Aerolinky tvrdě pocítí dopad koronaviru, klesnou tržby a zisky, tvrdí Boeing - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Aerolinky tvrdě pocítí dopad koronaviru, klesnou tržby a zisky, tvrdí Boeing

čtk,
Aerolinky tvrdě pocítí dopad koronaviru, klesnou tržby a zisky, tvrdí Boeing

Epidemie nového koronaviru bude mít výrazný dopad na tržby a zisky leteckých společností, protože snižuje poptávku po osobní přepravě a podkopává oživení nákladní přepravy. Uvedli to dnes představitelé amerického výrobce letadel Boeing.

Podle viceprezidenta divize Boeingu pro komerční letadla Randyho Tinsetha je nyní kvůli koronaviru nepravděpodobné, že by celosvětový objem nákladní letecké přepravy v letošním roce dosáhl růstu. Boeing přitom dříve předpovídal nárůst o jedno až dvě procenta. Mimo jiné jen díky příznivému vlivu dílčí obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) už minulý týden upozornilo, že epidemie koronaviru podkopala naděje na oživení nákladní letecké přepravy, která loni zažila nejhorší rok od konce globální finanční krize v roce 2009.

Poprvé za 58 let bez objednávky z Číny

Za nepříznivým loňským vývojem podle sdružení stálo především napětí v obchodních vztazích. „Ačkoli toto napětí klesá, velká úleva nepřichází. Z hlediska finálních dopadů koronaviru na světovou ekonomiku se totiž nacházíme na neznámém území,“ uvedl šéf IATA Alexandre de Juniac.

Podle Boeingu zatím nelze říct, zda bude mít epidemie koronaviru vliv na objednávky letadel z Číny. Firma v lednu poprvé od roku 1962 neobdržela žádnou novou objednávku, podle analytiků nemusí nicméně leden být spolehlivým indikátorem celoročního vývoje.

Cestující se Boeingu 737 MAX děsí. Budou jím ještě vůbec chtít létat?

Boeing 737 MAX
Ohodnoťte tento článek
Diskuze