ADSL bez omezení

17. května 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
17. května 2004, 00:00

Český Telecom nabízí nový bezlimitní tarif na ADSL za tisícovku. Novinka obsahuje i telefonní paušál se zajímavými cenami. Telecom zároveň začal prodávat filmy přes internet.Poněkud zkostnatělou nabídku vysokorychlostního internetu přes ADSL se pokusil oživit Český Telecom.

 

Nová služba Telecomu se jeho konkurentům nelíbí

Český Telecom nabízí nový bezlimitní tarif na ADSL za tisícovku. Novinka obsahuje i telefonní paušál se zajímavými cenami. Telecom zároveň začal prodávat filmy přes internet.

Poněkud zkostnatělou nabídku vysokorychlostního internetu přes ADSL se pokusil oživit Český Telecom. Zavedl nový tarif, který snižuje cenu, odstraňuje datový limit a odbourává potřebu telefonního paušálu. Je to bezesporu krok správným směrem. Ovšem je možné, že tarif dlouho nevydrží. Stěžovat si již začali někteří alternativní operátoři a tvrdí, že se obrátí i na Evropskou komisi, aby tarif dočasně pozastavila. A to minimálně do té doby, než Telecom nabídne podobný tarif také ve velkoobchodní nabídce. Alternativce především rozzuřilo, že v základní ceně za ADSL nového tarifu Internet Express je už zahrnut také paušál za telefonní služby. To u ostatních tarifů není.

Pod tisícovku jen dva měsíce

Internet Expres je ADSL připojení bez limitu přenesených dat. Vychází ze současné nabídky ADSL, takže je nabízen ve dvou variantách v rychlostech 512/128 kbps a 1024/256 kbps s agregací 1:50. Zaváděcí cena činí 999 Kč bez DPH za rychlost 512/128 a 1699 korun bez DPH za rychlost 1024/256. Jde ale o akční cenu, platnou jen pro první dva měsíce při objednání služby - tedy do 11. července. Pak se cena automaticky zvýší na 1149 Kč bez daně. Původně měly být ceny dokonce nižší, ovšem neměly obsahovat hlasový paušál. Internetový deník Živě.cz nalezl na webové stránce Telecomu zapomenutý ceník, kde byla uvedena cena 720 Kč bez DPH za akční nabídku, tedy o 279 korun méně.

Víkend v plné síle

Internet Expres nemá žádný limit na přenesená data, při jehož překročení byste si museli další přenesená data dokoupit. Tak to je ovšem v ostatních tarifem, kde jsou limity zpravidla nastavené na tři, respektive pět MB. Na Internet Express je ale použita tak zvaná Fair User Policy (FUP), což volně přeloženo znamená, že se zaručuje spravedlivý přístup ke službě všem jejím uživatelům. V praxi to znamená, že překročení limitu dat nezvyšuje cenu, ale snižuje rychlost. Každý uživatel má nastaven týdenní limit - 1 GB pro variantu s rychlostí 512/128 nebo 2 GB pro 1024/256. Pokud za týden (počítáno od pátku do čtvrtka) stáhne více, než polovinu limitu, klesne rychlost na polovinu, pokud stáhne více než je týdenní limit, klesne rychlost na 64/64. V praxi tedy nikdo nemůže během týdne stáhnout plnou rychlostí více než 500 MB (případně 1 GB). Při překročení limitu se maximální rychlost připojení téměř srovná s vytáčeným připojením na internet dial-upem. Limit je vynulován v pátek, aby byl na víkend k dispozici v plné výši a maximální rychlosti. Do počítaných dat se započítává součet přenesených dat v obou směrech. Limit se zdá malý. Jeden GB dat není zrovna mnoho - pouze dvě plná CD. Telecom však tvrdí, že do nastavených mantinelů se vejde 90 procent zákazníků. Nevýhodou tarifu je, že se k limitu nedá přikoupit žádný další balíček dat, který by zaručil plnou rychlost. Potěší naopak fakt, že tarif zahrnuje i telefonní paušál Universal. Ten nabízí vcelku zajímavé ceny za telefonování v místní i meziměstské síti. Aby to nebylo tak jednoduché, Telecom připravil pro Internet Express dva tarify - Universal a Universal Dialog. V prvním případě se platí podle provolaných minut, v druhém případě se platí za hovor. Ten stojí necelých dvanáct korun a může být dlouhý maximálně hodinu. N ovinka Internet Express nijak nenahrazuje původní ADSL tarify, je pouze jejich doplňkem. Je však více zaměřen na masový trh a může mít úspěch.

Filmy z internetu legálně

Tarif Internet Express není jedinou novinkou Telecomu. Firma se totiž odhodlala prorazit i do dalšího oboru - prodeje filmů a hudebních nahrávek na internetu. Telecom zřídil speciální server www.starzone.cz, kde bude službu nabízet. Je určena pouze uživatelům, kteří k připojení na internet využívají služby Telecomu. Objemy přenášených dat ze serveru se přitom nebudou započítávat do datových limitů, kterými je ve většině případů omezena nabídka ADSL. Na portálu je zatím dostupná zhruba stovka filmů. Ke stažení je potřeba program Windows Media Player, který je standardní součástí W indows. Za film je stanoven poplatek začínající na 40 korunách, ve výjimečných případech může klesnout na 30 korun. Po stažení je možné film zhlédnout pouze jednou. Kdo by se chtěl podívat víckrát, musí si připlatit, i tak však bude možné pouštět film jen po omezenou dobu. Například písničky bude možné přehrávat až půl roku. Poplatky za stažené filmy a písničky budou automaticky připočítány k pravidelnému měsíčnímu vyúčtování spolu s poplatky za telefonní služby či internet. Z filmů je zatím na výběr například Akumulátor, Jízda, Mach a Šebestová nebo Nesmrtelná teta. V přípravě je zřejmě i nabídka erotických snímků. Datová velikost filmů začíná na 300 MB a písničky zaberou kolem čtyř MB.

Nejasná budoucnost

Jak dlouho však bude tento systém fungovat, je ve hvězdách. Naprosto stejný model totiž připravil Telecom před dvěma lety, kdy se poprvé pokusil spustit ADSL. Službu mu zakázal spustit regulátor Český telekomunikační úřad, protože obdobnou nabídku nepřipravil pro své velkoobchodní partnery. Podle výkonného ředitele konkurenční společnosti Nextra ČR Reinharda Mjaatvedta se podobné případy v EU přísně postihují. „V roce 2003 dostala společnost Wanadoo, dceřiná společnost France Telecom, pokutu za protisoutěžní jednání ve výši 10,35 milionu eur (320 milionů korun),“ uvedl. Dodal, že podobné případy postihů jsou známé i u dalších evropských dominantních operátorů. Telecom podle konkurentů prodává službu pod úrovní nákladů. Zároveň zneužívá dominantní postavení, když váže odběr jedné služby na odběr jiné. Mluvčí Telecomu Vladan Crha to odmítl. „V ysokorychlostní Internet Expres je pouze atraktivnější než nabídky konkurenčních operátorů. To však nelze považovat za jejich znevýhodňování,“ dodal.

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ BUSINESS STANDARD A INTERNET EXPRES UNIVERSAL

Typ hovoru Business Standard Internet Express

Dálkový silný 3,23 1,97

Dálkový slabý 1,61 0,59

Mobilní sítě 5,90 4,73

Pozn.: Ceny v Kč za minutu bez DPH

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ HOME STANDARD A INTERNET EXPRESS UNIVERSAL

Typ hovoru Home Standard Internet Universal úspora

místní silný 1,58 1,34 0,24

místní slabý 0,79 0,60 0,19

dálkový silný 4,13 2,34 1,79

dálkový slabý 1,92 0,70 1,22

dálkový noc 1,13 0,70 0,43

mobilní sítě 7,37 5,63 1,74

Pozn: Ceny v Kč/min včetně DPH

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ HOME STANDARD A INTERNET EXPRESS UNIVERSAL DIALOG

Typ hovoru Home Internet Universal úspora při ztráta při

Standard Dialog hodinovém hovoru dvouminutovém hovoru

místní silný 94,80 11,78 83,02 8,62

místní slabý 47,40 11,78 35,62 10,20

dálkový silný 247,80 11,78 236,02 3,52

dálkový slabý 115,20 11,78 103,42 7,94

dálkový noc 67,80 11,78 56,02 9,52

Pozn: Ceny v Kč za hodinu včetně DPH

POROVNÁNÍ HOVORNÉHO U TARIFŮ BUSINESS STANDARD A INTERNET EXPRES DIALOG UNIVERSAL

typ hovoru Business Standard Internet Express Dialog

Dálkový silný 193,80 9,90

Dálkový slabý 96,60 9,90

Mobilní sítě 5,90 4,73

Nabídka filmů, které lze přes internet legálně stahovat, se má postupně rozšiřovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít