Akademická bramboračka

16. ledna 2009, 15:36 - Ingeborg Radok Žádná Euronews, a.s.
16. ledna 2009, 15:36

Část pedagogů HAMU zvažuje i odtržení od Akademie múzických umění

Bizarní kafkovská hra je rozehrána na Akademii múzických umění (AMU). Sice již 28. listopadu 2007 byl rektorem zvolen profesor Jiří Hlaváč (poměrem hlasů 8 : 7), avšak volba byla – dosti problematicky – napadena. Po „zneplatnění“ mandátu jednoho volitele se loni 8. října konala volba druhá, z níž jako rektor vzešel docent Ivo Mathé. A nyní jde představení do finálního dějství. Není nudné! Proti předkládací zprávě ministerstva školství (MŠMT) o jmenování rektora, která je předložena vládě a prezidentu Václavu Klausovi, protestují pedagogové hudební fakulty – včetně děkana HAMU Petera Toperczera i tří proděkanů – kteří podávají trestní oznámení na neznámého pachatele. „V návaznosti na obsah zprávy předložené ministrem vládě 12. ledna 2009, Vám sdělujeme, že zpráva je konstrukcí plnou smyšleností, zjevných nepravd, sporných tvrzení i účelových manipulací,“ píše se v listě, který má týdeník EURO k dispozici; minulé úterý byl podán na Úřad vlády ČR i do prezidentské kanceláře. A v kuloárech AMU už dokonce zaznívají hlasy o osamostatnění hudební fakulty, pokud nedojde k nápravě a dodržování předpisů.

První dějství v roztěkané režii

Proč to napětí? Koncem roku 2007 zvolil Akademický senát (AS) rektorem Hlaváče, jenž měl nahradit končícího rektora Mathého, dřívějšího šéfa České televize. Prvního kandidáta navrhovala HAMU, druhého FAMU s DAMU. Mathé těsně prohrál. Protokol byl uzavřen a předseda velkého AS AMU docent Jan Dvořák (před rokem 1989 šéfredaktor časopisu Scéna) odeslal na MŠMT návrh na jmenování. Dva týdny se nic nedělo. Poté si „kdosi“ všiml, že dva malé senáty (FAMU a DAMU) mohou zbavit mandátu zástupce v senátu velkém. Tím, kdo mohl být takto zneplatněn, se stal odborný asistent Katedry tělesné výchovy Petr Pachl. A důvod? Patří prý k celouniverzitní katedře, a tudíž není členem akademické obce. To, že už volil dva minulé rektory, nevadilo (na legitimitu předchozích voleb pak bylo dohlédnuto v květnu 2008, kdy AS „konvalidoval“ usnesení i s účastí Pachla z let 1999 až 2007). Během prosince pak předseda Dvořák zaslal dvakrát dopis na MŠMT s žádostí o pozastavení jmenování rektora. Argumentoval přitom v rozporu se zákonem a volebním řádem. O svých aktivitách neinformoval kolegy a opíral se o usnesení neusnášeníschopného senátu. Na základě Dvořákovy snahy MŠMT pozastavilo rektorovo jmenování do té doby, dokud se samospráva nedohodne. To, že si byli akademici vědomi spornosti svého počínání v AS, svědčí i dotazy u právníka Univerzity Karlovy – experta na její senát. „Byl jsem požádán o konzultaci abstraktně formulované otázky,“ sdělil týdeníku EURO, ale více uvádět nechtěl. Ostatně: řadu pochybení AS a potvrzení Pachlova mandátu lze nalézt v analýze Ústavu státu a práva AV ČR, která byla ke kauze vypracována loni v červenci pro prorektora AMU Miloslava Klímu.

Jak lze zneplatnit volbu?

Další snaha o „validní“ zneplatnění se odehrála v lednu 2008, což se týkalo mandátu Daniela Strejce. Student FAMU, kooptovaný těsně před volbami, oznámil, že jeho mandát je omylem. Oznámení přišlo šest týdnů po volbách. V následujících dnech proto vyzvalo vedení HAMU senát i jeho předsedu, aby po sérii pochybení ukončil činnost.
Sám Pachl, který na škole působí od roku 1966 a nechtě spadl do „kafkovského“ příběhu, požádal o stanovisko MŠMT. Odpověď mu přišla 25. února s konstatováním, že jeho mandát zpochybněn nebyl, ale že spor vyřeší zasedání senátu, které je svoláno na 19. února (sic!). Senát opět potvrdil neplatnost mandátu. Na toto zasedání již byl přizván Přemysl Rut (Ve zprávě pro vládu je mylně uvedeno, že řízení Hlaváče bylo pozastaveno kvůli neplatnému hlasu Strejce, i když tomu bylo z důvodu údajné neplatnosti Pachlova hlasu, a rovněž se zmiňuje o vzniku Rutova mandátu až po obeslání „emailovým dopisem“ k říjnu 2008). Další možností, jak Pachla zbavit mandátu, souviselo se ztrátou senátorství v případě absencí na jednání AS. „Jak jsem tam mohl přijít, když už mě ani nezvali,“ říká muž, jemuž prý mandát ani nikdy nevznikl. Přesto léta hlasoval.
Na zasedání 7. května bylo deseti hlasy odhlasováno anulování voleb – stalo se tak téměř po půl roce! Druhá volba se uskutečnila 8. října 2008; senátoři za HAMU se už jí nezúčastnili. Mathé dostal všech deset hlasů. „Samozřejmě není příjemné, že mě nevolilo patnáct lidí a všechny součásti AMU,“ řekl týdeníku EURO Mathé. Dle něj bylo právně vše v pořádku a upozornil na analogii s volbou v roce 1999, kdy mělo dojít k obdobným komplikacím. Proč už Hlaváč nekandidoval? „Pro mne to bylo věcí cti. A je neomluvitelné, že v senátu mohl působit kdokoli s neplatným mandátem. Kde byla zodpovědnost předsedy AS, který se zaručil, že volební náležitosti byly překontrolovány,“ řekl týdeníku EURO Hlaváč. A doplnil: „Jedno volební kolo jsem vítězně absolvoval, na další už nereagoval. Řekněte vítězi olympijského závodu, že registrační průkaz jednoho pořadatele byl neplatný, a proto se musí běžet znovu.“
Vedení školy pochybení nevidí. Podobně ani předseda senátu, který má jen deset členů; podle zákona jich musí mít jedenáct. A MŠMT si za předkládací zprávou stojí, sdělila mluvčí Kateřina Böhmová. Konečné slovo tak bude mít prezidentská kancelář, tedy úřad, jemuž Mathé řediteloval v Havlově éře. Hlaváč uzavírá: „Ctím zásadu: sláva vítězům, čest poraženým. Tady došlo k pošlapání obojího. A tím, kdo utrpěl největší újmu, je samotná škola. Důvěra v korektnost jednání a rovnoprávnost tří fakult vzala za své. A to nemluvím o řadě osobních zklamání. Myslím, že naši předchůdci v uměleckém nebi jen nevěřícně kroutí hlavou, co se to tady dole děje.“

*
BOX:
Tragédie či fraška?**
Sled událostí v rektorské volbě pražské AMU
28. 11. 2007 – Akademický senát zvolil rektorem AMU profesora Hlaváče (8 : 7)
12. 12. 2007 – Předseda AS Jan Dvořák poslal na MŠMT žádost o pozastavení návrhu rektora
od ledna 2008 – Zpochybněný senátor Petr Pachl nahrazen hlasujícím Přemyslem Rutem
7. 5. 2008 – Odhlasováno anulování voleb rektora Hlaváče
27. 5. 2008 – AS si konvalidoval hlasování „neplatného“ Pachla zpětně v letech 1999 až 2007
9. 7. 2008 – Analýza Ústavu státu a práva AV ČR poukazující na chyby a nedodržení řádů AS AMU
8. 10. 2008 – Druhá volba rektora, v níž vítězí docent Mathé (10 : 0), HAMU to bojkotuje
12. 1. 2009 – Předkládací zpráva MŠMT navrhující rektora, jež obsahuje doložitelné nepravdy
13. 1. 2009 – Dopis premiérovi a prezidentovi podepsaný dvanácti předními pedagogy HAMU
Pramen: Týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít