Aerolinkám hrozí bezprostřední bankrot. IATA žádá vlády jednotlivých zemí o masivní finanční injekci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Aerolinkám hrozí bezprostřední bankrot. IATA žádá vlády jednotlivých zemí o masivní finanční injekci

ČTK,
Aerolinkám hrozí bezprostřední bankrot. IATA žádá vlády jednotlivých zemí o masivní finanční injekci
Zdroj: Aero Icarus, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Aerolinky přijdou kvůli koronavirové krizi o více než 250 miliard dolarů (6,4 bilionu korun) na tržbách, mnohým už dochází hotovost. Oznámilo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak zdvojnásobilo svůj předchozí odhad ztrát. Sdružení také vyzvalo vlády k urychlení pomoci na záchranu leteckého průmyslu.

„Je jasné, že potřebujeme masivní pomoc, a to rychle a bez zbytečných odkladů,“ řekl novinářům ředitel IATA Alexandre de Juniac.

Aerolinky po celém světě odstavily z provozu většinu letadel, aby jim rychle neubývala hotovost. Řada zemí totiž rozšiřuje omezení v letecké dopravě, aby zpomalily šíření epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem. Výsledkem těchto opatření je značný tlak na finanční toky aerolinek. Podle IATA až polovině z nich hrozí v příštích týdnech bankrot, pokud vlády nepodniknou kroky na podporu tohoto odvětví.

Juniac uvedl, že už se naplno projevuje krize likvidity, aerolinky nevykazují žádné příjmy, zatímco fixní náklady zůstávají, takže zoufale potřebují peníze. Hlavní ekonom IATA Brian Pearce řekl, že mnoho aerolinek má nyní vyrovnaný rozpočet nebo jsou ve ztrátě.

V případě Air France-KLM je ve hře znárodnění

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes uvedl, že vláda sleduje vývoj kolem letecké společnosti Air France-KLM. Připustil i možnost znárodnění podniku, ale poznamenal, že vláda posuzuje více možností, jak situaci řešit, uvedla agentura Reuters.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 procenty. Mezi členy sdružení patří i České aerolinie.

Aerolinkám hrozí bezprostřední bankrot. IATA žádá vlády jednotlivých zemí o masivní finanční injekci
1 (20%) 1 hlasování
Diskuze