snížení sazeb o půl procentního bodu ještě do konce ledna,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Evropská centrální banka zatím tak razantní kroky nečiní a záměr snižovat sazby nesignalizuje. Česká národní banka svoje sazby naopak mírně zvedá v zájmu zkrocení inflace.

Analytici Raiffeisenbank očekávají, že v první půlce roku klesne růst americké ekonomiky až na nulu či dokonce do mírného záporu. Pak by mělo přijít probuzení.

Co bude s českým akciovým trhem? „První čtvrtletí bude pro akcie zřejmě špatné. Na druhou stranu, jelikož nečekáme recesi, naskytne se možnost k výhodným nákupům. K panice není důvod,“ tvrdí Michl.

Analytici tvrdí, že finanční zdraví firem obchodovaných na burze je poměrně dobré a nynější úroveň cen je u řady z nich již pod férovou cenou. Vytvářejí se příležitosti k dobrým nákupům. V polovině minulého týdne například na RM-Systému investoři realizovali nejvyšší denní objem obchodů v jeho patnáctileté historii. Nejvíce se obchodovalo s akciemi ČEZ, Telefonica a Unipetrol. Investoři vyprodávali, ale i nakupovali. „Stávající propad cen akcií ukazuje potřebu rozložení investice do většího počtu akcií. Proto již v průběhu února vstoupí na RM-Systém pětice významných světových akcií z oborů, které doposud nemají na českém kapitálovém trhu zastoupení,“ říká Jiří Vodička, člen představenstva RM-Systému.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít