Akce Gripen - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Akce Gripen

, Tomáš Hořejší,
Akce Gripen
Zdroj: Euro.cz

Může se stát, že jediný, kdo na celý skandál doplatí, bude nešťastník Kavan

Britský Úřad pro odhalování závažné hospodářské kriminality neboli Serious Fraud Office (SFO) vyšetřuje zvláštní praktiky zbrojovky BAE Systems při získávání zakázek v cizině už čtyři roky. Přišlo se na to (tvrdí to alespoň britští novináři), že BAE vymyslela a uvedla do praxe rozsáhlý konspirační systém na získávání zahraničních zakázek. Byl založen na systematickém uplácení s využitím sítě najatých vlivných místních agentů, firem registrovaných v nejrůznějších daňových rájích a převodech „provizí“ přes jejich účty vedené u diskrétních švýcarských bank. Velmi pravděpodobně se to dělo se souhlasem vlivných britských politiků i úředníků a s podporou sekce ministerstva obrany, jež má na starost zbrojní vývoz.
V posledních měsících to vypadalo, že vyšetřovatelé ze SFO už opravdu začínají mít hmatatelné výsledky. Zatím o nich sice veřejnost oficiálně neinformovali, do britských deníků nicméně unikla celá řada znepokojivých informací. O tajných kontech, tajných agentech, provizích a domovních prohlídkách… Zřejmě nešlo o úniky náhodné, ale záměrné.
Hovořily zejména o saúdskoarabské kauze vedené pod označením al-Yamanah. Podle britského tisku šlo o klasický případ – najatí agenti BAE vyplatili vybraným členům saúdské královské rodiny desítky milionů liber a poskytli jim nejrůznější dárečky a pozornosti. Kontrakt na dvaasedmdesát stíhaček Tornado a třicet cvičných letounů Hawk pak zajistil BAE Systems práci na minimálně dvacet let.
Loni přišla z Rijádu další objednávka, na dvaasedmdesát stíhacích letounů Typhoon. Potíž byla v tom, že smlouva se Saúdskou Arábií ještě nebyla podepsána. Právě v té době začali být vyšetřovatelé z SFO příliš dotěrní (alespoň z pohledu Saúdské Arábie) a vypadalo to, že se skutečně dopátrali, kdo a koho uplácel. A že jsou schopni to dokázat. V tom momentu Saúdové prohlásili, že si letadla raději pořídí ve Francii. A skutečně odletěli jednat do Paříže.
Těsně před Vánoci 2006 hlavní britský státní zástupce lord Goldsmith vyšetřování SFO týkající se kontraktu al-Yamanah zastavil. Prý je to ve „veřejném zájmu“. Předtím ho o to požádal Blairův kabinet. A sám ministerský předseda Tony Blair veřejně prohlásil, že „vyšetřování vážně ohrožuje britské národní a bezpečnostní zájmy“. Rozkolísané akcie zbrojovky začaly opět stoupat.
Tým SFO však nerezignoval, naplno se pustil do vyšetřování jiných kauz BAE. Rumunsko, Tanzánie, Jihoafrická republika, Česko…
Nedávno se ve švédské televizi objevila reportáž o gripenech, české stopě, tajných agentech a úplatcích. Zdá se, že jde o klasický únik informací, zatím bez důkazů. O atrakci se postaral bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, který nerozpoznal novináře převlečené za agenty BAE a rozpovídal se na skrytou kameru. Exministři Egon Lánský a Miroslav Grégr byli prozíravější, nenaletěli. Kavan v reportáži hodně mluvil, ale nic neřekl. K ničemu se nepřiznal, důkazy nepředložil. Jeho rodná ČSSD ho totálně odepsala. Při vší úctě, bývalý předseda Valného shromáždění OSN byl v politice odepsaný už dávno… Asi proto si loni udělal „živnostňák“ na poradenství.
Britští vyšetřovatelé teď čekají, co se bude dít, zda někdo z podezřelých udělá chybu. Třeba jestli si nepřesune peníze z konta na konto, nezavolá svému komplicovi nebo se nepokusí o útěk…
Jenže politici nečekají, alespoň ti britští – kteří jsou pod silným vlivem mocné BAE – rozhodně ne. Deník The Guardian informoval minulý týden o tom, že britští ministři začali připravovat plán na „reorganizaci“ Serious Fraud Office. Ve skutečnosti ale půjde spíše o rozmetání úřadu, o jeho cílenou likvidaci. Část SFO by měla přejít pod větší Agenturu pro odhalování závažného a organizovaného zločinu SOCA. Zbývající vyšetřovatelé a právníci by odešli na státní zastupitelství. To se děje v kolébce demokracie? Co se asi tak stane s vyšetřováním české kauzy Gripen?
Tuzemský ministr vnitra Ivan Langer už prohlásil, že věří, že „aféra Gripen“ bude vyšetřena. V to zřejmě věří všichni, kromě těch, kteří byli a jsou do aféry se stíhačkami zapleteni. Jenom víra ale pravděpodobně nebude stačit.
Uvidí se, zda budou následovat zatčení, výslechy a domovní prohlídky. Nebo jestli je česká policie opravdu natolik zmanipulovaná a zkorumpovatelná, jak tvrdila reportáž ve švédské televizi. A nestane se tudíž vůbec nic a případ bude za pár měsíců ve vší tichosti odložen. Jediný, kdo na aféru doplatí, bude Jan Kavan, který přišel o místo zahraničně-politického poradce předsedy sněmovny.
Korupce se dokazuje velmi obtížně. Natož zpětně s odstupem pěti, deseti let. Britové to ale částečně dokázali, alespoň část peněz, které byly podle všeho určeny na úplatky, vypátrat dokázali. Copak celou tu dobu dělala česká vojenská kontrarozvědka, které se v revíru více než deset let pohybovala pražská pobočka BAE Systems?

Ohodnoťte tento článek
Diskuze