Adrenalin pro deštivé dny

23. září 2009, 16:09 - Pavel Hanslíček
23. září 2009, 16:09

Pavlínou Zábojníkovou

Již 1,4 milionu registrovaných uživatelů eviduje největší obchodní platforma v Česku – internetový aukční systém Aukro. „Kromě počtu uživatelů nám rychle roste i objem uskutečněných obchodů. Předloni se u nás zobchodovalo zboží za 1,2 miliardy korun, což znamenalo čtyřnásobný nárůst v porovnání s rokem 2006. A vloni se prostřednictvím Aukro.cz prodalo 5,3 milionu předmětů za 2,6 miliardy,“ říká v rozhovoru pro týdeník EURO výkonná ředitelka společnosti Aukro pro Českou republiku Pavlína Zábojníková.

EURO: Aukro vstoupilo na tuzemský trh v roce 2003 jako první zahraniční pobočka polské společnosti Allegro. Proč právě do Česka? ZÁBOJNÍKOVÁ: Byla to vlastně trochu náhoda. Václav Liška, který je nyní regionálním ředitelem obchodních platforem Aukra pro Česko, Slovensko a Bulharsko, byl na studijní stáži v polské firmě Allegro. Tam dostal za úkol lokalizaci služby pro ČR a po několika měsících se mu opravdu povedlo Aukro.cz spustit. Allegro tímto krokem potvrdilo životaschopnost svého konceptu v zahraničí a nyní stejné obchodní platformy fungují vedle Česka v dalších osmi zemích, mimo jiné na Slovensku nebo v Maďarsku.

EURO: Jakým způsobem Aukro vydělává na zprostředkovaných transakcích? ZÁBOJNÍKOVÁ: Zpočátku jsme fungovali zcela bez provizí. Později jsme zavedli provizi z úspěšného prodeje, jež činí aktuálně čtyři procenta z konečné ceny. Náš systém se rychle zpopularizoval, nicméně lidé na naše stránky často umísťovali i věci bez jakékoli hodnoty. Proto jsme zavedli v říjnu 2007 poplatky za vystavení předmětu. Chcete-li u nás prodat věc, jejíž počáteční cena je 99 korun, za její vystavení nám zaplatíte 50 haléřů. Kromě toho máme další příjmy za zvýraznění vystavených předmětů a možnost umístit více fotografií prodávané věci včetně třeba skenu záručního listu.

EURO: Projevuje se hospodářská krize na zájmu o obchodování přes internet? ZÁBOJNÍKOVÁ: U nás má hlavní vliv roční období nebo počasí. Například v létě lidé tráví více času jinde než u počítače, a logicky méně obchodují. Naopak s příchodem zimy nebo deštivého období aktivita našich uživatelů roste. Ale krize se nevyhnula ani nám a náš růst se trochu zpomalil. Na druhé straně pro spotřebitele, kteří chtějí ušetřit, se ukazuje Aukro jako dobrá alternativa. Navíc aukce dodává nakupování určitý adrenalin a pro mnohé to znamená i příjemné odreagování a zábavu.

EURO: Jaké předměty se nejvíce prodávají v internetových aukcích? ZÁBOJNÍKOVÁ: Největší kategorií je oblečení, kde registrujeme kolem 140 tisíc nabízených položek, následují sběratelské předměty a potřeby pro děti. Přitom lze u nás koupit i docela kuriózní věci: například před dvěma lety se na Aukru prodal skybox na koncert Madonny v Praze za 800 tisíc korun.

EURO: Jak zajišťujete, aby uživatelé Aukra dostali zakoupené zboží? ZÁBOJNÍKOVÁ: Každý uživatel se u nás zaregistruje a následně dostane na svou poštovní adresu dopis s aktivačním kódem. Ten musí během čtrnácti dnů zadat na svém účtu a až potom může začít prodávat. A tak si každý rozmyslí neposlat prodané zboží, lze jej totiž snadno dohledat. Proto máme podíl problematických transakcí velmi nízký – je to zhruba jedno procento. Přitom často je jen prodejce na dovolené, onemocněl či mu přestal fungovat internet a situace se vyřeší. Navíc od počátku loňského roku máme Program na ochranu kupujících. Když uživatel nedostane své zboží, stačí případ nahlásit na policii a vyplnit jednoduchý formulář a my mu pak ztracenou částku vyplatíme. Jak malé jsou objemy neuskutečněných transakcí, ukazuje i fakt, že jsme zatím naše pohledávky z tohoto programu nevymáhali. Loni to bylo jen 221 transakcí z celkových více než pěti milionů. Navíc trest za úmyslné poškození jiného uživatele je vysoký – doživotní zablokování přístupu do Aukra.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít