Air Bank končí s výběry u Sazky. Nebyl o ně zájem, tvrdí - Euro.cz

Přihlášení

Air Bank končí s výběry u Sazky. Nebyl o ně zájem, tvrdí

,
Air Bank končí s výběry u Sazky. Nebyl o ně zájem, tvrdí
Zdroj: Archiv MF

Zelená banka ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera ruší od začátku listopadu jeden z hlavních benefitů, které krátce po svém vstupu na trh před téměř devíti lety zákazníkům nabídla. Uvedla to v úterý v rámci povinně oznamovaných změn ve všeobecných podmínkách a ceníku. Jako důvod ukončení možnosti výběru hotovosti přes terminály Sazky označila nízké využívání služby vlivem rozšíření jiných metod výběrů či nové legislativy. Podle loterijní firmy ji přitom využívaly tisíce zákazníků měsíčně.


„Co už v novém Ceníku nenajdete, jsou výběry u Sazky. Postupně jste je díky jiným, výhodnějším a pohodlnějším způsobům výběru využívali tak málo, že jsme se je rozhodli z naší nabídky vypustit a službu zrušit,“ píše banka v informačním emailu zákazníkům. „Od 3. listopadu 2020 vám tuto službu už nabízet nebudeme,“ dodává na webu.

Výběry hotovosti přes terminály Sazky přitom patřily mezi hlavní benefity banky. „Službu jsme přidali v roce 2013, a to jako levnější alternativu k výběrům z bankomatů jiných bank,“ připomněl pro týdeník Euro mluvčí banky Vladimír Komjati. Na atraktivitě podle něj ztratila ze tří hlavních důvodů – rozšíření bezkontaktních plateb, omezení počtu výběrních míst z více než čtyř tisíc na méně než 1500, a to vlivem nové legislativy, ale i významnému rozšíření sítě vlastních bankomatů. Právě jejich nedostatek pomohly terminály Sazky vykrýt.

„Vlivem těchto změn se stalo, že zájem o využívání služby postupně klesl na méně než půl procento našich klientů, proto jsme se rozhodli službu k začátku listopadu ukončit úplně a soustředit naši energii jinam,“ doplnil Komjati s tím, že banka rozšiřuje například službu Odměn za placení v aplikaci My Air. Sazka na dotaz týdeníku Euro uvedla, že výběr na jejích terminálech využívají tisíce lidí měsíčně. Další detaily, jako zda na službě prodělávala, či naopak, ale sdělit odmítla. „Finanční náklady spojené s provozem služby externě nekomunikujeme,“ napsal Petr Týbl z tiskového oddělení loterijní společnosti.

Dnes lze přes terminály Sazky vybírat na víc než 1300 místech po celé republice. Tento výběr je levnější než z bankomatů konkurence – namísto 25 korun za ni klienti zaplatí jen deset. To je výhodné zejména v místech, kde jiná možnost výběru není. Vybrat naráz lze až 3000 Kč, týdně maximálně 10 000 Kč. Banka nicméně na svém webu tvrdí, že pro zákazníky se příliš nemění. „V prodejnách, jako jsou Albert, Coop, Penny, Globus, Teta, EuroOil a jiné, si při platbě kartou můžete úplně bez poplatku vybrat až 3 000 Kč. Stačí se jednoduše zeptat u pokladny v označených prodejnách značkou Mastercard CashBack,“ informuje.

Využíváte službu CashBack?

Součástí oznámení je mimo jiné i zvýšení poplatku za výběr z cizích bankomatů. Ten banka od stejného data zvýší ze současných 25 na 35 Kč. Společně se změnami v ceníku přichází i zrušení dosavadních tarifů (velký a malý) a sjednocení sazeb pro všechny. Vedení jednoho běžného účtu zůstává nadále zdarma, za každý další si však banka nově bude účtovat 10 korun měsíčně.

Kooperace Air Bank a Sazky není náhodná. V době vstupu banky na trh měla Kellnerova PPF v loterijní firmě poloviční podíl, když ji v rámci konkurzu v roce 2011 získala společně se skupinou KKCG miliardáře Karla Komárka. Oba holdingy tehdy za skomírající sázkařský byznys nabídly 3,81 miliardy korun. Po zotavení firmy se PPF rozhodla svůj podíl v roce 2012 odprodat, na celé transakci měla čistý zisk 209 milionů eur.