Agrofert dosadil Němcům českého šéfa. Pekárny Lieken povede Babišův kádr Cingr - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Agrofert dosadil Němcům českého šéfa. Pekárny Lieken povede Babišův kádr Cingr

, Petr Třešňák,
Agrofert dosadil Němcům českého šéfa. Pekárny Lieken povede Babišův kádr Cingr
Zdroj: archiv MF

Novým výkonným ředitelem německé pekárenské skupiny Lieken je od 1. listopadu Čech Petr Cingr. Na místo ho dosadil vlastník pekáren, jímž je Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Člen představenstva Agrofertu Cingr v roce 2015 pomohl prosadit zvýšení limitů pro čerpání dotací velkými podniky.

V managementu německé pekárny Lieken se odehrála rošáda v režii většinového vlastníka. Dosavadního výkonného šéfa Hanse Matthijsse vystřídal český manažer Petr Cingr, jehož služeb využívá Agrofert v řadě dalších svých divizí. Matthijss strávil v čele podniku pouhý rok.

Informaci webu Euro.cz potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Blíže ji komentovat ale odmítl s tím, že jde o interní rozhodnutí Agrofertu.

Místopředseda představenstva Agrofertu Cingr je spolehlivým kádrem holdingu vybudovaného Andrejem Babišem. Zastává funkci předsedy představenstva v divizích Agrofertu Lovochemie a Preol. Rovněž stojí v čele Svazu chemického průmyslu ČR. Dříve šéfoval Chemopetrolu.


Zisk Agrofertu loni klesl o 38 procent. Nedařilo se pekárnám Lieken

 Zaměstnanec pekárny Lieken


Hospodaření Liekenu neodpovídá představám Agrofertu, proto jej český vlastník drží zkrátka. Zatímco v roce 2013 měla německá velkopekárna 4000 zaměstnanců, nyní je to asi 2800. Podle zpráv z letošního srpna jich ale své místo ztratí dalších 1650.

Cingr není jedinou novou tváří v managementu Liekenu. Na pozici finančního šéfa skončila Katrin Grunert-Jägerová, kterou nahradil Andre Morthorst. Grémium bylo rovněž obohaceno o novou pozici CLO, tedy šéfa právního oddělení, jímž je Wolfgang Weiss.

Kauza OP PIK

Fakt, že Cingr je prezidentem svazu chemického průmyslu, byl ústředním bodem obhajoby Agrofertu v kauze lobbingu za zvýšení limitu dotací velkým podnikům z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) v roce 2015.

Cingr se tehdy spolu s náměstkem ministra průmyslu Tomášem Novotným zúčastnil jednání ve sněmovních prostorách hnutí ANO, kde se připravovaly limity pro čerpání dotací v programu OP PIK. Právě Novotný měl čerpání na starosti.

Dopis místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému

Dopis místopředsedy představenstva Agrofertu Petra Cingra náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému

Posléze Cingr napsal dopis Novotnému, ve kterém se zasazoval za zvýšení limitu dotací pro velké podniky na dvojnásobek. Babiš (tehdy ministr financí a vlastník Agrofertu) se od jeho jednání distancoval, místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek poukázal na to, že Cingr v dopisu hovoří za svaz chemického průmyslu, nikoli za Agrofert.

Ať už Cingr lobboval za Agrofert nebo za svaz, jím prolobované limity platí, a tak mohly kupříkladu pekárny Penam z rodiny Agrofert dostat z programu OP PIK 100 milionů korun na „inovační linku na výrobu toastového chleba“.

Dále čtěte:

Babišův střet zájmů putuje k Evropské komisi, má řešit jeho vazby na Agrofert

Transparency International: Babiš dál ovládá Agrofert

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenský fond

Agrofert by měl vrátit dotace, protože ho ovládá Babiš, tvrdí Piráti

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenský fond

Druhý pokus. Penam z Agrofertu znovu koupil United Bakeries