Agrofert útočí na žalobce: soud se vinou Agroteku nezabýval - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Agrofert útočí na žalobce: soud se vinou Agroteku nezabýval

, čtk,
Agrofert útočí na žalobce: soud se vinou Agroteku nezabýval
Zdroj: Euro - Jan Rash

Koncern Agrofert, který donedávna vlastnil ministr financí Andrej Babiš (ANO), se ohradil proti výrokům dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly v kauze své dceřiné společnosti Agrotec. Městský soud v Praze se vůbec uznáním viny nezabýval a Matula tak výrokem o tom, že trestný čin Agrotec spáchal, ale není stíhatelný, nehovoří pravdu, tvrdí koncern.

V kauze jde o zakázky mezi Českou poštou a hustopečskou firmou Agrotec. Podle Matuly soud rozhodl, že firma spáchala trestný čin, z něhož byla obviněna v případě manipulace se zakázkami. Její stíhání soud zastavil, protože vynaložila veškeré možné úsilí, aby protiprávnímu jednání zabránila.

„Tvrzení dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly je nepravdivé. Městský soud v Praze se otázkou viny společnosti nezabýval a v rozhodnutí o zastavení trestního stíhání k žádnému závěru o vině společnosti Agrotec nedošel. Takový závěr ostatně ani přijmout nemohl, poněvadž ve věci ještě nebylo nařízeno hlavní líčení, natož meritorně rozhodnuto,“ uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Soud podle mluvčího pouze konstatoval, že firma není stíhatelná, protože splnila podmínky stanovené novelou zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. „Ostatně ke zcela stejným právním závěrům došel právě dozorový státní zástupce Matula již v přípravném řízení, kde zastavil svým rozhodnutím stíhání České pošty. To mu však nebránilo v tom, aby v zásadě za stejné situace společnost Agrotec obžaloval,“ dodal mluvčí.

Podle Matuly postup soudu umožnila novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která vstoupila v platnost loni v prosinci. Žalobce proti rozhodnutí podal stížnost.

Právní odpovědnost firem funguje v Česku od roku 2012. Stíháno bylo zhruba 700 právnických osob. Ve 200 případech soudy pravomocně rozhodly. Trest bývá většinou peněžitý, případně soudy nařizují zveřejnění rozsudku, což je také forma sankce. O zrušení právnické osoby rozhodly soudy jen několikrát.


Přečtěte si, co si o posledním vývoji kolem Andreje Babiše myslí Pavel Páral:

Babišův smrádek

 Páral


V kauze kolem České pošty bylo obviněno deset lidí a čtyři firmy. Matula poslal obžalobu k soudu loni v červnu. Hlavní líčení zatím nebylo nařízeno. Spis nyní putuje se stížností státního zástupce k pražskému vrchnímu soudu, který definitivně rozhodne o tom, zda zanikla trestní odpovědnost firmy či nikoliv.

Koncern Agrofert vlastnil až v době, kdy se měly manipulace s veřejnými zakázkami odehrávat, ministr financí Babiš. Na začátku letošního února vložil akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do dvou svěřenských fondů. Zákon o střetu zájmů, jehož účinnost začala 9. února, mimo jiné omezuje firmám členů vlády přístup ke státním zakázkám a k dotacím. Podle Babiše stát zákonem porušuje evropské právo, protože omezuje jeho vlastnická práva. Ministr už dříve prohlásil, že jedna z firem holdingu Agrofert podá kvůli zákonu stížnost k Evropské komisi.

Kauza kolem České pošty má dvě části. První se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. Další část případu se týká zakázky na nákup pneumatik a náhradních dílů. Žalobce osoby a firmy viní ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Obvinění se podle obžaloby dopustili také podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Policie kvůli kauze v dubnu 2014 zasahovala v centrále České pošty v ulici Politických vězňů v centru Prahy a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila.

Dále čtěte:

Babišovy firmy prý získaly za deset let zakázky za 35 miliard

Soud zastavil stíhání Babišova Agrotecu v případu zakázek České pošty

Babiš žádá tresty pro autory reportáže o dluhopisech


Ohodnoťte tento článek
Diskuze