Agentura Standard and Poor's snížila rating Francii

16. ledna 2012, 10:52 - MediaFax
16. ledna 2012, 10:52

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek snížila rating devíti evropským zemím včetně Francie a Rakouska. Nejvyšší rating "AAA" naopak S&P zachovala Německu, informovala agentura AFP s odvoláním na webové stránky S&P.

Foto: Profimedia.cz

Francie skončila s hodnocením „AA+“ a výhledem „negativní“. Rakousko má nyní rating „AA+“ a výhled „negativní“. Itálii snížila S&P rating o dva body na „BBB+“ s výhledem „negativním“. Portugalsko skončilo snížením o dva stupně na „BB“ a výhledem „negativní“. Španělska má nyní rating „A“ a výhled „negativní“. Slovensku snížila S&P rating na „A“ a udělila mu výhled „stabilní“. Slovinsko skončilo s ratingem „A+“ a výhledem „negativní“. Kypru agentura snížila rating o dva stupně na „BB+“ a udělila mu výhled „negativní“. Malta má rating snížený na „A-“ s výhledem „negativní“.

Nejvyšší rating – „AAA“ – si uchovalo Německo. Snižování ratingu se také netýkalo Belgie („AA“, výhled „negativní“), Finska („AAA“, výhled „negativní“), Nizozemska („AAA“, výhled negativní), Irska (BBB+, výhled negativní) a Estonska („AA-“, výhled „negativní“).

Fiskální unie, která má zpřísnit rozpočtovou kázeň, není podle agentury Standard & Poor’s zlom v problémech eurozóny a podle S&P může vést k sebezničující fiskální restrikci. “Nejde o průlom v dostatečné míře směřující k úplnému vyřešení dluhových problémů eurozóny,“ uvedla v prohlášení S&P. Eurozóna je podle šéfa předsedy ministrů financí eurozóny (Eurogroup) a lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera odhodlána udržet rating svého záchranného fondu na nejvyšší úrovni „AAA“.

Akcionáři EFSF (Evropský fond finanční stability) potvrzují své odhodlání prozkoumat možnosti pro udržení ratingu 'AAA' pro EFSF,“ uvedl v prohlášení Juncker po snížení ratingu devíti zemím eurozóny mezinárodní ratingovou agenturou Standard & Poor's.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn označil krok agentury Standard & Poor's za „nekonzistentní“. “Lituji tohoto nekonzistentního rozhodnutí Standard & Poor's týkající se hodnocení několika členských států eurozóny v době, kdy eurozóna podniká rozhodné kroky ve všech oblastech v rámci reakce na krizi,“ uvedl Rehn v prohlášení.

Rating je důležitým vodítkem pro investory. Čím je hodnocení vyšší, tím lépe je dlužník vnímám věřiteli, a tím vyšší je i pravděpodobnost, že bude mít na trhu levnější půjčky. V případě státních ratingů je to směrodatný údaj pro plánování rozpočtu a dluhové služby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít